Berlín, 16/02/2008

Simon, Porl a Jason v krátkom rozhovore pre Arte TV, počas ktorého sa aspoň z časti pokúsili priblížiť dôvody meškania dlhoočakávaného albumu „4:13 Dream“.

Vydanie albumu zrejme mešká, prípadne bolo odložené. Album sa už očakával, neskôr sa ohlásil posun … na internete, medzi fanúšikmi, vypuklo menšie šialenstvo, objavilo sa množstvo teórii, môžete nám v krátkosti vysvetliť, čo sa vlastne stalo, prečo došlo k posunu, aká je aktuálna situácia … množstvo ľudí toto istotne zaujíma.
Porl:
 Ono k tomu došlo z logického dôvodu, pretože sa objavilo veľa nových vecí, ktoré vyvolali množstvo otázok, takisto Robert chcel do toho albumu dať zo seba čo najviac, takže sme to v určitom momente radšej stopli a vrhli sa do niečoho, čo máme všetci radi.
Jason: Samozrejme, nahrali sme množstvo skladieb, skutočne veľa, bolo potrebné ich dokončiť, čo si vyžiadalo omnoho viac práce, než sme pôvodne očakávali … takže, to bol ten dôvod.

Na koľkých skladbách ste teda vlastne nakoniec pracovali? 12, 18, či ich bolo viac?
Jason:
 27 … a myslím, že tam bolo ešte ďalších 5 inštrumentálnych vecí.

Názov album stále nemá, ako to vlastne bolo so skladbami. Jednoducho ste ich hrali a postupne vybrali tie správne alebo ste ich nahrali úplne všetky a neskôr vybrali, ktoré na album pôjdu a zbytok bude vydaný neskôr?
Porl:
 Snažili sme sa hrať všetko naživo, takže väčšina z tých 36 skladieb je nahratá „live“ spôsobom a následne sa s jednotlivými záznamami pracovalo … v podstate došlo len k malým úpravám, prakticky na poslednú chvíľu …
Jason: Zmenili sme aranžmány a zopár ďalších vecí. Veci, ktoré pridali skladbám na zaujímavosti.
Simon: V minulosti sme najskôr nahrali demosnímky, no často sa nám stávalo, že po nahratí originálov sme zistili, že samotné demá majú omnoho väčšiu energiu. V porovnaní s minulosťou však dnes disponujeme s omnoho väčšou úrovňou odbornosti, no zároveň sme chceli zachovať pôvodný zvuk, pocit živosti. Viete, backing tracky tých 36 skladieb sme nahrali v podstate veľmi rýchlo, počas niekoľkých týždňov. Také množstvo skladieb však v sebe zahŕňa aj množstvo rôznorodých tém, čo nás zasa priviedlo k tomu, že bolo potrebné vybrať tie správne, prípadne prepísať niektoré texty … to je sám o sebe problém.

Keď ste si uvedomili, aké množstvo skladieb máte k dispozícii, zrejme ste premýšľali o tom, že nahráte dvojalbum. Ako potom vlastne vyberáte ktorá skladba pôjde na ktorú časť albumu?
Jason:
 Myslím, že v tom množstve skladieb je množstvo rôznych štýlov a myslím, že otázka bola skôr v tom, či vydať všetko, čo sme nahrali, ako dvojalbum alebo vydať klasický album, s dobrým tracklistom, pretože, zasa nie je veľa ľudí, ktorí dokážu počúvať hneď dva albumy, myslím v štýle od prvej skladby po poslednú. Myslím, že takto uvažoval aj Robert a snažil sa vystavať album, ktorý by mal spád, čo bolo zasa pri toľkých štýloch trochu zložité. Medzi tými skladbami je totiž ako niekoľko pomalých, tak aj v podstate niekoľko popových kúskov.

Takže, ako to bude nakoniec? Rozdelíte dvojalbum na pomalšiu a rezkejšiu časť alebo …?
Porl:
 O tom ešte nie je rozhodnuté. Samozrejme, nejaký nápad tu už je, ale nie je to definitívne.