Všeobecné hudobné chute – 1982

Robert Smith v krátkom rozhovore pre pre austrálsku ABC TV (Countdown), z apríla 1982. Publikovaná časť je dokrútkou z rozhovoru s celou kapelou, ktorý zverejním neskôr. 

Čo je tým vodítkom, ktoré vás smeruje k písaniu skladieb, či tvorbe zvukov pre nový album? Alebo tie skladby jednoducho vznikajú samovoľne, postupom času?
Robert:
My si len zaznamenávame životé skúsenosti a pocity a keď nadobudneme pocit, že máme dostatočný dôvod na nahratie albumu, tak ho nahráme, bez akýchkoľvek zmluvných záväzkov alebo iných vecí, ktoré by nás v nahrávaní mohli brzdiť. Takto to jednoducho považujem za správne.

Takže, keď nastúpite do štúdia, robíte veci takpovediac „naživo“, aby ste ich mohli zároveň rovnakých spôsobom reprodukovať aj na pódiu? Podľa mňa to totiž robíte presne tak.
V podstate áno a aj preto nahrávame bicie a bassgitaru separátne, bez gitary a vokálov. Veci sa totiž zvyknú prelínať. Nahrávame starým „živým“ spôsobom, s jedným mikrofónom zaveseným na strope štúdia.

Takže nahrávate de facto naživo …
Áno, aj nie… ono to v podstate nahrávame tým istým spôsobom a hlavne „na prvú klapku“. Ak to na prvý pokus neznie dobre, tak sa tým viac nezaoberáme. Veľmi málo sa stáva, že by sme následne skladbu pozmenili a skúšali to s ňou znova a znova, kým to nebude znieť dobre. Ono totiž platí, že ak niečo neznie hneď dobre, tak je na tom niečo zlé, prípadne my hráme príšerne. Tých dôvodov môže byť veľa.

Pokiaľ ide o váš postoj k rebríčkom, niekedy mám pocit, akoby Vás ani nezaujímali.
Ani nie, už len preto, že vydávanie albumov je pre nás dosť bolestivá záležitosť. To hlavne preto, že vždy sa tam objaví nejaký ten tlak na vyprodukovanie hitovej nahrávky. Toto mňa nezaujíma, už len preto, že vždy tu bude publikum, teda ľudia, ktorí rebríčky ani nesledujú. Samozrejme, že aj nám trom sa páči zopár kapiel, ktoré sa vždy v rebríčkoch objavia a samozrejme aj my tu a tam máme nejaké tie očakávania, ale … rebríčky sú vlastne akýmsi odrazom všeobecných hudobných chutí a tie sú podľa mňa až príšerné. Sú až hrozné, pretože väčšina ľudí sú … idioti.