V skratke – 10/1984

Bleskové reakcie mladého Roberta Smitha na vyslovené slová a mená, ktoré mu pri rozhovore podsúvali redaktori z britského Melody Makeru.
Mačky
Skvostné stvorenia. Mačkou by som bol veľmi rád, pretože vedú veľkolepý život … však aj starostlivosť o ne je v pohode. Oni predsa nerobia vôbec nič. Je to úžasné.

Frank Sinatra
Jeden z mojich troch obľúbených spevákov. Vždy patril do Smithovho klubu. Po skončení tohto turné by som rád šiel do štúdia a nahral dve Sinatrove skladby, „Young At Heart“ a „Come Fly With Me“. Pred pár rokmi som ho videl niekde v telke, myslím, a bolo to inak dosť príšerné. Stratil svoj skvostný hlas, ale to je myslím pochopiteľné.

Čierna
Veľmi užitočná farba, pokiaľ ide o oblečenie. Ja mám čiernu rád, pretože požiera všetky ostatné farby, upokojuje zrak, ale dnes už toľko čiernej na sebe nenosím, ako kedysi. Dokonca som si kúpil byt, ktorý som mal v pláne vymaľovať na čierno, ale nakoniec som tak neučili. Dekoroval som ho naopak do bielej, čo je vlastne takisto dôkaz, že sa čiernej postupne vzdávam.

Rúž
V prvom momente som si pri tomto slove spomenul na jeden film. Mám ale veľmi rád chuť niektorých rúžov, rúže dokonca zlepšujú bozkávanie a takisto kompenzujú nedostatky malých pier.

The Beano
Stále si ho kupujem, každý týždeň. Dokonca výročné vydanie je asi jediné, ktoré si kupujem každé Vianoce. Mám uložené všetky tieto vydania, od roku 1964. Dnes dokonca, aby prilákali nových čitateľov, pribaľujú darčeky. naposledy pridali Cnasher Banger, čo je jedna z tých vecí, ktoré vás úplne dorazia. Dennis je môj najobľúbenejší, ale mám rád aj The Three Bears. Je to inak celé pekne sureálne, nakoľko to v nezmenenom formáte vychádza už toľko rokov a napr. tie tri medvede sa stále snažia ukradnúť jedno z Hankovho obchodu. A takisto tam vystupujú stále tie isté postavy – skvelé. Najhoršia vec, ktorá sa môže stať, ak máte radi komiksy, je, že zmenia postavy. Dennis bol minulé leto skvelou postavou, tie kresby boli parádne, dnes je to opäť slabé.

Spánok
Najlepšia vec v živote. Nikdy som ho nemal dosť a aj preto všade vždy meškám.

Hon na líšku
Príšerné. Myslím, že všetky tieto krvavé športy by mali zakázať. Ale páčil sa mi ten chlapík, ktorého zastrelil Willie Whitelaw. Myslim, že by sa mala ustanoviť povinnosť, aby sa všetci lovci pred lovom zúčastnili Ruskej rulety.

Hateley alebo Mariner?
Jednoznačne Hateley. Mariner stráca formu. Nakoniec, mne Mariner nikdy nebol sympatický, mal príšerný účes. A potom, pre mňa je Hateley niečo ako Malcolm McLaren futbalovej scény – jeden gól a je z neho milionár. Ale na prvé zápasy do Talianska ho nevyslali, nie? Akoby tým talianskym bastardom chcel niečo naznačiť. Ale už to nechajme, chcem si v Taliansku ešte zahrať 🙂

Tommy Cooper
Spolu so Spikem Milliganom je to môj obľúbený komik. A je asi jediný, ktoré predstavenie som chcel vždy vidieť. Aj sa mi to podarilo a potom som zašiel do zákulisia a vypýtal si autogram. S Mary sme boli vtedy jediní, kto sa pre tento čin rozhodol 🙂 Tommy bol totálne spitý, ale brilantný! Niečo nám aj hovoril, ale nerozumel som mu ani slovo. V tej chvíli som bol úplne vystrašený. Mal som predsa 14. Bol obrovský, k tomu páchol a nevedel som ten západ nikam zaradiť. Dnes už viem, čo to bolo. Bol už vtedy neskutočne prepitý. Ale skvelý, to jednoznačne.

Tim Pope
Poviem to takto … Tommy Cooper video sveta. Čaruje síce stále zle, no aj tak je stále žiadaný. Je čudák … je až hanbou, že k jeho menu nepridávate slovo „čudák“.

Pápež
Jasné, u Severina na podlahe som spal veľakrát, ale pápež dostal taký význam, aký by mať nemal. S Pápežom som sa stretol raz, s tým predošlým, Pavlom. Potriasol som si s ním rukou. Ako veľmi mladý som bol vo Vatikáne, pretože môj otec sa s ním chcel stretnúť – Boh vie prečo, možno chcel nejaký zázračný liek. Dokonca mám s ním fotografiu, vtedy som si myslel, že to bolo niečo úžasné. A možno aj naozaj bolo? Myslím ale, že legálne náboženstvo nemusím. Pápež má podľa mňa príliš perzekučný význam, ale rovnako symbolizuje nádej, hlavne na miestach, kde je represia omnoho citeľnejšia, než tá, s ktorou som ako veriaci nejako spätý, takže som s tým v pohode. Ale myslím, že tento súčasný pápež sa z toho atentátu skvele zotavil.

Arthus Scargill
Podľa mňa je to kretén, to myslím vážne. Neznášam ho. Neznášam všetkých hlučných ignorantov a je mi jedno, aké je ich politické presvedčenie. Podľa mňa spôsobil nenapraviteľné škody. Neznášam ľudí, ktorí rozdeľujú spoločnosť ešte viac, než už rozdelená je. Možno média len prekrucujú to, ako sa prezentuje, ale mne hneď udrelo do očí, že je ešte väčší fašista, nez ktokoľvek z tých ľudí, s ktorými je konfrontovaný.

Dlhé nepremokavé kabáty
Veľmi užitočné, keď prší. Dlhý kabát som nikdy nemal. Tento dlhý nie je, či áno? Je to taký polodlhý. Ja som vlastne ani nevedel, že už vyšli z módy, potom tu bola tá vec, „long raincoat brigade“, ale to už bolo neskoro. Ale dlhé kabáty som nosil vždy, to preto, že sa rád prechádzam s rukami hlboko vo vreckách.

ACID
Heh! Skvelá forma zábavy.

QPR
Rád by som povedal, že najlepší tím, ale beriem to ako zábavu. Je to hlavne nepredvídateľný tím. Fandím im iba z akejsi naivnej lojality, pretože som im fandil vždy. Zvykol som sa chodiť pozerať na Rodneyho Marsha a Stana Bowlesa. To bola dvojka! QPR mali množstvo dobrých hráčov, ale z nejakého nepochopiteľného dôvodu sa ich vždy zbavia. Podporovať QPR je veľmi frustrujúce. Konečne si zvyknete na hráčov a o týždeň neskôr sú tam už úplne iný. Veľmi čudné.

Pavúky
Mám rád pavúky len do určitej veľkosti, z tých väčších som už potom trochu nervózny. Uvedomil som si, že som od nich ďaleko väčší a nikdy ma z nich žiaden neotrávil jedom, takže tu nejde o žiaden skutočný strach, ale keď zistím, že mám v izbe nejakého skutočne veľkého pavúka, ktorý sa skryje, tak to vo mne vyvolá určité obavy, hlavne ak je to v spálni a ja sa chystám uložiť na spánok. Vždy mám predstavy, ako sa mi snaží dostať do úst, hoci by som ho asi bez problémov strávil, ak by sa tak naozaj stalo … sú v pohode, ale nikdy by som nedokázal žiadneho zabiť. A veľkých pavúkov sa zbavuje veľmi ťažko tak, aby ste ich neusmrtili. Ak nejakého zoberiete do rúk a on sa začne pohybovať, tak to zaktivizuje všetky inštinkty vášho tela a to sa ho snaží zbaviť všetkými možnými spôsobmi.

Dylan Thomas
Jeden z mojich troch najobľúbenejších autorov. Skutočný pán. „Under Milk Wood“ s Richardom Burtonom – Božské! Dylan Thomas ma veľmi ovplyvnil, ak už v ničom inom, tak v tom, ako píšem texty. Je jedným z mála poetov, ktorých dnes pravidelne čítam a užívam si to viac, ako sa hrať na intelektuála. Jednou z najväčších radostí môjho života bola možnosť počuť recítáciu Thomasových básní Jobsonom … Jobson ale dokáže zarecitovať čokoľvek. Stavím sa, že aj nákupný zoznam by dokázal zarecitovať úplne skvostne.

Budúcnosť
Nerád premýšľam v dlhodobých horizontoch, hlavne preto, že by som o sebe musel uvažovať ako o staršej osobe, než v skutočnosti som. Asi ťažko si síce predstavíte, že o pár mesiacov môžete byť bez vlasov, ale keď si predstavíte horizont 10tich rokov, tak si isto pomyslíte, „Bože, to už budem starý!“ Dúfam, že ešte nestarnem – to bez urážky. Ale nie, iná vec je, pokiaľ ide o plánovanie budúcnosti. Aj každá minúta života sa dá stráviť plánovaním budúcnosti. Ja veci beriem tak, ako prídu – to znie, akoby to povedal Ron Greenwood. Príde jednoducho deň, keď sa už neprebudím. Takto ja vnímam budúcnosť. V jeden deň sa moje sny splnia a ja ráno nebudem musieť vstať.

zdroj: Melody Maker, UK, 06/10/1984