The Cure sa vracajú do štúdia – 04/2018

Robert Smith prezradil, že bude vystupovať v rámci tohtoročného Meltdown Festivalu, ktorého je sám kurátorom, a toto rozhodnutie ho inšpirovalo k písaniu nového materiálu pre The Cure.

Kráčajúc v stopách ľudí ako Patti Smith, David Byrne, David Bowie, Nick Cave, Jarvis Cocker, a naposledy MIA, vybral tento niekdajší držiteľ ocenenia NME Godlike Genius starostlivo účinkujúcich pre podujatie v londýnskom Southbank Centre, ktoré sa uskutoční počas júna. V marci bol zverejnený zoznam prvých účinkujúcich pre 25. ročník ikonického hudobného festivalu, medzi ktorými nechýbali Deftones, The Libertines, Manic Street Preachers, Mogwai, My Bloody Valentine, Nine Inch Nails, Placebo, The Psychedelic Furs, 65daysofstatic, Alcest, The Anchoress, Kristin Hersh, Kathryn Joseph, Mono a The Notwist.

V utorok, 10.apríla, pribudli účinkujúci ďalší, medzi inými Death Cab For Cutie, Frightened Rabbit, The Twilight Sad, iLiKETRAiNS, Suzanne Vega, či Yonaka.

V ten istý deň bol na rádiu BBC 6 Music odvysielaný až neuveriteľne raritný rozhovor s Robertom Smithom, v ktorom detailne popísal, čo môžu návštevníci od festivalu očakávať, no takisto sa fanúšikovia čo to dozvedeli o budúcnosti The Cure.

„Možno to bola len reakcia na skutočnosť, že v dnešnom modernom svete rozprávajú ľudia doslova nekonečne dlho o ničom,“ prehlásil Smith na margo skutočnosti, že sa celé roky vyhýbal médiám. Dodal, že jednoducho čakal na „pozornosť, ktorú by som sústredil na nový projekt,“ s tým, že bez toho by „bolo celkom zbytočné poskytnúť akýkoľvek rozhovor,“ rovnako aj bez nového materiálu, o ktorom by sa dalo diskutovať. Našťastie, jeho bádanie po umelcoch, ktorí by mohli vystúpiť na festivale, ho inšpirovalo k návratu do nahrávacieho štúdia. Celý ten proces kurátorstva „obnovil moju kreativitu a chuť urobiť niečo nové“.

„Za posledných šesť mesiacov som počul toľko novej hudby, ako nikdy predtým,“ povedal Smith. „Zrazu som doslova prepadol myšlienke napísať nové skladby, čiže to malo na mňa skutočne pozitívny účinok.“

Pokračuje: „Na budúci mesiac som zarezervoval štúdio pre nahratie nejakých demoskladieb. Niektoré sú skutočne vydarené, niektoré až tak veľmi nie. Nikdy som nechcel byť v pozícii, kedy by som sa nútil k písaniu, nikdy som sa v takej pozícii necítil komfortne.“

Ku všetkému poodhalil skutočnosť, že jediná kapela, ktorá odmietla jeho ponuku vystúpiť na Meltdown festivale boli The Rolling Stones, no dodal, že záverečným vystúpením celého festivalu bude jeho vlastné, v rámci ktorého sa uskutoční niekoľko pódiových spoluprác.

„Budem to ja a štyria ďalší ľudia, ktorých poznám veľmi dobre, a zopár ďalších,“ povedal Robert pre BBC 6 Radio. Zároveň dodal, že budú hrať „hlavne skladby The Cure“, ako aj intepretácie skladieb kapely s „inými nástrojmi“. Samotný set bude „úplne odlišný od vystúpenia v Hyde Parku“ a „trochu viac čudnejší“.

Smith takisto prezradil, že v roku 2019 odohrajú The Cure omnoho viac koncertov a dokonca zvažuje osláviť 30.výročie ich vplyvného albumu „Disintegration.

Na otázku, či by mohli v budúcom roku vystúpiť ako headlineri festivalu Glastonbury, odpovedal: „No áno, možno. Za tie roky nás však s Glastonbury nespája najšťastnejšia história. Hoci sme tam vystupovali už trikrát, nikdy však za najlepších podmienok. Neviem, či nám to teraz zazlievajú alebo na nás už jednoducho zabudli. Nakoniec, je dostatok iných festivalov, kde môžeme hrať.“

Smith takisto ohlásil veľký koncert The Cure, ktorý odohrajú v lete tohto roka, v Hyde Parku, ktorým si pripomenú 40. výročia vydania ich prvého singla. Spolu s nimi na koncerte vystúpia Interpol, Editors a mnohí ďalší. Bude to prvé vystúpenie kapely od série vystúpení v londýnskej SSE Wembley Aréne, v decmbri 2016.

zdroj: NME, 10/04/2018

Robert vniesol kúsok svetla aj do procesu uvažovania The Cure ohľadne 40.výročia vydania ich prvého singla: „Čo by sme mali urobiť? Vrátiť sa do Crawley, kde to všetko začalo? Hrať v pube, kde sme prvýkrát vystupovali ako The Cure? Alebo to urobiť vo veľkom štýle a hrať v každom hlavnom meste po celom svete?“

„V roku 2019 bude 40.výročie vydania nášho prvého albumu,“ dodal. „Premýšľal som, že ak v tom roku nebudem mať po ruke niečo nové, tak je to na mne. Nemyslím si, že The Cure niekedy vydajú ďalší album.“ Je tu nádej, že to všetko Smith a kapela stihnú na čas.

zdroj: Spin

Medzi iným Robert Smith poznamenal, že oslava 40. výročia kapely je postavená na momente, kedy kapela vypustila slovo „easy“ z názvu kapely a už ako „The Cure“ vystupovali v triu v klube The Rocket, v Crawley, 9.júla 1978.

Smith priznal, že vlastní „škrípavú“ kazetovú nahrávku tohto koncertu, ktorú má v pláne vydať už čoskoro.

zdroj: post-punk.com