Mixed Up – 04/2018

The Cure chystajú vydanie deluxe, remastrovanej edície ich vychvaľovaného remixového albumu „Mixed Up“, vrátane kompilácie „Torn Down“, nových remixov Roberta Smitha.

Vydanie remastrovanej, 3CD, edície je naplánované na 15.júna 2018. Nová edícia obsahuje, okrem novej edície samotného albumu „Mixed Up“, aj 11 raritných remixov z obdobia 1982 – 1990 a tretí disk tvorí kompilácia úplne nových remixov Roberta Smitha, „Torn Down“.

Genéza albumu „Mixed Up“ začína albumom „Disintegration“ a následných úspešným svetovým Prayer Tour. Album „Disintegration“ (1989) znamenal pre The Cure trimfálny záver 1980tych rokov, no prvý rok novej dekády zastihol The Cure až nečakane nepokojných.

Kapela bola na jednej strane rozhodnutá udržať dynamiku pokračujúceho úspechu, no na druhej strane si boli vedomí vnútorných pnutí, ktoré bolo potrebné vyriešiť ešte pred nástupom do štúdia. Preto sa Robert Smith rozhodol pre iný spôsob: skompilovať album z raritných 12″ mixov nahrávok kapely. Počas procesu si však uvedomil, že niektoré zo starších remixov s tými novými nefungujú.

K tomuto dobrodružstvu inšpirtoval Smitha dub style remix singla „Pictures Of You“, o ktorý sa postaral Brian „Chuck“ New. „Táto skladba postavila tú pôvodnú totálne hore nohami, no súčasne ani kúsok nestratila z esencie originálu,“ povedal Smith. „Hneď po tom, čo som si ju vypočul, som celý plán pre „Mixed Up“ preklopal. Mojou revidovanou ambíciou boli zostaviť album, ktorý by znel súčasne, nie staromódne, bol priamy, hudobne inšpirujúci, rytmicky vzrušujúci a zvukovo skvelý!“

Dve skladby z albumu, „A Forest“ a „The Walk“, boli nielen zremixované, ale aj nanovo nahraté, nakoľko sa multitrackové pásky oboch skladieb už dlho považovali za stratené. Obe skladby boli v štúdiu zrekonštruované pod producentskou taktovkou Marka Saundersa a kapela pri nich použila pôvodné nástroje a technické vybavenie.

Kapela strávila nahrávaním nových skladieb v štúdiu celých päť dní. To bolo v júni 1990. Po dňoch plných experimentov s beatmi, slučkami a sekvencovanými bassovými linkami sa Smith rozhodol zmeniť atmosféru. Demo s názvom „PhaseAGE“, ktoré sa predtým považovalo za príliš rockové, sa kapela predsalen odhodlala nahrať v podobe singla „Never Enough“, ktorý vyšiel v septembri 1990. Neskôr ho nasledovalo singlové vydanie „Closer mixu“ skladby „Close To Me“ a obe tieto skladby obohatil tradične znepokojivými videami režisér Tim Pope.

S konečným vydaním albumu „Mixed Up“ nadobudol Smith konečne pocit, že sa smelo môže posunúť s kapelou ďalej, keďže znovu nadobudla svoju energiu a opäť sa zjednotila. Pri spomienkach na to obdobie dodal: „Celý rok 1990 sme vlastne strávili vyčerpávajúcim únikom z tieňa albumu „Disintegration“, čo sme sa rozhodli urobiť tvorivo uspokojujúcim spôsobom. Na konci toho roka som sa už potom nemohol dočkať, kedy začnem pracovať na nových skladbách pre ďalší album.“

Po tom, čo dal Smith pre remastrovanú verziu dohromady kolekciu 12″ mixov z obdobia 1982 – 1990, uvedomil si, že pre jedno CD je ich príliš veľa a pre dve zasa príliš málo. Prišiel teda s riešením pridať k deluxe edícii ešte jeden disk zostavený z úplne nových mixov, ktoré zastrešil pod názvom „Torn Down: Mixed Up Extras“. „Chcel som jednoducho trojdiskové balenie, no nemali sme k dispozícii dostatok „historických“ remixov. Chvíľu som premýšľal o možnosti „extra-extra“ CD, na ktorom by sa nachádzal remixy skladieb The Cure od vybraných umelcov, nie však od bežne známych dj-ov a remixérov. Pritom na napadlo, že by som s jedným mohol prísť aj ja sám,“ povie Smith. „Tak som sa na začiatku augusta 2017 pustil do experimentovania so skladbou „Three Imaginary Boys“. Je to veľmi riedky multitrackový záznam; tak som ho vytiahol z domáceho archívu a počas jediného sedenia vystaval prvý remix. A že som si tú prácu skutočne užil.“

Jedným z cieľov výberu obľúbených skladieb, ktoré uprednostnil pred známymi singlami, si Smith zaumienil ilustrovať rozmanitosť katalógu The Cure. V októbri 2017 už pracoval na chronologickom poradí albumu, pre ktorý mal k dispozícii 16 skladieb a ktorému dal neskôr názov „Torn Down: Mixed Up Extras 2018.“

Pre obal albumu „Torn Down“ sa Smith rozhodol použiť autoportrér, olejomaľbu, ktorá vznikla v lete 1990 a pôvodne mala byť určená pre obal kompilácie „Mixed Up“. Samotný názov, „Torn Down“, čerpá inšpiráciu v spôsobe, akým musel oklieštiť skladbu „Never Enough“ z pôvodného dema „PhaseAGE“ (1990). „Mal som pocit, že je to dobrý spôsob, ako uzavrieť kruh celého projektu „Mixed Up“,“ dodal.

Tracklist deluxe 3CD edície „Mixed Up“:

CD1: Mixed Up: Remastered by Robert Smith 2018
‘Lullaby’ (Extended Mix – 2018 remaster)
‘Close To Me’ (Closer Mix – 2018 remaster)
‘Fascination Street (Extended Mix – 2018 remaster)
‘The Walk’ (Everything Mix – 2018 remaster)
‘Lovesong’ (Extended Mix – 2018 remaster)
‘A Forest’ (Tree Mix – 2018 remaster)
‘Pictures of You’ (Extended Dub Mix – 2018 remaster)
‘Hot Hot Hot!!! (Extended Mix – 2018 remaster)
‘The Caterpillar (Flicker Mix – 2018 remaster)
‘Inbetween Days’ (Shiver Mix – 2018 remaster)
‘Never Enough’ (Big Mix – 2018 remaster)

CD2: Remixes 1982-1990: Mixed Up Extras 2018
‘Let’s Go To Bed’ (Extended Mix 1982 – 208 remaster)
‘Just One Kiss’ (Extended Mix 1982 – 2018 remaster)
‘Close To Me’ (Extended Remix 1985 – 2018 remaster)
‘Boys Don’t Cry’ (New Voice Club Mix 1986 – 2018 remaster)
‘Why Can’t I Be You?’ (Extended Mix 1987 – 2018 remaster)
‘A Japanese Dream’ (12″ Remix 1987 – 2018 remaster)
‘Pictures of You’ (Extended Version 1990 – 2018 remaster)
‘Let’s Go To Bed’ (Milk Mix 1990 – 2018 remaster)
‘Just Like Heaven’ (Dizzy Mix 1990 – 2018 remaster)
‘Primary’ (Red Mix 1990 – 2018 remaster)
‘The Lovecats’ (TC & Benny Mix 1990 – 2018 remaster)

CD3: Torn Down: Mixed Up Extras 2018
‘Three Imaginary Boys’ (Help Me Mix by Robert Smith)
‘M’ (Attack Mix by Robert Smith)
‘The Drowning Man’ (Bright Birds Mix by Robert Smith)
‘A Strange Day’ (Drowning Waves Mix by Robert Smith)
‘Just One Kiss’ (Remember Mix by Robert Smith)
‘Shake Dog Shake’ (New Blood Mix by Robert Smith)
‘A Night Like This’ (Hello Goodbye Mix by Robert Smith)
‘Like Cockatoos’ (Lonely In The Rain Mix by Robert Smith)
‘Plainsong’ (Edge Of The World Mix by Robert Smith)
‘Never Enough’ (Time To Kill Mix by Robert Smith)
‘From The Edge Of The Deep Green Sea’ (Love In Vain Mix by Robert Smith)
‘Want’ (Time Mix by Robert Smith)
‘The Last Day of Summer’ (31st August Mix by Robert Smith)
‘Cut Here’ (If Only Mix by Robert Smith)
‘Lost’ (Found Mix by Robert Smith)
‘It’s Over’ (Whisper Mix by Robert Smith)

zdroj: undiscovermusic.com