Richard Bellia o The Cure – 06/2018

Uvoľnený a bezstarostný Richard Bellia zachytil na svojich fotografiách kapelu The Cure tak, ako nik iný. Richard si zaspomínal na niektoré stretnutia s touto významnou kapelou.

V roku 1980 si Richard, na jednej párty, všimol voľne položený fotoaparát, ktorý následne schytil do rúk a urobil zopár záberov. Bol to vlastne osudový moment, prvé fotografie, ktoré definovali ďalšie štyri dekády jeho života. V lete toho istého roku sa odohral ďalší osudový moment. Richard sa náhodou ocitol na vystúpení britskej kapely The Cure, čo mu dopomohlo definovať tému jeho fotografii: rocková hudba. Dnes, o 38 rokov neskôr, bude niekoľko Richardových fotografii The Cure vystavených v Londýne, na Floral Street, v galérii Agnès b. Od štvrtku budete môct vidieť The Cure v trochu inom svetle, než ste zvyknutí. Podľa Richarda ich uvidíte uvoľnených a bezstarostných. A teraz už Richard o jeho stretnutiach s Robertom Smithom, alias krstným otchom gothu.

„The Cure som videl po prvýkrát niekedy na začiatku 1980tych rokov, najskôr na festivale a potom na ich vlastnom koncerte. Stál som priamo pred kapelou, keďže som zabudol na jednu dôležitú vec: spevák mal takmer po celý čas mikrofón „v ústach“, čo na fotografiách nevyzeralo veľmi dobre. Takže, práve z tohto dôvodu tie fotografie nie sú vydarené. Nuž, ale poučil som sa z vlastných chýb.

Okamžite som si hudbu The Cure zamiloval. Bolo to obdobie, v ktorom kraľovali The Sex Pistols, U2, Simple Minds a Wire, ale The Cure boli ďaleko suprovejší a omnoho zaujímavejší. Dodnes ich hudbu počúvam a stále mi príde úžasná.

The Cure nemali svoje fotografie na obaloch nahrávok, takže boli vlastne kapelou, ktorú ste mohli mať radi bez toho, aby ste vedeli, ako vyzerajú. Dokonca aj keď hrali na pódiu, tak veľa svetla nemali. Takže medzi kapelou a publikom bol vždy akýsi odstup.

Príležitosť ich fotografovať sa ku mne dostala veľmi jednoducho. Spýtal som sa. Boli veľmi mladou kapelou, pred veľkým publikom nehrávala, takže nebol problém ich kontaktovať. A takisto, Robert Smith od samého začiatku uchovával všetko, čo sa kapely týkalo, vrátane archivácie fotografii. Kedykoľvek som im poslal fotografie, okamžite sa mi ozvali. Niektoré moje fotografie nájdete dokonca aj na obaloch ich nahrávok.

The Cure boli odo mňa trochu starší, moja angličtina takisto nebola veľmi dobrá, takže, pokiaľ si pamätám, skutočne som sa ich snažil zaujať. Snažil som sa fotografovať rýchlo a takisto som chcel, aby sa všetci cítili pritom čo najpohodlnejšie. Obzvlášť Robert bol až neuveriteľne fotogenický.

Pevne dúfam, že po zhliadnutí výstavy si ľudia uvedomia, akí sú The Cure vtipní ľudia. Vlastním veľmi veľa fotografii, na ktorých sa smejú. Majú veľmi veľa fotografii, na ktorých sú náladoví, či zamyslení, no moje fotografie majú v sebe niečo bezstarostné a veľmi uvoľňujúce.“

Výstava s názvom „The Cure: Photographs by Richard Belia“ potrvá, v Agnès b, Floral Street, London, až do 9.júla 2018

zdroj: anothermanmag.com