Nastúpite na ich vlak? – 10/2000

Pred posledným koncertom legendárneho Dream Tour poskytol Roger O´Donnell krátky rozhovor pre austrálsky magazín Time Off, v ktorom trochu zapolemizoval o vhodnom sete pre festivalové vystúpenie The Cure.
Maybe Someday
Robert:
To je jedna zo skladieb albumu o konci The Cure. Keď ju ostatní z kapely po prvýkrát počuli, tak im poklesli hlavy …

Sólový album
Robert:
Rád by som spolupracoval s inými ľuďmi, hlavne s tými, pri hudbe ktorých som vyrastal alebo som ich za tie roky spoznal. Len skúsiť, čo z toho vznikne. Je nemožné také niečo urobiť v kontexte The Cure, pretože by to zničilo dynamiku, ktorá aktuálne v kapele funguje … Ale zasa je dosť možné, že v niektorých skladbách by si chalani zahrali. Viete, pre mňa sa nič nezmení, ak to všetko skončí teraz alebo o tri roky a prepadne ma pocit, že chcem robiť niečo iné, než s The Cure. Jednoducho do toho pôjdem. Tak ako dokážem spáliť všetky mosty, tak viem postaviť nové.

Dream turné je jedno z najlepších turné kapely za posledné roky …
Roger:
Robert nás nakoniec aj tak nechával vždy v neistote. Zakaždým, keď sme vstupovali na pódium, tak povedal, „Posledný krát v New Yorku“, „Posledný krát v LA“, takže každý koncert sme hrali tak, akoby to bol náš úplne posledný, čím tie vystúpenia získali na intenzite a emóciach.

Už dávnejšie sa sám Robert vyjadruje, že to je vôbec najlepšie turné jeho života.
Roger:
Po koncerte v Brisbane nemáme v pláne už žiadne. Síce sme debatili o Japonsku, Brazílli a Južnej Amerike, ale nemyslím si, že sa tak stane, čo je aj trochu škoda. Takže, vystúpenie na Livid Festivale by mohol byť naozaj posledným koncertom Dream Tour.

Jednotlivé vystúpenia sa nahrávali so zámerom vybrať desať najlepších a tieto vydať na nosičoch, prípadne ich ponúknuť fanúšikom online.
Roger:
Ten nápad sme odpozerali od Pearl Jam. Oni vydali každé jedno vystúpenie z turné na CD. Príde mi to ako úder pod pás bootleggerom. Mám kamaráta v LA, ktorý je sám bootlegger, a ten mi to sám navrhol. Tak som to navrhol Robertovi a on povedal, že prečo neskúsiť nejakých 10 koncertov, uvidíme, aká bude odozva a potom sa rozhodneme, čo ďalej. Ono to je však skôr taká logistická nočná mora, pretože naše koncerty trvajú tri hodiny, čo zodpovedá záznamu na troch CD nosičoch. Dúfam, že to budeme môcť nejako roztriediť, ale myslím, že to bude fájn. Ak to bude mať dobrý ohlas, tak sprístupníme takto možno všetky koncerty, ale to si vyžiada veľmi veľa práce.
V podstate sme každý koncert nahrávali z pultu zvukára. Náš zvukový inžinier, inak Austrálčan, je na zvuk absolútny odborník a jeho záznamy na DAT-ky ani nepotrebujú ďalšie remixovanie. Nakoniec, zvuk z DAT ani remixovať nemôžete, pretože je to stereo. Obyčajne to však má kvalitu porovnateľnú s ktorýmkoľvek iným live albumom, ktorý ste mali možnosť počuť. Robert ich všetky vždy počúva, boduje od 1-10 a ak sa niekedy v hre pomýlime, tak nám dá domácu úlohu 🙂

Pri tých siedmych live albumoch toho veľa inak nie je, čo by The Cure nemali ešte „pokryté“.
Roger:
Nemyslím si, že by sme niečo vydali z Wild Mood Swings turné. Máme v katalógu skvelý live album z obdobia „Disintegration“, ktorý bol vydaný ako bonus vo Francúzsku; volá sa „Entreat“, ide o záznam z Wembley 1989 a bolo to skutočne vydarený koncert. Podľa mňa The Cure vždy zneli naživo lepšie, než na štúdiovej nahrávke, takže existuje skutočne dobrý dôvod vydať tieto live albumy.

Ohľadne vystúpenia na Livid festivale …
Roger:
Vždy mám pocit, možno trochu iný od Roberta, že keď hráme festival, tak nemáte pred sebou oddané Cure publikum. Takže by sme mali hrať viac prístupné skladby, čo je tak trochu proti logike, ktorou sme sa riadili počas Dream Tour. Tam sme vždy hrali veľmi intenzívne, ťažko prístupné sety.
Ale v júli sme hrali na festivale v Belgicku a ponúkli sme v podstate bežný Dream Tour set, no nemal som pocit, že by to nejak zvlášť fungovalo. Takže, čo bude v Brisbane, na Livid Festivale, to naozaj neviem. Dúfam, že ponúkneme set, ktorý si bude môcť užiť každý, nie len tvrdé jadro Cure fanúšikov. Je mi jasné, že k smrti oddaní fans by nám povedali, „nehrajte žiadne popové veci“, ale bude tam kopec ľudí, ktorí budú žiadať práve takéto veci.

The Cure vystúpili 21.10.200 v Brisbane, na Livid Festivale s týmto setlistom:
Out Of This World * Watching Me Fall * Want * Fascination Street * Open * The Loudest Sound * Shake Dog Shake * From The Edge Of The Deep Green Sea * Inbetween Days * Trust * The Kiss * Prayers For Rain * One Hundred Years * 39 * Bloodflowers * 10:15 Saturday Night * Killing An Arab

zdroj: Time Off, 18/10/2000