Roger o Sieni slávy – 12/2018

Dlhoročný klávesák reaguje na uvedenie The Cure do rock´n´rollovej Siene slávy, k čomu príde počas slávnostnej ceremónii 29.marca 2019. Prepis rozhovoru pre rádiu Sirius XM.

V telefonickom rozhovore pre kanál Volume spomenul ocenenie, chystaný nový album a zbežne načrtol, čo môžu fanúšikovia očakávať v momente, keď sa The Cure objavia na pódiu v brooklynskom Barclays Centre, v New Yorku, spolu s Def Leppard, Janet Jackson, Stevie Nicksom, Radiohead, Roxy Music a The Zombies.

„Je to niečo ako čerešnička na torte, čo poviete? Uvedenie do Rockovej siene slávy,“ povedal Roger. „Inak, je to zároveň trochu divné. Doslova nepochopiteľné.“ Samozrejme sa ihneď objavila otázka, ktorá zostava sa objaví na marcovej ceremónii. Bude to všetkých 12 členov, ktorí sa postupne vystriedali v zostave kapely od roku 1976 a z ktorých je dodnes Robert Smith jediný, kto zotrval v The Cure dodnes?

„Aktuálne sme veľmi spokojní s aktuálnej zostave,“ odpovedal na otázku, či by sa v Barclays Centre mohol objaviť aj niektorí z bývalých členov, ako na „reunion“ koncertoch v roku 2011.

„Myslím, že sme sa už dávnejšie všetci zhodli na tom, že toto je vôbec najlepšia zostava The Cure, v akej kedy fungovali,“ dodal. „Takže si myslím, že bude až extrémne nepravdepodobné, že by sa k nám pridal niekto z bývalých členov. Kapely sa predsa vyvíjajú, nie? Personálne zmeny … ja sám som v The Cure už po tretíkrát. Myslím, že ak budeme vystupovať, tak v našej aktuálnej zostave.“

Súčasne Roger vyzdvihol gitaristu a zakladajúceho člena Tin Machine, Reevesa Gabrelsa, ktorí funguje s The Cure od roku 2012 a trochu si posťažoval, že Reeves do Siene slávy s Robertom uvedený nebude. Trochu nechápe, kto ho mohol odtiaľ vyškrtnúť. Súčasnú kapelu ešte dotvárajú bassgitarista Simon Gallup a bubeník Jason Cooper.

„Je fájn, že kapela si získala uznanie hlavne u fanúšikov, ale aj v hudobnom biznise, ako aj u komisie RRHF,“ povedal a dodal, že toto všetko sa deje v nádhernom období kariéry kapely, no zároveň nezabudol dodať povinné námietky. „Teda, ak sa to stále dá nazvať kariéra. Kariéra totiž znamená, že sa niečo snažíme dosiahnúť. A toto pre nás nikdy neplatilo … My sme vždy iba hrali … o kariére to nikdy nebolo. Kedykoľvek niekto povedal, ‚S Vašou kariérou musíte urobiť toto,‘ tak sme urobili všetko úplne opačne.“

O´Donnell, ktorý sa po prvýkrát pripojil k The Cure v roku 1987, po viac ako dekáde existencie kapely – odišiel v roku 1990, opätovne sa vrátil v roku 1995 a v roku 2011 sa vrátil po tretíkrát, dodal, že načasovanie tohto ocenenia prichádza v správnom čase, po 40 rokoch oficiálnej existencie legendárnej kapely.
„Nemyslím si, že toto sa nás bude niekedy týkať,“ zareagoval na otázku, či toto ocenenie nedáva pocit, že aj dlhoročný outsideri sa dočkali uznania. „Viete, my budeme vždy akoby tí, čo postávajú v rohu na záchode. Nikdy sme nepatrili, ani nepatríme, k hlavnému prúdu … nemyslím si, že niekto z nás považuje The Cure za rockovú kapelu. V minulosti nás považovali za alternatívnu kapelu a dnes je tých označení, pre našu tvorbu, ďaleko viac. Ale my sme vždy boli a budeme jednoducho The Cure! My sme vždy hrali podľa vlastných pravidiel.“

Roger zároveň uviedol, že kapela sa pripravuje na nástup do štúdia, kde bude pracovať na dlhoočakávanom nasledovníkovi albumu „4:13 Dream“, z roku 2008 a spevák Robert Smith je aktuálne plne zamestnaný písaním textov nových skladieb.

34. ročník ceremónie Rock & Roll Hall of Fame sa uskutoční v piatok, 29.marca 2019, v Barclays Centre, v Brooklyne, v New Yorku. Predaj vstupenie začne v januári. Slávnosť bude v priamom prenose vysielaná na HBO, ako aj na rádiu SiriusXM.

zdroj: billboard.com