Festivalové leto 1985

V druhom vydaní oficiálneho fanzinu The, Adventurs And Plans, zhodnotil Robert Smith letné festivalové turné The Cure, po Európe, v roku 1985. A zrejme boli všetci viac než športovo naladení …


Otázka: Čo je dlhé, horúce a plné slnka?
Odpoveď: TeamCure, ktorý opäť raz vyrazil na cesty. Tentoraz odohrať sériu koncertov na letných európskych festivaloch. Robert, Laurence, Porl, Simon a Boris (kapela!) sa opäť raz spojili s Rogerom (tričko), Mac-om (slimák), Chrisom (účet), Perrym (mr. blokey) a dvoma novými členmi – Brunom (bubeníkov kamarát) a Mickom McGiftom (ten, čo má neskutočné množstvo blízkych kamošov; vlastne dal pojmu tour manažér opäť spávny význam).

Prvou zastávkou bolo Španielsko a prvý koncert kapely v novej zostave (zároveň prvý koncert roka) sa uskutočnil v Barcelone. Chalani boli trochu nervózni a viac než trochu emotívni (?), ale nakoniec to šlo skvele, nik nezabudol kým je a koncert bol špičkový.

Nasledujúca noc v Madride bola ešte lepšia a všetci sme opúštali Španielsko so zvonivým zvukom šialených hlasov v ušiach.

TeamCure – Španielsko, 2:0!

O pár dní neskôr sa návštevníci objavili v Kodani, v Dánsku. Kompánia sa rozrástla o štyri panie Blockeyové a Biddlesa, a samotné vystúpenie sa odohralo na Roskilde festivale. Na radosť 30 000-ového davu nepršalo a čo bolo ešte lepšie, TEAMCURE sa pripísali ďalší výherný bod … aj preto sme tam zostali o deň dlhšie a Laurence úplne prepadol atrakciám lunaparku v Tivoli gardens. Čo ho tak baví na veľkom reťazáku? Prečo sa usmieva, keď doslova omdlieva na horskej dráhe? Prečo radostne máva, ked padá s „gravity wheel“? Vie vôbec niekto … ?

Panie Blockeyové a Biddles šli domov, kým ostatní navštívili Hamburg, kde nám tentoraz dážď takmer zrušil koncert. Našťastie sa však nakoniec ukázalo slnko a všetci doslova explodovali v momente, keď TEAMCURE uzatvárali svoj tretí prídavok … ďalší skvelý deň!

Všetci sa bleskovo presunuli do Ženevy, kde odohrali malé, intímne, malebné, svadobné (?) vystúpenie na brehu jazera, a potom šup do talianského Milána. Absolútne skvelý koncert vo veľkom stane, ako aj nasledujúca noc vo Viareggio, čo je to slávne starobylé letovisko, kde sa veľmi unavený Boris snažil utopiť zvyšok kapely, keď ukradol čln a kapele doprial relaxačné kúpanie v mori o tretej hodine ráno. Našťastie mu to nevyšlo a dočkal sa spravodlivého trestu. Poslednú noc v Taliansku sme strávili na koncerte v Ríme, kde bolo tak horúco, že sa niektorí ľudia z publika doslova vyparili, zatiaľ čo ostatní zhoreli v plameňoch. Ale, nakoľko šlo o vôbec najlepší taliansky koncert, nikomu to zdá sa nevadilo … napodiv!

Štyri panie Blockeyové a Martin (ich nová obeť) sa opäť pripojili k TEAMCURE, tentoraz z dôvodu veľkej športovej udalosti – festival Rock In Athens 85, v Grécku. Pri plnej sile a s minimálnym odporom zo strany „protivníka“, odohrala kapela svoj vôbec najlepší koncert a nakoniec si so sebou vzala srdcia a duše 60 000-ového davu. Dojímavý moment!

Pobyt sme si predĺžili, letné teploty boli na zbláznenie a takmer každá američanka v hoteli si myslela, že Simon je Boy George! Každý ďalší pokladal Roberta za Simona a hlavný hotelový barman pomenoval jeden z koktajlov po Porlovi! Mňam!

Posledný koncert vo fínskom Turku, a vlastne po tom všetkom, čím sme prešli, treba povedať, že konečne! Pršalo, nik sa neusmieval a kapele dokonca odmietli vstup do areálu festivalu! Nikomu sa to nepáčilo, a tak sme sa všetci zhodli na tom, že to bude remíza. No nakoľko to bola jediná remíza z celého leta, tak sa všetci navzájom vybozkávali a domov sa vracali šťastní!

a pokračujeme …

zdroj: Adventures And Plans 2, (UK)