10 faktov o albume „Disintegration“

„Disintegration“ je najlepší album všetkých čias!“ zakričal za odchádzajúcim Robertom Smithom Kyle zo South Parku. A mal pravdu. 8. štúdiový album The Cure sa objavil na trhu 2.mája 1989 a stal sa ich najznámejším. Kapela sa aktuálne chystá prezentovať album v Sydney Opera House, koncom mája.

Prinášame Vám niekoľko faktov, ktoré s albumom súvisia, a o ktorých ste doteraz možno nevedeli.

1. Obalu albumu kraľuje fotografia Roberta Smitha – ako inak. Stalo sa tak po prvýkrát v histórii kapely.
Smith sa spolu s Gallupom a Tolhurstom objavili spoločne na obale albumu „Pornography“ (1982), no všetci mali na tvárach masky, obraz bol rozmazaný, aby nebolo možné postavy rozpoznať. Aj na obale singla možno vidieť kapelu v kompozícii so šatníkom, no v prípade „Disintegration“ sa stalo po prvýkrát, kedy je Smithova tvár jasne poznateľná na obale albumu The Cure. Autorom fotografie je Andy Vella.

2. „Disintegration“ je celý o dosiahnutí 30-tky
Texty albumu odrážajú skutočnosť nadväzujúcu na dátum 21.apríl 1989, kedy Smith dovŕšil 30 rok svojho života. Tento míľnik, ako aj ohromný celosvetový úspech predošlého albumu, „Kiss Me Kiss Me Kiss Me“, prinútil Smitha skomponovať serióznejšie, úprimnejšie a príležitostne melancholickejšie dielo. Samotný album dokonale vystihuje pocit príchodu veľkej 30tky.

3. Naozaj Robert vyhlásil, že to mal byť posledný album The Cure?
Pri mnohých príležitostiach, v roku 1989, povedal Smith zástupcom médii, že to bude posledný album kapely a že už v podstate pracuje na sólovom albume. Takisto vyhlásil, že The Prayer Tour, ktoré kapele zabralo dlhé štyri mesiace (a zahŕňalo iba koncerty v Európe a Severnej Amerike), by malo byť posledným, kedy sa kapela podujala na tak dlhú kampaň. V máji 1989 povedal pre Melody Maker: „Nemám v záujme vláčiť sa po svete do 60-tky. Dokonca som si nikdy nemyslel, že sa aj ako 30-ročný budem venovať hudbe. To bola moja hranica. Takže, vlastne som porušil vlastný sľub.“
V apríli 2019 oslávil Robert Smith 60-tku a The Cure majú pred sebou sériu letných festivalových koncerov, vrátane vystúpenia na festivale Glastonbury, 30.júna, samozrejme v pozícii headlinerov.

4. „Disintegration“ bol posledným albumom s príspevkom Lola Tolhursta
Jedným z problémov kapely v tom období bol Lol Tolhurst, jeden zo zakladateľov kapely. Pôvodne hral na bicie, no v roku 1982 presedlal na klávesy a bohužiaľ, v štúdiu sa postupne dostával do ústrania. Viac sa venoval alkoholu, než práci, čo nakoniec vyvrcholilo zvláštnou pozíciou v kreditoch albumu: „Lol Tolhurst – ostatné nástroje“.

„Jeho funkcia vždy spočívala v pozícii obete,“ povedal Smith, v máji 1989, pre magazín Q. „Viac než po hudobnej stránke sa stal zdrojom vtipov, horkostí a rozhovorov.“

„Ak by sme boli americkou kapelou,“ povedal Tolhurst pre Radio X, v roku 2006, „tak by došlo k akejsi intervencii. Aby som bol úprimný, ľudia sa o ňu, v mojom prípade, pokúšali, ale už bolo trochu neskoro.“ Nakoniec to dopadlo tak, že tesne pred vydaním albumu Robert Smith vyhodil predposledného pôvodného člena The Cure z kapely.

5. Skladba „Pictures Of You“ je napísaná podľa skutočného príbehu
Táto skadba bola inšpirovaná skutočnou udalosťou, ktorá sa odohrala počas nahrávania albumu na panstve Hook En v Oxfordshire, na jeseň 1988. Štúdio malo obytnú časť, v jednej z izieb vznikol požiar, čo viedlo k bleskovej evakuácii kapely a producenta Davida M. Allena. Robert sa obával, že už napísané texty zhoria, no podarilo sa ich zachrániť. Zistil však, že navždy prišiel o peňaženku s venovaním, v ktorej mal fotografie svojej rodiny a Mary, ktorú pri sebe nosil celé roky. Pieseň je o jeho pocite z tých fotografii a čo pre neho znamenali.


6. Kto je to dievča z obalu singla „Pictures Of You“?
Dievča stojace pred zrkadlom je Mary Poole, manželka Roberta Smitha. Fotografia vznikla na jednom zámku v Škótsku, v roku 1980 a podobný, no rozmazaný záber bol použitý aj na obale singla „Charlotte Sometimes“.

7. Kto režíroval video k singlu „Lullaby“?
Pamätné strašidelné video ku skladbe „Lullaby“ režíroval dlhoročný spolupracovník The Cure, režisér Tim Pope, ktorý má na svedomí aj také klipy ako „The LoveCats“, či „InBetween Days“. Samotné video stálo 80 000 libier a bolo inšpirované scénami z kultového filmu Davida Lyncha, „Eraserhead“. V roku 1989 sa Tim vyjadril pre britský magazín Q nasledovne: „Pokiaľ ide o filmárčinu, nemajú The Cure nastavené žiadne limity, aj preto, že Robert má pre kameru absolútne pochopenie. Jeho piesne sú takisto veľmi kinematografické. Chcem tým povedať, že na jednej strane je tu akási stupidita a humor, no za tým všetkým sú Smithove psychologické obsesie a klaustrofóbia.“

8. Prečo nebola skladba „Lullaby“ v USA vydaná na singly?
V americkom vydavateľstve Elektra nevideli v skladbe „Lullaby“ dostatočne silný komerčný potenciál (alebo sa im zdala príliš čudná), aby dokázala osloviť americké publikum, tak namiesto nej zvolili rockovejšiu „Fascination Street“. K singlu bolo pripravené samostatné video, ku ktorému sa Smith vyjadril v roku 1991, prostredníctvom rozhovoru pre magazín Select: „Pôvodným zámerom bolo video v štýle Doctor Who, preto je v klipe telefónna búdka a miestnosti v miestnostiach.“

9. Ktoré skladby boli vypustnené s vinylovej verzie albumu „Disintegration“?
Smith plánoval album pre formát CD, ktorého minutáž presahovala 70 minút. To je samozrejme príliš veľká stopa pre klasický vinyl, takže LP verzia, ktorú ste si mohli zaobstarať v roku 1989, postrádala skladby „Last Dance“ a „Homesick“ – kto si však kúpil kazetu alebo CD, mohol sa tešiť zo všetkých 12-tich skladieb. Keď si kúpite vinyl „Disintegration“ dnes, dostanete dvojalbum s plným obsahom ako v prípade CD.

10. Kto znemožnil v Spojených štátoch The Cure obsadiť prvú pozíciu v rebríčkoch?
Druhým singlom z albumu „Disintegration“ bola skladba „Lovesong“, ktorú Smith skomponoval ako svadobný dar pre svoju manželku Mary, s ktorou sa vzali v auguste 1988. Singel sa v Spojených štátoch stretol s obrovským úspechom a vyšplhal sa na druhú pozíciu v rebríčku Billboard. Postup na najvyššiu pozíciu mu znemožnila skladba „Miss You Much“ od Janet Jackson. Ako Janet, tak aj The Cure sa účastnia aktuálneho ročníka festivalu Glastnobury. Janet však na svojom twitterovom účte zverejnila plagát festivalu, kde bolo jej meno umiestnené pred The Cure, The Killers a Stormzy. Že by sa história opakovala?

Radio X