Andy Walter o spolupráci s Robertom Smithom

Už o necelý mesiac si počas jedinej noci budú môcť fanúšikovia z celého sveta pozrieť záznam minuloročného koncertu The Cure v londýnskom Hyde Parku. O finálny zvuk sa, tak ako v prípade „Trilogy“, postaral Andy Walter.

V minulom roku oslávili The Cure svoje 40.narodeniny koncertom, v londýnskom Hyde Parku, a záznam z tejto výnimočnej udalosti sa bude premietať v kinách po celom svete 11.júla 2019. Celý projekt bol mixovaný v Studio Three And The Mix Stage na Abbey Road a o mastering sa postaral Andy Walter. Odchytili sme Andyho na kus reči, aby nám porozprával o jeho skúsenosti so spoluprácou s Robertom Smithom.

Naposledy som s Robertom spolupracoval na legednárnom 2DVD „Trilogy – Live In Berlin“, v roku 2002, aspoň myslím. Robert mi pred časom poslal e-mail, v ktorom ma požiadal o spoluprácu na dvoch nových DVD a jednom CD, pre ktoré sa nahrávali minuloročné koncerty v Hyde Parku a na Meltdown Festivale. Samozrejme, že som sa cítil poctený a radosťou vzrušený, už len preto, že si na mňa spomenul a ja som sa neskutočne tešil na opätovnú spoluprácu.

„Ešte si neohluchol?“ spýtal sa so smiechom, keď vystupoval z taxíku a kráčal po schodoch smerom do štúdia. „Mám pre Teba zopár zábavných projektov“. Vymenili sme si o sebe zopár aktuálnych informácii, o tom, kam sme sa v živote posunuli a podobne, ako sme zmúdreli, ale zošediveli (ja určite!). Tentoraz ho však sprevádzal Paul Corkett, jeho skvelý zvukár, ktorého som si okamžite obľúbil. Ako sa ukázalo, Paul patril k mozgom projektu „The Trilogy“ a ďalších, neskorších projektov, takže sme nadobudli pocit, akoby sme kopírovali naše kariéry, obaja sme pracovali na projektoch The Cure a tentoraz sme mali to potešenie stretnúť sa osobne a spolupracovať v štúdiu. V Abbey Road sa opäť raz zišiel skvelý tím a zažil skvelé pracovné dni.

Toto „Anniversary“ DVD je vlastne oslavou 40 rokov fungovania kapely, nahrávané bolo na festivale v Hyde Parku a je prezentované v stereo 5.1 zvuku. Na koncerte odznelo snáď všetko, čo by fanúšik The Cure mohol chcieť počuť, je to nádherne natočené v 4K rozlíšení a dokonale zmixované Robertom a Paulom – jednoducho je to epická záležitosť! V mojej masteringovaj miestnosti som venoval počúvaniu celé tri dni, zároveň som synchronizoval zvuk s obrazom, finalizoval som zvuk a sledoval pritom jednu z najväčších britských kapiel, ako ovládla svoje pódium a pritom sme boli všetci vo svojom svete. Veľkú prácu dalo pridať dalšie veci, aby sa film dal prezentovať aj na filmovom plátne v 5.1 zvuku, to všetko pre jedinečnú premiéru a jediné premietanie počas 11.júla 2019, v kinosálach po celom svete. Vzali sme teda Roberta a Tima Popea, spolu s Andym Dudmanom, ktorý manažoval tento filmový mix, do Mix Stage v Abbey Road. Robert sa v Mix Stage usadil a sledoval záznam na 20ft obrazovke a bol užasnutý z fenomenálneho priestorového zvuku. Už k tomu chýbali len popcorny!

S Andym Dudmanom sme si vopred vymenili poznámky týkajúce sa surround a stereo mixov a počas samotného masteringu som sa usadil dozadu a tu a tam ponúkal svoje rady a úvahy. DVD, CD a filmový mastering majú rovnaký audio základ, ale každý z nich potreboval byť upravený pre svoj výsledný formát a teda bolo potrebné k masteringu, pri každom formáte, pristupovať zvlášť. V samotnom výsledku je mastering filmu veľmi podobný DVD a CD formátu a funguje to brilantne, podľa mňa. Mix je nemenný, čistý a rovnaký, ako v prípade DVD a CD a ako vždy, bol Robert ten, ktorý mal hlavné slovo, no pritom intenzívne počúval, zvažoval, riadil a odsúhlasoval celú operáciu.

Viete, Robert má v štúdiu pod palcom všetko, a práve toto mám na spolupráci s týmto skvelým a multi talentovaným muzikantom najradšej. V tej chvíli bol spevák, hudobník, frontman, producent, mixér a možno ešte všetkým iným naraz. Som si istý, že mi priniesol aj kávu, možno aj dve! S Paulom najskôr zmixovali tento koncert v Robertovom domácom štúdiu, na iných monitoroch a myslím, že vždy je zložité prísť potom do iného štúdia a vypočuť si mix z inej perspektívy, na iných zariadeniach a poskytnúť to pod drobnohľad iným. Ale každý inžinier mixu si bude vždy vážiť názory dobrého inžiniera masteringu – a ak už nič iné, tak si bude vážiť komplimenty na adresu jeho mixu, čím sa samozrejme posilní jeho ego, a ja s radosťou vyhoviem niekomu, koho mix bude vyžadovať takýto druh prístupu!

Robert trpezlivo čakal na môj verdikt, ako aj moje názory ohľadne DVD a CD masteringu, ale najskôr chcel počuť mastering bez toho, aby zistil, čo som vlastne urobil. Samozrejme, že nebláznil v štýle, že by hádal, čo presne som urobil. Jednoducho len v tichosti počúval výsledok mojej práce a až neskôr zisťoval, čo presne sa robilo. Je skvelé pracovať s niekým, kto má toľko vedomostí, dobrý sluch a skúsenosti z „praktického“ hrania. Niekto by zvažoval možnosti, rozumne uvažoval o praktických záležitostiach, následne by dospel k rozhodnutiu a pokračoval ďalej. Mastering nie je žiadna veľká veda, ale aj pri ňom sa dostanete do bodu, kedy prídete a nemali by ste pokračovať. Uvedomiť si, kedy sa do toho bodu dopracujete, vyžaduje skutočnú skúsenosť a je to niečo, čo sa vždy zdokonaľuje a zlepšuje, a samostné skúsenosti tomu len pridávajú na váhe. Ukázal som mu moje starostlivo uvážené EQ poznámky a komentáre k samotnému koncertu.

„A to je vážne všetko, čo si urobil?,“ pozrel ma môj úzky výber možností a starostlivo vybrané odporúčania … „ale ako to? Veď teraz to znie skutočne profesionálne, ako si to urobil?“ a zasmial sa. Povedal som mu len, načo niečo zbytočne meniť len preto, aby v tom zostal môj otlačok. Je to jednoducho skvelý mix – chcelo to len niečo vypustiť, prípadne urobiť niečo inak, aj to len v tých správnych momentoch … jednoducho to potrebovalo čarovný prútik. S niekým, ako je Robert Smith, funguje mastering výborne; a keď ste k tomu schopný pochváliť to, čo je dobré, skritizovať to, čo je potrebné mierne upraviť, ale s pochopením a porozumením, a k tomu máte po ruke skúseného hudobníka, ktorý vie počúvať a pochopiť, o čo sa snažíte … Správne EQ a úroveň nastavenia v správnych momentoch … to všetko môže vo výsledku pôsobiť úplne inak a koniec, práca je dokončená. S úľavou sa dnes každý cíti nadšený a presvedčený, že sme spoločne vyprodukovali ďalšie majstrovské dielo, ktoré sa zaradí do rozsiahleho katalógu legendárnej kapely a Robert sa tak môže vrhnúť na ďalšie projekty, ktoré má už teraz v pláne. Za tie roky v Abbey Road som sa naučiť, že pozícia masteringového inžiniera nespočíva iba v akomsi audio-rozhodcovi, ale je treba prevziať na seba aj to ťažké bremeno a zodpovednosti, s ktorými sa umelci borili niekoľko mesiacov, ktoré na projekte strávili. Zdieľaný problém je potom problém polovičný a toto DVD stojí za zdieľanie s kýmkoľvek!

Keď sme sa, v dobrom duchu, po schválení rozišli naposledy, tak sa mi Robert ospravedlnil, že je už pre mňa neskorá noc, hoci bolo 23:30. Povedal som, „Ale Robert, neospravedlňuj sa, toto je nič … už si zabudol, ako si ma pri „Trilogy“ mal tri noci po sebe k dispozícii do tretej rána?“

„No jasné,“ povedal. „Tak Andy, budeš sa musieť zlepšiť …“ zasmial sa a odkráčal kamsi do hlbokej noci.

Film „The Cure – The Anniversary 1978 – 2018 Live in Hyde Park London“ sa objaví na DVD už toto leto. Záznam koncertu „The Cureation 25“ bude vydaný na DVD a CD ku koncu roka. Filmová verzia „Live In Hyde Park“ bude celosvetovo premietaná iba počas jedinej noci – 11.júla 2019.

zdroj: abbeyroad.com