Ako sa z „Lovesong“ stal najväčší hit The Cure v USA – 08/2019

Pred 30timi rokmi napísal Robert Smith úprimnú pieseň, ktorá sa stala jednou z najpopulárnejších skladieb jeho skupiny. Tak sa ponorme trochu do úvah „komerčného sveta“ a pozrime si iný pohľad na to, ako to celé vzniklo …

Skladbu úspešne prespievala Adele. Dokonca aj Death Cab For Cutie si s ňou „prihriali polievočku“. „Lovesong“ od The Cure bol druhým singlom z dnes už klasického albumu „Disintegration“, vydaný v UK, no v USA sa z neho stal najväčší hit kapely všetkých čias. Jej samotný význam má za sebou dlhú púť … no všetko to začalo jedným obyčajným vyznaním.

Robert Smith sa v lete 1988 oženil so svojou dlhoročnou priateľkou Mary Poole. Tento pár sa stretol ešte v škole, keď mal frontman The Cure iba 14 rokov, a zotrval spolu aj v období, keď sa zo Smitha stal ikonický frontman The Cure. Smithovci sa vzali v období, keď si kapela užívala voľno počas práce na albume „Disintegration“.

V písaní textov pre nové skladby sa Smith inšpiroval vnímaním bezprostredného okolitého sveta: blížil sa k 30tke, požiar v štúdiu mu spôsobil vrásky na čele, keďže prišiel o fotografie, ktoré nosil vo svojej peňaženke (čo viedlo k vzniku skladby „Pictures Of You“) a jeho myseľ začali okupovať obavy z postupného starnutia.

Ale bola to práve skladba „Lovesong“, ktorá sa môže „hrdiť“ najjednoduchším, no zároveň najosobnejším textom albumu. Verše „howover far away / I will always love you“ venoval Smith práve svojej manželke.

„Daroval som Mary kazetu s touto skladbou ako svadobný dar,“ povedal v auguste 1991 Robert v rozhovore pre magazín Select. „Šla si to vypočuť do vedľajšej miestnosti a keď sa vrátila, doslova ma udusila bozkami.“

„Je to tá najpriamejšia, najpravdivejšia a najúprimnejšia vec, akú som kedy naspieval. Je to o láske, no zároveň o neschopnosti niekoho skutočne poznať.“

Skladbu sprevádza ďalšie video od dlhoročného vizuálneho spolupracovníka The Cure, režiséra Tima Popea, ktorý sa rozhodol umiestniť kapelu do tmnej jaskyne plnej stalagmitov a kvapľov. Smith s konečným výsledkom vôbec nebol spokojný.

Posťažoval sa: „Myšlienka bola postavená na tom, že akási rozprávková jaskyňa bude symbolizovať večnosť, no v konečnom dôsledku to pôsobí stiesnene a pozérsky. Už samotný úvod je hrozný. To niečo obrovské vôbec nepripomína stalagmit, ale skôr obrovský falus.“

Singel sa na trhu objavil 21.augusta 1989 a v britských rebríčkoch zotrval celých 7 týždňov, počas ktorých sa vyšplhal na 18.miesto. No v USA chytila ľudí skladba za srdce.

V Spojených štátoch totiž vyšiel singel práve v období, kedy The Cure odštartovali severoamerickú čast The Prayer Tour, ktoré v sebe zahŕňalo aj vystúpenia na obrovských štadiónch Giants (New Jersey) a Dodger (Los Angeles). The Cure tak prestúpili z alternatívnych hitparád priamo do hlavného prúdu a z „Lovesong“ sa stala akási prístupová brána do ich masívneho hudobného katalógu.

Začalo to byť zrejmé v momente, ako sa „Lovesong“ začala úspešne predierať rebríčkom Billboard Hot 100, až dosiahla svoje maximum 21.októbra 1989, kedy sa usadila na druhej pozícii. Úspech „Miss You Much“ od Janett Jackson jednoducho neprekonala a je tak trochu iróniou, že ako The Cure, tak aj Janett Jackson patrili k tohtoročným headlinerom festivalu Glastonbury. Aj Vás zaujímalo, či sa vôbec v zákulisí stretli?

„Musím priznať, že som bol celkom sklamaný z toho, že sa singel zastavil na druhej pozícii,“ napísal Smith v poznámkach ku kompilácii „Join The Dots“, v roku 2004. „Takto som vlastne nezistil, čo by som urobil, keby sme mali No.1 singel.“

Vlastne … „Lovesong“ dosiahla 1.pozíciu v rebríčku. Stalo sa tak v Poľsku, v septembri 1989, no v Smithových poznámkach sa uvádza, že táto skutočnosť nie je nikde zdokumentovaná.

A zatiaľ čo má „Lovesong“ stále hrdé miesto v koncertných setlistoch The Cure, nový život skladbe vdýchla speváčka Adele, ktorú ju prespievala v roku 2011, na svoj album „21“, kde má svoje miesto vedľa epickej skladby „Someone Like You“. Až táto verzia dosiahla v Spojených štátoch absolútne prvé miesto, práve vďaka albumu „21“, ktorý sa v marci 2011 vyšplhal na najvyššiu pozíciu albumového rebríčku Billboard 200.

zdroj: Radio X