Kapela Roberta Smitha sa do sveta hudobných nahrávok vráti nie jedným novým albumom, ale hneď tromi! O každom z nich stručne porozprával v rozhovore pre mexický denník Zócalo.
Robert Smith, ikonický líder a zakladateľ legendárnej britskej kapely, ktorá nedávno odohrala koncert na v Sun Forum (Mexico), sa s nami exkluzívne podelil s detailami o novom materiály, ktorý má zatiaľ pracovný názov „Live From The Moon“. Tento, konceptuálne, spracováva osobné udalosti, ktoré ho za posledné roky poznačili.
„Vlastne mám pripravené tri albumy, dva z nich sú už takmer hotové. Prvý z nich bude vydaný už čoskoro. Myslím, že prvý singel, alebo aj celý album, vyjde už na Vianoce, dokonca možno o trochu skôr. Pracovný názov má „Live From The Mood“, ale ten bude rozhodne zmenený.“
„Pokiaľ ide o tento album a doposiaľ nevydané skladby, štýlovo ide o typické The Cure záležitosti, no rozhodne temnejšie a emotívnejšie. A hoci mám stále veľký problém niektoré z nich prezentovať, pretože vychádzajú doslova z môjho vnútra, zverejním ich. Dal som do nich všetko a bol som inšpirovaný odchodmi, stratami, smrťou môjho otca, mamy, brata … to je neskutočná bolesť!“ povedal Smith.
11 rokov po vydaní posledného albumu, „4:13 Dream“, ktorý bol zároveň ich 13tym, mýtický vokalista, symbol gothic, temného a punk rocku, dáva tušiť, o čom budú ostatné dva albumy, ktoré sú však stále v procese tvorby.
„Druhý album, ktorý je už tiež takmer dokončený, je postavený na viac uvoľnených skladbách, ktoré sa vyznačujú výraznejším a silnejším zvukom a už pri nahrávaní som chcel, aby pôsobili živo a celé to bolo postavené na koncepcii zachytenia konkrétneho okamihu.“
„Ten tretí album, totálne bláznivý, je hlučný a zachytáva rôzne aspekty a prostredia. Všetky skladby sú odkazom na moje skúsenosti na pódiu alebo na cestách. Čiže na situácie, kde je prítomný hluk, na ktorý sme tak zvyknutí a to až tak, že mu vlastne ani nevenujeme pozornosť.“ dodal 60-ročný hudobník.
Uctievaný niekoľkými generáciami, vrátane fanúšikov, ktorí vyrástli na new wave, synth pope a tanečnej hudbe, producent, ktorý debutoval s kapelou v roku 1979, s albumom „Three Imaginary Boys“, dodal, že je doslova ovládaný očakávaním, čo sa udeje s jeho aktuálnou prácou.
„Celý hudobný priemysel sa zmenil a ja som až fascinovaný tým, čo sa deje s mojou hudbou, rovnako aj očakávaniami, ktoré z toho vyplývajú, lenže, kto vie, čo sa stane? Všetko je zrazu také nové, až ma to samého prekvapuje. A pritom sa stále neriadim módnymi trendami, ani nežijem podľa nejakých štandardov.“
„Dokonca ani nepočúvam nahrávky, ktoré tlačia do popredia média, na druhej strane hrám v kapele, ktorú média odporúčajú, ktorá sa tu a tam hrá v éteri a má množstvo fanúšikov. Ale pre mňa osobne množstvo fanúšikov nie je dôkazom kvality, či talentu. Ja sa orientujem na kapely a interpretov, ktorí mnou dokážu pohnúť a nie sú slávni,“ prezradil spevák, ktorý je známy aj vďaka skladbám ako „Boys Don´t Cry“ a „Just Like Heaven“.
V hudobnom priemysle je považovaný za jedného z posledných a zároveň najgeniálnejších skladateľov, ktorý sa drží rockových štandardov, a zároveň za niekoho, koho uctievajú, ako modlu, tisíce fanúšikov z celého sveta. Robert Smith z The Cure, na druhej strane, však nie je taký komplikovaný, ani divný, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Ako nám prezradil v telefonickom rozhovore, jeho život plynie vtipným spôsobom, žije v úplne reálnom svete obklopený ľuďmi a hmatateľnými vecami. Svet virtuálny ho vôbec nezaujíma. Nikdy nebude na sociálnych sieťach prezentovať čo robí alebo kým je. Namiesto posielania odkazov a správ tisíckam nasledovateľov uprednostňuje skutočný ľudský kontakt.
„V tomto zmysle sa zo mňa stal skôr pozorovateľ, než protagonista. Moje súkromie je pre mňa veľmi dôležité a dnes preferujem počúvanie hudby, sledovanie udalostí a hlavne s niekým, kto má podobné záujmy. Je to lepšie, než byť neustále stredobodom pozornosti. V centre pozornosti … akurát tak na koncertoch, aj to nie vždy, pretože na našich koncertoch vyniká práve publikum,“ dodal.
Trochu mu je ľúto, že generácia mladých má dnes záujem o kontakt iba prostredníctvom zariadení a nezaujímajú sa o harmóniu svojho bezprostredného okolia.
„Nemám právo kritizovať a ani to nie je moja vec. No nepríde mi príliš zdravé, keď si mladí ľudia dnes stavajú priority na mobilných telefónoch, bankových účtoch a podobne …“
zdroj: zocalo.com.mx