The Cure pracujú na troch albumoch … 14, 15 a 16?

Budúcoročné, februárové, vydanie magazínu Mojo je už na svete a v ňom sa našlo miesto aj pre The Cure. Novinári sa snažili v krátkosti zosumarizovať všetko ohľadne očakávaného nového štúdiového albumu kapely.

V roku 2018 Robert Smith povedal, že ak by v roku 2019 nevydali The Cure nový album, tak by mal hudbu zanechať. Najlepšie by, podľa neho, bolo, ak by sa album objavil v období 50.výročia pristátia Apolla 11 na Mesiaci (20/07/1969).

Táto možnosť so sebou prinášala časový stres, no medzitým sa ambície The Cure, týkajúce sa prvému štúdiového albumu od čias „4:13 Dream“ (2008), trochu rozšírili. V októbrovom rozhovore pre magazín Rolling Stone prezradil Robert pracovný názov albumu – „Live From The Moon“, ktorý by mohl reflektovať na nadšenie a optimizmus, ktoré so sebou priniesla misia na Mesiac v roku 1969, ako aj následné sklamanie, že k sľubovaného nástupu nového technologického sveta nakoniec nikdy neprišlo. Takisto priznal, že ho šokovali posledné politické, sociálne a ekologické krízy tejto planéty. Hoci v marci tohto roka deklaroval, že album je dokončený, nakoniec priznal, že niektoré skladby znovu nahral, texty sa ukázali ako veľký problém a aby to všetko malo správnu náladu, v štúdiu sa nachádzalo množstvo spomienkových predmetov z legendárneho pristátia na Mesiaci, vrátane veľkého modelu Mesiaca vysiaceho zo stropu štúdia.

V tom istom období sa pre mexický denník Zócalo vyjadril, že kapela aktuálne pracuje hneď na troch albumoch. Prvý by mal obsahovať „temné a emotívne“ skladby, jadnoznačne typické pre The Cure a inšpirované bolestnými stratami v jeho rodine. Druhý album by mal byť vyskladaný zo „živých“ a spontánnych nahrávok a tretí by mal byť „šialeným“ albumom plným hlučných experimentov.

Počas celého procesu však v rámci kapely vládlo akési ticho a iba tu a tam sa v rozhovoroch pre hudobné časopisy a stránky niektorí členovia zmienili o nahrávaní nového materiálu. Gitarista Reeves Gabrels sa v októbri 2018 vyjadril pre magazín Premier Guitar nasledovne: „Som tu preto, aby som „obsluhoval“ speváka, takže to nie je o vyšlapnutí pedálu a akomsi odpale … The Cure to je úplne iná beštia, to sa s predošlými projektami, v ktorých som pracoval, nedá porovnať.“

V roku 2017 prezradil bubeník Jason Cooper, francúzskemu magazínu Batterie, že všetci z kapely prezentujú vlastné základné demá, ale samotné hudobné nápady pochádzajú od Smitha a Simona Gallupa. O rok neskôr zasa Gallup jemne poodhalil pracovné metódy kapely, keď sa pre cyklistický magazín Singletrack vyjadril v zmysle, že si aj v období skúšok na turné, či nahrávanie, vždy dopraje riadnu jazdu na bicykli.

Viac však povedal klávesák Roger O´Donnell, keď sa v máji 2019 objavil ako hosť relácie Volume rádia Sirius XM: „Už pred pár rokmi som Robertovi povedal, že musíme nahrať ešte jeden album a bude to tá najsmutnejšia a najdramatickejšia nahrávka, akú sme kedy vyprodukovali.“ O´Donnell zároveň podotkol, že sám verí, že to bude posledný album The Cure.

„Musí to byť absolútne najlepšia vec,“ povedal Smith v rozhovore pre magazín Rolling Stone. „Samozrejme, nemôžem prisahať na to, že to tak naozaj bude. Nikdy som však také niečo necítil pri žiadnom inom albume The Cure, no pri tomto … „

zdroj: Mojo, 02/2020, COF