Robert pre BBC6 Music (update)

Moderátorka rádia BBC 6 Music, Georgie Rogers, odchytila Roberta po skončení ceremónie NME Awards 2020, v Londýne, a nahrala s ním rozhovor, ktorý bol odvysielaný v dnešnej popoludňajšej relácii. A hovorilo sa hlavne o dlho očakávanom albume!

Koncert v Hyde Parku (2018) prinútil Roberta k zmene uvažovania. Pôvodne mal v pláne samostatné koncerty The Cure, no nakoniec sa rozhodli pre festivalové turné a pokračovali v oslavovaní 40. výročia fungovania kapely. A zároveň to bol milý spôsob, ako uzavrieť ďalšiu dekádu ich existencie.

Vystúpenie na festivale Glastonbury, v minulom roku, bolo jediné, kde bola kapela skutočne nervózna, nakoľko je to pre nich domáci festival s výnimočným postavením. Kapela musela ťahať skutočne za jeden koniec. Tomuto festivalu sa jednoducho nič nevyrovná. Po druhej skladbe však už Robert vedel, že to bude skutočne vydarený koncert.

Budúce koncerty však už budú postavené na nových skladbách, novej produkcii a budú to samostatné koncerty The Cure.

A teraz k novému albumu:
– album je v podstate dokončený, no stále zostáva naspievať niekoľko skladieb. Ešte stále niektoré nedokáže naspievať tak, ako by chcel. Album bude obsahovať 13 skladieb, kompletne naspievaných je zatiaľ 6.

– na albume pracovala kapela od februára do septembra minulého roka, vždy v čase voľna. Opätovne sa k nemu vrátili až v decembri. Chalani z kapely si už svoju prácu odviedli, Robert však chce pridať ešte tri gitarové sóla, čo sa však stane až po kompletnom dokončení vokálov, aby tak spomenuté sóla korešpondovali so spevom.

– niektoré z nových skladieb sú až neuveriteľne smutné a bude veľmi ťažké ich prezentovať naživo. Snažil sa vytvoriť niečo, čo niekde začína a niekde končí. Snaží sa vytvoriť príbeh, ktorý poslucháča pritiahne a niečo mu povie.

– z dôvodu neuveriteľne smutných skladieb sa Robert rozhodol vybudovať domáce štúdio, aby mal možnosť ich naspievať v intímnom prostredí. Niektoré skladby majú pre neho príliš veľký osobný význam a prezentovať ich pre zástupom ľudí bude pre neho skutočný boj.

– album je až neoblomne smutný, tak ponurné dielo doteraz nikdy nenahrali. „Pornography“ bol o hneve, „Disintegration“ mal svoje svetlé momenty, no na tomto albume svetlé momenty nenájdete. Nejde len o melódie a texty, ide o emócie zachytávajúce momenty, kedy má človek pocit, že má čo povedať a pritom sa nezrúti.

– celý album má viac ako hodinu. Za jeho vznikom je množstvo tvrdej práce a Robert dúfa, že ľudia z neho získajú presne to, čo z neho získal on … je to cesta katarzie. Je trochu zložité hovoriť o niečom, čo zatiaľ nik nepočul, no keď si to ľudia vypočujú, pochopia, o čom Robert rozprával.

Robert: „Album BUDE dokončený. A bude brilantný … a práve preto si nemôžem dovoliť naň naspievať iné vokály, než tie najlepšie, aké som kedy naspieval. Úprimne, je to tá najlepšia vec, akú kedy The Cure urobili.“

zdroj: COF