Friday I´m In Love (Acappella) – 01/2020

Asi nie je lepší spôsob, ako začať víkend, než sa trošku bližšie pozrieť na ikonický, goth-popový drahokam, „Friday I´m In Love“ od The Cure. A ešte viac na očarujúci, odseparovaný hlas Roberta Smitha.

Je veľmi jednoduché, pri pohľade na kapelu The Cure, ktorej kultúrna ikonografia vychádza z ich imidžu a žánrovo pestrých hitov, pozabudnúť na dôležitosť farby hlasu Roberta Smitha. Veď práve toto stojí za úspechom kapely.

Robert Smith bol vždy považovaný za talentovaného skladateľa. Smith sa totiž rozhodol pre niečo, čo dovtedy nik neurobil. Vo svojej tvorbe premostil temnotu a bezstarostnosť. Temné post-punkové korene, z ktorých The Cure vychádzali vo svojich začiatkoch, zabezpečili transformáciu do sladkého gothu, z ktorého vystrelili na popový Olymp. Asi žiadna produkcia iných kapiel nemá taký žánrový presah. A tento presah vychádza práve zo Smithovho ohromujúceho hlasu.

V rozhovore pre magazín Guitar World uviedol Robert, ku skladbe „Friday I´m In Love“, nasledovné: „Spomínam si, ako som raz, v jedno piatkové popoludnie, šiel autom domov na víkend. A zrazu mi napadla tá skvelá akordová sekvencia. Bol som asi 20 minút jazdy od štúdia, tak som to otočil, vrátil sa späť a všetci ešte boli v štúdiu. Vlastne sme tú skladbu nahrali v piatok v noci.“

„Od toho momentu sa jednoducho volala „Friday“. Keď to však došlo do fázy otextovania, napadlo ma, prečo vlastne nenapísať skladbu o piatkových pocitoch? Ide o vec, ktorú prežívate v škole, prípadne množstvo ľudí sa v práci už nudí a čaká v piatok na „padla“. Takže to piatkové popoludnie je pocit, na ktorý sa vlastne tešíte.“

A práve týmto pocitom sa nechal Robert viezť pri nahrávaní vokálov k spomenutej skladbe. V jeho hlase prevažuje jeho zaťatý prístup a spieva spôsobom, ktorý umožní prevetrať si hlavu, vykúzli Vám úsmev na perách a doslova sa Vám chce spievať, či kričať, koľko Vám pľúca umožnia. Samotné počúvanie piesne doslova obohacuje život a my len odporúčame, aby ste si k dokonalému pocitu následne vypočuli skladbu v plnej verzii.

Až doteraz boli však odseparované vokály prakticky nepovšimnuté. Vlastne nahrávka vokálnej stopy doslova zapadla prachom, a to až do momentu, kým ju na YouTube nezverejnil užívateľ s prezývkou Roman Arana. Smithove vokály tak teraz získavajú priestor, ktorý si naozaj zaslúžia a dovedú Vás k samotnému víkendu.

Takže, nech sa páči … „skvelý piatkový pocit“ v podaní hlasiviek Roberta Smitha …

zdroj: Far Out, 31/01/2020