Ten, ktorý predal svet – 04/2020

Reeves Gabrels poskytol rozhovor magazínu The National, z príležitosti vydania albumu „ChangeNowBowie“. 9 akustických verzii toho najlepšieho od legendárnej hudobnej ikony.

V New Yorku vládla jeseň, vo vzduchu bol cítiť mrazivý chlad, a do slávnych štúdií Looking Glass mal namierené David Bowie, aby z príležitosti svojich 50tich narodením nahral 9 skladieb.

Po starostlivom prezretí svojho impozantného hudobného katalógu si pre svoj akustický set, pre BBC, z príležitosti jeho životného jubilea, vybral mix klasických hitov.

Po prvýkrát bol jeho set odvysielaný pred 23 rokmi, ako súčasť hodinového rozhovoru s vtedajšou moderátorkou Radia 1, Mary Anne Hobbs a medzi jednotlivými skladbami boli odvysielané narodeninové odkazy hudobných kolegov. Bowie, pre masy ľudí absolútna legenda, potláčal slzy, keď mu pustili odkaz od jedného z jeho hrdinov, Scotta Walkera.

Dnes táto ikonická nahrávka, s názvom „ChangesNowBowie“, bude po prvýkrát oficiálne vydaná, vrátane skladby „The Man Who Sold The World“.

„Myslím, že mal vtedy pocit, že je čas tú skladbu vylepšiť,“ povedal pre The National jeho niekdajší kolega a gitarista Reeves Gabrels.

Bowieho nová interpretácia jeho klasickej nahrávky uzrela svetlo sevta len dva roky po tom, čo túto skladbu prezentovala Nirvana na ich hitovom akustickom albume „Unplugged In New York“.

Gabrels, ktorý v Bowieho akustickom sete hral na gitare a postaral sa o backing vokály, verí, že zo všetkých vybraných skladieb má „The Man Who Sold The World“ pre Bowieho výnimočné postavenie.

„David sa jednoducho pokúsil o čo najlepšiu prezentáciu svojej tvorby pre BBC,“ povedal Gabrels. „Myslím, že už len skutočnosť, že sme pripravili niekoľko reinterpretácii tej skladby, ako aj to, že ju vôbec vytiahol, svedčí o tom, že by mohla patriť k jeho najobľúbenejším veciam. Na druhej strane, pri ňom človek nikdy nevedel … „

V spomínanom rozhlasovom interview v BBC povedal Bowie Hobbsovej, že skladbu, ktorá bola po prvýkrát vydaná pred 50timi rokmi, nahral „pretože vo mne bola akási časť, ktorú som práve hľadal.“

„Vždy som demonštroval to, ako sa cítite, keď ste mladý, keď viete, že vo Vás drieme časť, ktorú neviete uchopiť a hlavne máte potrebu objaviť, kým vlastne ste,“ dodal.

Skladby sú pripravené na vydanie štyri roky po autorovej smrti a sú súčasťou celosvetového Record Store dňa, ktorý bol plánovaný na sobotu 18.apríla 2020. Vinylová edícia albumu „ChangesNowBowie“ sa však kvôli koronavírusovej epidémii dočká vydania (zatiaľ) v júni tohto roka.

Vydavateľstvo Parlaphone sa však rozhodlo ponúknuť album online od piatku 17.apríla 2020.

„Nahrali sme to veľmi rýchlo, za dva, či tri dni, berúc do úvahy, že niektoré z tých skladieb sme nikdy spolu naživo nehrali a David sa niektoré skladby musel opätovne naučiť,“ povedal Gabrels.

„Včera v noci som tie nahrávky počúval po prvýkrát po 20-tich rokoch a mal som z toho skutočne skvelý pocit. Niekedy sa pri takom počúvaní vydesíte, ale v tomto prípade som skutočne hrdý. Myslím, že sme odviedli skvelú prácu.“

Gabrels sa v roku 2012 pripojil k The Cure a do dnešného dňa si s touto britskou kapelou užíva úspešnú kariéru. Dodnes však s úvidovom rozpráva o prvom stretnutí s Bowiem pred všetkými tými rokmi. Obaja sa náhodou stretli v roku 1987, v zákulisí koncertu a nasledujúcich 13 rokov strávili písaním, produkovaním a spoločným vystupovaním.

„Pozval ma do svojho domu vo Švajčiarsku, na víkend, a nakoniec som tam zostal celý mesiac,“ zaspomínal Gabrels.

„Mal tam množstvo nahrávok od Monty Python, často sme posedávali a sledovali jednotlivé časti, skúmali jeho vinotéku a písali nové skladby. Keď sme spolu začali pracovať, prišlo mi to ako niečo normálne, no až o niekoľko rokov som si uvedomil, že on v skutočnosti s inými skladateľmi nespolupracuje. Spoločne sme skomponovali asi 50 skladieb.“

„Jednou z najmilších spomienok na Bowieho je práve tá, keď sme počas turné alebo u neho doma, vždy večer o desiatej, vzali misku Weetabixov, len si spolu sadli, natiahli si nohy a sledovali telku. Bolo to veľmi milé. Tak si predstavoval pohodlie, nech sme boli kdekoľvek.“


Kolekcia skladieb obsahuje takisto cover „White Light / White Heat“ od Velvet Undergroud, ale hlavne Bowieho „Aladdin Sane“, „Shopping For Girls“, „Lady Sturdust“, „The Supermen“, „Repetition“, „Andy Warhol“ a „Quicksand“. Tento týždeň bolo dokonca po prvýkrát prezentované video ku skladbe „Repetition“, ktoré vzniklo v roku 1997.

„Strávili sme spolu 13 rokov,“ povedal Gabrels (63). „Som hrdý na všetko, čo sme spolu vytvorili. Vďaka nemu som si zahral na gitare na miestach a s ľuďmi, o akých sa mi ani nesnívalo. Bowie bol úžasný, jednoducho skvelý. Keď počúvate tieto akustické verzie, tak počujete skutočný Bowieho hlas. Tie skladby sú skvelé.“

„Ak by sa vydala len jediná z týchto skladieb, bol by som na to veľmi hrdý, ale vydanie všetkých deviatich mi príde až neuveriteľné. Povedal som svojej manželke, až ak by ma skolil koronavírus, tak odídem s pocitom, že sa mi podarilo dosiahnúť všetko, čo som v živote chcel.“


David Bowie podľahol rakovine 10.januára 2016, len pár dní po jeho 69.narodenínách a vydaní jeho 25.štúdiového albumu „Blackstar“. Svoju chorobu tajil pred svetom do samého konca.

zdroj: The National, 17/04/2020