Robert Smith: roky mladosti (04/2020)

Každý rok sa v období Robertových narodením objaví spústa článkov o jeho živote. Napr. tento, v ktorom autor vypichol niekoľko citácii z rozhovorov, v ktorých si Robert zaspomínal na svoje detstvo a pubertu.

„Narodil som sa v Blackpoole a tam som vlastne prežil aj prvé roky svojho života. Po presťahovaní na juh mi samozrejme zostal severský prízvuk, ktorý mi však v škole nemilosrdne odstránili.“ (Q mag, 02/2000)

„Moja úplne prvá spomienka sa viaže na príchod na Victoria station vo vlaku ťahanom parnou lokomotívou. Parné lokomotívy! To ma robí dobre starým, nie? “ (Smash Hits, 05/1986)

„Vďaka môjmu prízvuku som v škole vždy „vyčnieval“, čo som si však vtedy neuvedomoval – myslel som si, že všetci vyslovujú slovo „trávnik“ nesprávne – ale začal som si na to dávať v puberte väčší pozor. Lenže, potom mi napadlo, že mať severský prízvuk by mohlo pôsobiť honosnejšie …“ (No.1, 10/1987)

„Rúž som začal používať už v škole. Kopíroval som v tomto moju mamu a nie Siouxsie, hoci majú čosi spoločné. V rôznych obmenách si dávam rúž prakticky od mojich 13-tich, dnes ho však už používam pomenenej.“ (Q, 02/2000)

„Maturita? Tri „Á-čka“, príšerne som pohorel na biológii, s odratými ušami som zvládol francúzštinu a z angličtiny získal „B“. Nasledovalo 8 – 9 mesiacov na sociálnej podpore a potom mi zrazu stopli vyplácanie dávok. Vtedy som si povedal, ‚Je čas nahrať demo a zistiť, čo si ľudia o tom myslia‘.“ (Smash Hits, 05/1986)

„Uprostred leta som pracoval 5 týždňov ako záhradník v jednom priemyselnom parku a bolo to najšťastnejšie obdobie môjho života.“ (Sounds, 09/1979)„Nikdy som sa nenudil, nikdy. Nikdy za celý svoj život. Ja ani neviem, ako sa niekto môže nudiť, veď všetko je vlastne vo Vašej hlave. Možno sa može človek nudiť, keď má prácu, ktorá vyžaduje vysoký stupeň koncentrácie, kedy všetko musí byť na svojom správnom mieste a chyby sa vylučujú. Ja som pracoval iba dvakrát a vždy ani nie týždeň. Jednoducho, ja nie som dobrý zamestnanec.“ (No.1, 10/1987)

„Predstava a to, čomu sa hovorí nereálne, sú zrejme neoddeliteľne spojené s realitou. Je to prakticky únik z nej, prípadne spôsob, ako realitu vysvetliť. Vašu predstavivosť nemôžete oddeliť od vášho bdelého života, je to nemožné. (Melody Maker, 10/1983)

„Ľudia mi tvrdia, že nedostatok niečoho podniecuje dobrú hudbu a všetko ostatné, ale často skutočná chudoba spôsobuje zúfalstvo viac, než čokoľvek iné. Prečo sa musíte narodiť v chudobe, aby ste poznali, o čo naozaj ide? Často zisťujem, že je to trochu inak. Ak nemusíte každý deň bojovať o holú existenciu, tak máte viac času na uvažovanie. Či už s tým ale nakoniec aj niečo urobíte, to už je iná vec.“ (Sounds, 09/1979)

„Absolútne neznášam predstavu normálnosti. Normálne je vlastne všetko zlé na živote. Všetka tá nuda života. Prečo byť vlastne normálny? Úprimne, ja ani neviem, čo to znamená byť normálny.“ (Filter, leto 2004)

zdroj: Cure Songs, 21/04/2020