Hello Goodbye – 06/2020

Keďže kvôli obmedzeniam, v súvislosti s Covid-19, nemáme prístup k živej hudbe, pokračujeme v prehrabávaní sa sekciou „Z archívu“. Tentoraz sa pozrieme, aké to je, keď sa hudby The Beatles chopia The Cure.

Pri prehrabávaní sa našim archívom nám jeden z našich čitateľov pripomenul obdobie, keď sa Robert Smith s kapelou pripojili k projektu s názvom „The Art Of McCartney“ a šlo o akýsi tributový album venovaný sólovým prácam Paula McCartneyho, ako aj kapelám The Beatles a The Wings, ktorých bol súčasťou.

Samotný album bol vydaný v novembri 2014 a nápad k nemu sa zrodil v hlave producenta Ralpha Salla, ktorý tomuto projektu venoval celých 11 rokov svojho života. A nielenže sa mu podarilo zverbovať The Cure, ale do zoznamu tých, ktorých k spolupráci zlákal, patria aj Bob Dylan, Billy Joel, Brian Wilson, Alice Cooper, Kiss a mnohí ďalší.

Vzhľadom k tomu, že The Cure aktuálne nechýbajú v takmer žiadnom playliste, keďže sa netrpezlivo čaká na ich nový album, rozhodli sme sa zamerať pozornosť na skladbu, ktorá bola pôvodne vydaná v roku 1967.

15 rokov dozadu sa reportér magazínu Rolling Stone spýtal Roberta Smitha na hudbu, ktorá ho v detstve ovplyvnila a zrejme nikoho neprekvapí, že spomenul aj Paula McCartneyho a jeho kapelu z Liverpoolu: „Ale keď prišiel punk, objavil som hudbu mojej generácie,“ začal odpoveď.

„Vyrastal som však na The Beatles, The Rolling Stones a Pink Floyd, pretože práve takáto hudba znela v našom dome. No keď som po prvýkrát videl The Stranglers, pomyslel som si, ‚To je ono.‘ A týždeň na to som videl The Buzzcocks a to som si povedal, ‚toto je definitívne ono‘.“

„Hello Goodbye“ bol nealbumový singel, ktorého b-stranu tvorila Lennoova „I Am The Walrus“ a bola to vlastne prvá skladba The Beatles od tragickej a predčasnej smrti ich manažéra Briana Epsteina. „Odpoveď na všetko je úplne jednoduchá. Je to skladba o všetkom a o ničom,“ povedal raz McCartney o tejto piesni. „Ak máte čiernu, musíte mať aj bielu. To je na živote to úžasné,“ dodal.

Tak si užite túto skladbu v podaní The Cure, ktorým úspešne sekundoval Paulov syn, James McCartney.

zdroj: Far Out Magazine, 18/06/2020