Strange Timez – 10/2020

Britský denník The Sun vyspovedal, v súvislosti s vydaním nového albumu projektu Gorillaz, Damona Albarna a samozrejme, že nebolo možné obíjsť tému The Cure a Roberta Smitha.

„Len som mu poslal takú roztopašnú klavírnu skladbu, k tomu bicí part a šialenú nahrávku trumpety, ktorú nahrala moja 9-ročná neter,“ povedal Damon. „Robert povedal, že sa mu to neuveriteľne páči a ja som mu nechal v tomto smere voľnú ruku …“ A potom nastalo ticho.

Damon vysvetlil, že „ubehli celé mesiace bez akejkoľvek odozvy, len niečo v zmysle ‚jasné, dám tomu šancu, len musím dokončiť niečo iné‘.“
Medzitým však Damon už slušne rozbehol projekt s Gorillaz, „Song Machine Season One: Strange Timez“, so spolupracovníkom a animátorom v jednej osobe, Jamie Hewlettom. Damon trávil lockdown so svojou rodinou v Devone, kde si v stodole vybudoval menšie štúdio, zatiaľ čo Jamie vo Francúzsku vylepšoval jednotlivé skladby hýrivými vizuálnymi kúskami pre samostatné epizódy premierované cez službu YouTube.

„Šťastie bolo v tom, že jediné odvetvie priemyslu, ktoré sa nezastavilo, bola animácia. Ak ste animátor, tak ste v súčasnosti absolútne vyťažený,“ vysvetľuje Damon.

Ako je už pri tomto kreatívnom chameleónovi zvykom, Damon sa súčasne venuje aj ďalším hudobným projektom … aktuálne dokončuje dielo „The Nearer The Fountain, More Pure The Stream Flows“, inšpirované Islandom, kde Damon vlastní dom.

No vypichol nám inú historku: „Cítil som sa taký uvoľnení po dopísaní spomenutého diela, že som si doprial zopár pohárikov so Samom, mojim inžinierom. Vychádzal som z našej stodoly a nejak som spadol, udrel si hlavu a skutočne si nepamätám, ako som sa dostal späť do domu. Takéto veci sa človeku na vidieku bežne stávajú. Keď som sa zobudil, nahmatal som si na hlave parádnu hrču, ale v mailovej schránke som si našiel mail od Roberta Smitha. Muselo byť asi 5 hodín ráno. Otvoril som teda správu a našiel v nej „Strange Timez“, skladbu, ktorá vlastne dala názov celému albumu.“

Rozhodne Vám odporúčame teda pozrieť si 6. epizódu Gorillaz Song Machine, ktorá je postavená na skladbe „Strange Timez“. Nielen preto, aby ste si pozreli v akcii postavičky 2-D, Murdoc Niccals, Russel Hobbs a Noodle vo vesmíre, ako poletujú okolo Zeme, ale aby ste hlavne zhliadny nenapodobiteľnú tvár Roberta Smitha vloženú do Mesiaca.

Keď Damon spomína na svoje zážitky so spevákom The Cure, nezdrží sa smiechu. „On je taký nočný vták. Všetky jeho mailové správy prichádzali v noci … začali prichádzať až po západe slnka,“ povedal. „V tom čase som si to ešte neuvedomoval, ale ukázalo sa, že sa skutočne vyzná v astronómií.“

Tak, ako ďaleko treba zájsť v spomienkach? „S Robertom som sa po prvýkrát stretol v roku 1990, na toaletách v Brixton Academy,“ odpovedal.
„Vypálil som naňho so zvolaním, „Och, ty si Robert Smith,“ a on na to, „A ty si kto?“. Ja na to, „tak ahoj“ a šli sme si po svojom. On toho človeku veľa nepovie.“

Bol vo svojom detstve a puberte Damon fanúšikom The Cure, než sa spojil s Grahamom Coxom, Alexom Jamesom a Dave Rowntreem, s ktorými založil kapelu Blur?
„Ja som The Cure miloval, boli brilantní,“ povedal. „Robert je jednou z najúžasnejších osobností. Keď súhlasil so spoluprácou tak som si pomyslel, ‚Bože, teraz mám šancu si s ním zaspievať!'“

Zároveň však dodal, „Keď som sa však o to reálne pokúsil, naše hlasy spolu jednoducho nefungovali, takže som musel pristúpiť k Sprechgesang-u, ako tomu hovoria v Nemecku.“

Sprechgesang je vokálna technika, osadená medzi hovorené slovo a spev, čo celú záležitosť posunulo k romantickým operám Richarda Wagnera, z 19.storočia.

„Vo svete opery sa už nejaký čas pohybujem,“ uškrnie sa Damon, čím vlastne narážal na jeho pokusy s operou ako „Monkey: Journey To The West“, „Dr.Dee“ a „Le Vol Du Boli“.

Rozprávam sa tu s mužom, ktorý v skladbe „Parklife“ (Blur) spieval, že dnes dvíha obočie celkom vysoko. „Ale nie, to je len mylný dojem,“ podotkne. V zápätí spomenie, že v skladbe „Strange Timez“ si zahrala na trumpete aj jeho neter.

„Bola práve v Devone, počas lockdownu, a evidetne ju online vyučovanie veľmi nebavilo,“ povie.

„Chvalabohu, moja dcéra je už dosť stará na to, aby sa potrebovala učiť s rodičmi, ale moja sestra si to teda užila a takto vlastne reflektovala na všetkých rodičov v tomto období. Bolo skvelé, keď za mnou prišla neter do štúdia, ona sa totiž učí hrať na trumpetu a tak sa ku mne pripojila a vznikol ten zaujímavý zvuk.“

Pokiaľ sa chcete o novom albume projektu Gorillaz dozvediet viac, stačí zájsť na stránky The Sun.