Reeves o chystanom albume The Cure

Februárové (2021) vydanie magazínu Uncut prinesie krátky koment Reevesa Gabrelsa ohľadne veľmi očakávaného nového štúdiového albumu The Cure. Mnohých zistenie isto nepoteší, ale fanúšikovia si už na to nekonečné čakanie zdá sa zvykli.

S nahrávaním sme začali v januári 2019, vo Walse, zabralo nám asi dva mesiace. Predtým sme všetci komponovali a písali. Tak sme to dali všetko dohromady, počúvali, učili sa nové veci a následne sme šli do štúdia, kde sme to nahrali. Máme k dispozícii skutočne množstvo materiálu, tak na dva, až tri albumy. Takže, jeden z problémov, keď máte materiálu aj na dva albumy, je rozhodnutie o tom, ktoré skladby nakoniec použijete. V tomto momente som si nie na 100% istý, v akom štádiu sa nachádzame. Máme pripravený 1 a pol albumu? Blížime sa k dokončeniu dvoch? Zdržím sa však odpovede, nakoľko som mal vždy pocit, že o The Cure by sa mal vyjadrovať Robert. V jednom momente však niekde povedal, že album je dokončený, načo sme my ostatní zareagovali v štýle, „Čože?“.

Inak, je to tvrdý a temný album. Nemyslím si, že obsahuje nejaké krátke skladby. Keď Lou Reed vydal album „Berlin“, tak bol uvádzaný ako „Sgt Pepper depresie“ – nemyslím si, že sme až tak psychedelickí, ale rozhodne sme tak depresívni. Ale takto o nás uvažoval každý niekoľko rokov. Výsledok starnutia je ten, že okolo Vás zomierajú ľudia. Každý z nás už niekoho stratil. Robertovi zomrel brat, mne otčin a svokor – to všetko v období, keď sme boli na turné, takže bolo sprevádzané akýmsi vypätím. Nie však v tom zmysle, že sme museli vyjsť na pódium na nahodiť štastné úsmevy počas hrania. Hranie bolo v skutočnosti akousi útechou. Všetko sa to však nakoniec premietlo do všetkého, čo sme robil. Ako kapela sme si skutočne užívali skvelé obdobie, užívali sme si vzájomnú spoločnosť.

V roku 2019 sme však nemali čas dokončiť vokály jednotlivých skladieb, takže v tomto roku bolo potrebné sa pozrieť na všetko, čo sme nahrali v roku minulom. Na jún sme mali naplánovaný jediný koncert. Výhoda moderných technológií je práve tá, že nemusíte byť všetci v ten istý čas na tom istom mieste, hoci by to bolo samozrejme omnoho lepšie. Po dokončení základného nahrávania sme boli opäť všetci v hre. Pokračovali sme „vzdialene“, cez Zoom. Robert v kresle pred svojou obrazovkou, ja pred tou svojou, s gitarou v ruke, napojenou na rôzne zariadenia. Ale ono je možné pracovať aj takto, dokonca rovnako komické, ako keď ste v štúdiu, hoci ste pre toho na druhej strane len hlavou na stoličke.

Ak máme pripraviť nahrávku, ktorá má byť pravdivá a emotívna, tak si to vyžaduje konkrétne gitarové party, pri ktorých potrebujem počuť dokončené Robertove vokály, pretože je to o reakcií – musím sa dostať do priestoru, v ktorom dokážem reagovať na to, čo Robert hudobne spieva. V niektorých skladbách je potrebné dokončiť zopár drobností. Myslím, že počas leta už bude všetko zrejmé.