Robert Smith pre Pulse – 12/2020

Ako patrón charitatívnej organizácie Heart Research UK poskytol Robert Smith svoj prvý rozhovor britskému zdravotnému magazínu Pulse.

Tvoj vôbec prvý kontakt s Herat Research UK?
Robert: Prvýkrát to bolo v období, kedy som bol požiadaný o zapojenie sa do heART projektu, v roku 2019.

Čo Ťa najviac teší na skutočnosti, že si sa stal patrónom tejto charitatívnej organizácie?
Som veľmi hrdý na to, že som sa stal patrónom organizácie Heart Research UK. Ich odhodlanie a priekopnícky výskum v oblasti chápania a liečby kardiovaskulárnych chorôb, ako aj snaha o zlepšenie „srdcového zdravia“ v Spojenom kráľovstve, sú skutočne inšpiratívne.

Máš nejakú osobnú skúsenosť so srdcovou chorobou?
Viac ako štvrtina všetkých úmrtí vo Veľlej Británii je spôsobená srdcovými a cievnymi chorobami – za posledné roky som so smútkom sledoval, ako týmto chorobám padlo za obeť mnoho mojich priateľov a blízkych.

Tvoje umelecké práce pre anonymný heART projekt patrili dva roky po sebe k tým najpredávanejším, získali viac ako 10 000 libier. Aký je to pocit?
V oboch ročníkoch som bol trochu rozpoltený v rozhodovaní, či zanechať alebo nezanechať nejaké tie stopy v návrhoch mojich anonymných heART diel, teda či do obrazu vpašovať nejaký ten verš skladby The Cure alebo či dokonca niektoré dielo priamo nepomenovať podľa tej ktorej skladby, čím by som samozrejme riskoval, resp. podkopal tú brilantnú myšlienku „anonymity“. Ale nakoniec, vďaka takémuto echu, vyslanému vášnivým a veľkorysým fanúšikom The Cure, sa v charitatívnej aukcii podarilo vyzbierať omnoho viac finančných prostriedkov, takže ten risk sa vyplatil!

Tvorbu tých diel si si užíval? Čo Ťa vlastne inšpirovalo?
Pred rokom 2019 som sa štetca a plátna nedotkol takmer 30 rokov – mojim najobľúbenejším kreatívnym médiom bol vždy zvuk – ale práv tieto dve anonymné heART diela ma inšpirovali k návratu k maľovaniu.

Tvoje top tipy ako ľahšie zvládnuť lockdown?
Knihy a ďalekohľad! V marci som zostali zoznam 25 skvelých kníh, ktoré som doteraz nečítal. Z nich poslednú som dočítal 5.novembra (áno, aj „Vojna a Mier“ bola na zozname!) A takisto som zistil, že pár minút pozorovania nočnej oblohy ďalekohľadom mi v mnohých ohľadoch pomáha …

Ktoré z Vašich vystúpení radíš k tým najobľúbenejším a prečo?
Na mojom pomyslenom zozname je ich až príliš veľa! K tým posledným patrí určite „40th Anniversary“ koncert v londýnskom Hyde Parku, v roku 2018, a takisto minuloročné vystúpenie na Glastonbury festivale (už po 4-krát v našej kariére – v diaľke zneli fanfáry). Dúfam, že v blízkej budúcnosti na ten zoznam pribudnú ďalšie vystúpenia.

Ak by si mal možnosť zájsť s niekým do reštaurácie, či už s niekym živým alebo mŕtvym, kto by to bol a prečo?
George Orwell – vždy som jeho diela zbožňoval a zároveň obdivoval spôsob, akým trval na tom, že kuráž a predvedčenie patria k zásadovému životu … ale zábavné by isto bolo stretnutie s Laurelom a Hardym!

Ischemická choroba srdca je najväčším zabijakom vo Veľkej Británii. Ako veľmi je, podľa Teba, dôležitý výskum práve v tejto oblasti?
Pokračujúca podpora výskumu v oblasti chápania tejto choroby je absolútne nevyhnutná – pre každého.

Tvoje tipy pre zdravý životný štýl, práve s ohľadom na zdravé srdce?
Mám ich hneď 7!:
– nefajčite
– vyhýbajte sa mastným jedlám
– jedze vždy čerstvé jedlá, keď môžete
– prechádzajte sa, bicyklujte, poskakujte alebo tancujte do rytmu hudby aspoň 15 min. denne
– pozorujte hviezdy a zároveň pomaly a zhlboha dýchajte
– skúste sa netrápiť nad vecami, ktoré nedokážete ovplyvniť
– keď máte chuť spievať … spievajte! A spievajte nahlas!

zdroj: Pulse, 18/12/2020