Trošku zabŕdnime do sveta kníh, v ktorých je Robert ako doma, a nechajme sa inšpirovať práve tými, ktoré má najradšej. Všetky majú totiž ku skladbám The Cure veľmi blízko.
Zatiaľ čo hudobné sály zostávajú stále, z dôvodu pandémie, uzatvorené, predsalen je na konci tunela vidieť prvé záblesky svetla. A hoci sú dôsledky lockdownu pre hudobný priemysel ochromujúce, fanúšikom sa tak naskytlo obdobie, aby si všímali svojich obľúbených umelcov aj z iných uhlov pohľadu. A tak si teda predstavte obľúbené knihy a autorov Roberta Smitha.
Smith, bašta post-punkového hnutia od samého okamihu, kedy založil v roku 1976 The Cure, prešiel rôznymi hudobnými žánrami, rovnako ako módnymi trendami a nepochybne dokázal ovplyvniť aj tvorbu režiséra Tima Burtona, hlavne pokiaľ šlo o jeho priekopnícky celovečerný film „Nožnicoruký Edward“.
Aj keď Smith svoje inšpirácie nosí prakticky v rukáve, na jeho kreativitu v rannej mladosti mal najväčší vplyv svet literatúry. „Keď si niekedy spomeniem na svoje pubertálne časy, kedy som čítal diela Salingera, Rimbauda alebo E.A.Poa … tak sa mi chce až smiať,“ povedal kedysi Smith.
„Ale nakoniec by to bola až patetická reakia, taká v štýle posmešného otca, ktorý je prvýkrát konfrontovaný s emóciami vlastného dieťaťa. Úžas ako taký je príliš čistý na to, aby ste sa mu smiali. Autori kníh pre tínejdžerov sú často považovaní za karikatúry. Ale zoberte si takého Jean-Paula Sartreho: jeho opis stavu ľudstva zostáva bezkonkurenčný a pohádam sa s každým, kto tvrdí, že existuje, v tomto smere, lepší román, než „Nausea“.“
A tak vzhľadom na túto skutočnosť sme pre Vás zostavili zoznam naojceňovanejších kníh z pohľadu Roberta Smith, ktoré Vám možno spríjemnia chvíle počas lockdownu. „Môj otec mi niektoré z nich čítal, aby som rýchlejšie zaspal, keď som mal 4. Taký C.S.Lewis je skvelý autor fantasy, hoci je veľmi katolícky zameraný,“ povedal Robert o ságe „Kroniky Narnie“, ktorá je uvedená ako prvá v zozname. „Viete, v tých časoch to medzi mojim otcom a bratom trochu vrelo a ja som rád utekal do týchto príbehov, bola to moja jediná útecha. A tak som postupne objavoval neuveriteľnú silu literatúry, ktorá mi poskytovala možnosť úniku a útechu zároveň.“
Tak teda … tu sú Robertove najobľúbenejšie knihy:
01 The Chronicles of Narnia – C.S. Lewis
02 Collected Stories – Franz Kafka
03 The Stranger – Albert Camus
04 Charlotte Sometimes & Two – Penelope Farmer
05 The Gormenghast Novels – Mervyn Peake
06 Paradise Lost – John Milton
07 Works – Charles Baudelaire
08 A Perfect Day for Bananafish – J.D. Salinger
09 Complete Works – Arthur Rimbaud
10 The Raven – Edgar Allan Poe
11 Nausea – Jean-Paul Sartre
12 High Fidelity – Nick Hornby
Keď raz prišlo na tému Franz Kafka, Robert povedal: „Keď som ho čítal prvýkrát, tak hlas rozprávača bol môj. Ja som bol rozprávač. Doslova som sa mu miešal do slov. Znova a znova som čítal jeho knihy …. „The Trial“, „The Metamorphosis“, „The Castle“ … jeho vplyv na moje písanie je enormný, čo cítiť napr. pri „A Letter To Elise“, ktorá je priamo ovplyvnená jeho knihou „Letters To Felice“.“
A pokiaľ ide o jeho rozhodnutie spojiť dve knihy Penelope Farmer, „Charlotte Sometimes“ a „Two“, prezradil Robert nasledovné: „Knihou „Charlotte Sometimes“ som bol doslova posadnutý, tou myšlienkou dočasného pádu, duality, problémov s osobnosťou a mučením, ktoré za tým nasleduje. Charlotte sa po prvej noci strávenej na internátee prebudí o 40 rokov späť v inom tele. To súvisí s témou dvojčiat, o ktorej Penelope Farmer napísala fantastickú knihu „Two or the book of twins and doubles“. Vždy som sníval o tom mať dvojča, niekoho, koho nedokážete oklamať, kto by tu bol vždy, niekoho, kto by bol ako Váš obraz v zrkadle.“
zdroj: Far Out Magazine, 05/04/2021