Jeden zo zakladateľov The Cure prelomil dvojročné mlčanie a ozrejmil dôvod, prečo sa rozkmotril s Robertom Smithom.
Lol Tolhurst však rozhodne nebaží po tom, aby sa vyrozprával zo svojho neúprosného odchodu z The Cure, ktorý sa odohral pred dvoma rokmi. Je však pripravený rozohrať novú hru so svojou novou kapelou, Presence. A práve tá je tým hlavným dôvodom, prečo s vecami predstupuje pred verejnosť.
Tolhurst založil The Cure, s Robertom Smithom, v roku 1976. No aj po dvoch rokoch od odchodu z kapely cíti voči svojmu starému kamarátovi akúsi divnú nenávisť. „Viete, verejnosť, ale aj média, len s ťažkosťou akceptuje kapelu ako bandu kamarátov, ktorí jednoducho chcú spolu tvoriť hudbu“, povie Tolhurst. „Ale takto to v The Cure spočiatku naozaj fungovalo.“
No v čase, keď The Cure opúšťal, v januári 1989, mal Tolhurst pocit, že kapela stratila svoju osobitosť. Písanie skladieb, či rozhodovanie, postrádalo čoraz menej demokracie, keďže Smithova osobnosť prerastala samotnú kapelu a ostatní členovia postupne upadali do anonymity.
„Menilo sa to postupne a prerástlo to do stavu, kedy ma to už rozčuľovalo,“ pokračuje Tolhurst. „V The Cure sme medzi sebou vždy vedeli, koľko kto do kapely vkladal. Nik nechcel, aby bol špeciálne vyzdvihovaný, ale každému urobí dobre, keď sa jeho meno tu a tam spomenie.“
Takže Lolovmu odchodu nepredchádzal žiaden konkrétny incident?
„Tu šlo o kombináciu rôznych vecí,“ odpovie. „V tom období som na tom nebol najlepšie. Skôr šlo o výsledok akéhosi všeobecného znechutenia, než niečoho konkrétneho. Viete, Robert toho o mne v médiách narozprával vcelku dosť, ja sa k tomu pridať rozhodne nechcem. Mám, pocit, že v tomto by mal niekto vystupovať v pozícii džentlmena a asi by som to mal byť ja.“
A hoci sa títo dvaja kamarátili od svojich piatich rokov, spolu neprehovorili už celé dva roky. „A nielen to,“ pokračuje. „Či už by mu to ľudia uverili alebo nie, nie sme v absolútne žiadnom kontakte. Hmm … to nie je veľmi priateľský prístup.“
Aktuálne však Tolhurst dal dohromady novú bandu, „asi o 300 libier ľahšiu, než The Cure,“ spolu s Chrisom Youdellom (klávesy!, Alanom Burgessom (bicie) a Garym Biddlesom (spev). Ten pre zmenu so Simonom Gallupom, v časoch keď odišiel na nejaký čas The Cure, fungoval v kapele Fool´s Dance.
Zostava s dvoma hráčmi na klávesy je akýmsi vodítkom pre „zaškatuľkovanie“ kapely. „Jedna z vecí, o ktoré som sa vždy zaujímal, je fúzia tradičnej rockovej skladby s viac eklektickými elektronickými prvkami. A práve týmto smerom sme sa vybrali.“
„Ono, možno to má blízko k súčasným veciam na tanečnej scéne, ale skôr z toho elektronického razenia, nie preto, že by sme navštevovali tanečné kluby. Aj to bola jedna z mojich frustrácii v The Cure, oni sa jednoducho bránia pokroku.“
Debutový singel Presence, „In Wonder“, je pripravený na vydanie pod hlavičkou ich vlastného vydavateľstva Reality. Vzhľadom na Lolov, hoc stručný, profesný životopis je zrejme nevyhnutné, že po zvukovej stránke tam budú spoločné črty s The Cure, tento singel je však svinejší a hlavne komerčnejší.
Kapela dúfa, že sa im v apríli podarí vyraziť na turné, a hlavne sa im podarí uzavieť kontrakt na debutový album, ktorý už začali nahrávať v Lolovom domácom štúdiu v Devone. Na pultoch predajní by sa mohol objaviť počas leta.
Aký dôležitý bude v tomto prípade úspech?
„Veľmi dôležitý. Už nie som najmladší. Mám 31 a toto je vôbec po prvýkrát v mojom živote, čo mám veci pod úplnou kontrolou. Je to doslova vzrušujúce. Dnes som omnoho šťastnejší.“
zdroj: Select, UK, 02/1991