The Bray Head hotel – 07/2016

Čo má spoločné hotel Bray s troma najväčšími svetovými kapelami? A vlastne, hovorí Vám niečo názov hotela The Bray Head?

Pokiaľ nie, tak je potrebný krátky úvod. Bray/Bré je odvodené od írskeho výrazu pre kopec. Zároveň je to názov prímorskej osady v North County Wicklow, ako aj názov deviateho najväčšieho mesta v Írsku. Okrem slávnej nábrežnej promenády, ktorú mnohí zrovnávajú s promenádou v britskom Brightone, sa toto mesto pýši takými legendami ako Katie Taylor (olympijská šampiónka v boxe), komik Dara Ó Briain, či hudobníci ako Maria Doyle Kennedy, Hozier a Fionn Regan, no po hudobnej stránke siaha história tohto mesta ešte hlbšie, nakoľko je možné tvrdiť, že inšpiroval dva najslávnejšie hudobné albumy všetkých čias. Konkrétne „Disintegration“ od The Cure a „Sergeant Pepper’s Lonely Heart’s Club“ akejsi bandy z Liverpoolu, ktorá zmenila svet.

Začiatkom roka 1987 sa v Bray objavil Robert Smith spolu s The Cure, aby s Timom Popem natočili v Ardmore Studios, ktoré v tom čase vlastnila americká herečka Mary Tyler Moore, videoklip k singlu „Why Can´ t I Be You?“. Životopisec The Cure, Jeff Apter, tvrdí, že tento videoklip ponúka divákovi „niektoré z najúbohejších choreografií, aké kedy mohol zhliadnúť na MTV“. Robert Smith prezlečený za medveďa a ženu, Simon Gallup ako vrana a Morris tanečník, Porl Thomspon v kilte, Boris Williams v školskej uniforme, zatiaľ čo Lol Tolhurst si tvár namaľoval na čierno (pochybujem, že by bol podobného činu schopný v dnešných časoch) a promenádoval sa v kostýme čmeliaka. Pope dodnes považuje tento klip za „video, ktoré som vždy chcel natočiť.“

Niekedy v tomto období začal Robert Smith tráviť v Írsku čoraz viac času, najmä v Južnom Dubline a na severnom pobreží Wicklow. „Prišiel som sem v roku 1986, aby som si doprial pár týždňov oddychu a nakoniec z toho bol rok a pol,“ povedal v rozhovore so Stuartom Clarkom pre Hot Press. „Prenajal som si malý domček neďaleko Dalkey, tam dolu je naozaj krásne. Zvykol som sa prechádzal po DART linke, iba tak som sa dokázal nestratiť. V mladosti som trávil prázdniny v Írsku veľmi často, hlavne vďaka rodine mojich starých rodičov. Tieto vzťahy som opäť obnovil.“
Mám overené, že v niektorom staršom rozhovore pre Melody Maker alebo NME, v súvislosti s vydaním albumu „Disintegration“, Robert poznamenal, že značná časť textov tohto albumu vznikla v starom, rozpadajúcom sa hoteli na pobreží, s názvom The Bray Head. Síce sa mi konkrétny rozhovor nepodarilo nájsť, ale dáva to úplný zmysel.

Hotel The Bray Head je stále stvorený na podnikanie a pripomína miesto, kde by sa mohol odohrávať dej nejakého filmu Alfreda Hitchcocka. Album „Disintegration“ sa stal výkladnou skriňou kapely The Cure a obsahuje svetové hitové single „Lullaby“ a „Lovesong“. V jeho textoch nájdete množstvo odkazov na more a prvky, na základe ktorých možno konštatovať, že mesto Bray jednoducho Smitha pri písaní textov inšpirovalo. Niektorí tento album považujú za depresívny, ale – aspoň podľa mňa – je to veľmi krásny a romantický album a „Pictures Of You“ je jednou z najromantickejších skladieb, aké som kedy počul. „Disintegration“ patrí, spolu s albumami „Seventeen Seconds“, „Faith“ a „Pornography“, k tomu najlepšiemu od The Cure a ten posledne menovaný je ďaleko depresívnejší album.

Bray si však na titul „slávny“ nenárokuje len na hudobnom poli. V 1950 a 1960-tych rokoch, ešte predtým, než sa naplno rozvinula civilná letecká preprava, bolo mestečko Bray veľmi obľúbeným prímorským letoviskom, obzvlášť pre obyvateľov Liverpoolu, keďže stačilo preplaviť Írske more. Hudobný pavilón v Bray často okupovala kapela Sergeant Pepper’s Big Brass Band.

Seržant Pepper, inak považovaný za vôbec prvý koncepčný hudobný album, je fiktívna postava, na ktorej The Beatles vystavali príbeh. A hoci ide iba o miestne špekulácie, všetko nasvedčuje tomu, že domáca kapela z Bray sa stala čiastočnou inšpiráciou najznámejšieho albumu všetkých čias. Mimochodom, legendárny majiteľ cirkusu Pablo Fanque, ktorý je zvečnený v skladbe „Being for the Benefit of Mr. Kite!“, hosťoval jeden týždeň, v roku 1850, neďaleko Dún Laoghaire.

A je toho samozrejme viac … predajňa The Cash And Carry, neďaleko železničnej stanice v Bray, je vlastne bývalá tančiareň s názvom Arcadia, ktorá v najslávnejších časoch hostila vystúpenia The Who, Roya Orbisona, či Everly Brothers. To je len ďalší príklad toho, ako aj nevýrazné staré írske budovy kedysi hostili dnes už legendárne koncerty. V 1980tych si svoje írske korene uctili aj The Smiths, kedy usporiadali turné po komunitných centrách v takých nevýrazných mestečkách ako Lettekenny, či Waterford. The Ramones vystupovali v starom kine v Phibsboro. Dvaja ľudia z davu, ktorý si tento koncert užíval, si neskôr založili vlastné kapely: U2 a My Bloody Valentine. Bono o tomto zážitku neskôr zložil pieseň „The Miracle Of Joey Ramone“.

No ale späť k nádhernému Bray. Keď sa nabudúce budete prechádzať po pobreží, zamyslite sa nad jeho miestom v hudobnej histórii. A ak to nemáte v pláne, urobte to! Na North beach, kúsok od Harbour Bar, ktorý v Lonely Planet označili za najlepší bar na svete, práve otvorili kúpele pod holým nebom. Tu už skutočne nie je dôvod na váhanie. Tak sa vidíme v Brayside, kde si s Robertom Smithom doprajeme pintu lahodného Wicklow Wolf Harbourmastera.

zdroj: Tales from the East Pier, 22/07/2016