Caz o The Cure – 11/2021

Bicmanka čoraz populárnejšej indie kapele Desperate Journalist o svoje láske k jednej z najlegendárnejších hudobných skupín tejto planéty 🙂

Caroline Helbert alias Caz – Francúzska žijúca v Londýne – začala hudobnú kariéru ako gitaristka a speváčka kapely Yeah And She Has Red Lips Too. Neskôr sa naučila hrať na bicie, sama aj na bassgitaru, a dnes hrá v čoraz populárnejšej indie kapele Desperate Journalist. Na gitare a syntezátoroch hrá v ďalšej kapele s názvom Medium Wave.

Caz študovala literatúru na Sorbonne University. Literátne odkazy v tvorbe The Cure (Camus, Cocteau …) boli jedným z dôvodov, prečo sa do tejto kapely doslova zaľúbila.

Caz

The Cure som objavila ako smutné 17-ročné dievča. Obliekala som sa v štýle goth a v jeden deň si moja sestra všimla, že som ešte nikdy nepočula o The Cure, tak mi požičala svoju kazetu s albumom „Disintegration“. Pustila som si ju vo walkmane na druhý deň ráno, cestou do školy, a tým sa všetko zmenilo. Znelo to tak jedinečne, mimozemsky, jednoducho ako všetko, po čom som kedy pátrala. Keď album dohral, pustila som si ho odznova. A zahĺbila sa do jeho textov. Nedokázala som ho zastaviť. Mala som pocit, že som konečne našla niekoho, kto mi rozumie. Z The Cure sa stala moja obľúbená kapela.

„Disintegration“ je už navždy môj obľúbený album, pretože vďaka nemu som tejto kapele prepadla. A takisto milujem „Faith“, pretože je taký plný zúfalstva a straty, presne ako smutný a beznádejný tínejdžer, bolo to dokonalé. Ale výnimočný vzťah mám aj k albumu „Bloodflowers“, pretože vyšiel práve v čase, keď som kapelu objavila a bolo vtedy úžasné vidieť ich nielen v televíznych správach, ale aj naživo na vtedajšom turné.

Mojou obľúbenou skladbou je „Disintegration“, pretože je tak nemilosrdná a smutná. A takisto sa mi páči, ako sa skladbou nesú a budujú vokály, ktoré sú čoraz intenzívnejšie. Hudba je po celý čas v podstate monotónna, no nevnímam ju, že by sa opakovala a zakaždým sa divím, aká dlhá je tá skladba. Takisto mám rada „From The Edge Of The Deep Green Sea“, „The Drowning Man“, „A Letter To Elise“ a „Faith“.

Keď som bola mladšia, mala som pocit, že hudba The Cure reflektuje na všetko a vyjadruje všetko, čo som cítim. Myslím, že som sa vďaka nej cítila menej osamotená. Dnes, keď som staršia, tak ich počúvam rada aj preto, aby som si pripomínala, že som stále tá smutná a romanticky osamelá pubertiačka.

Názov ich kapely pochádza z verzie piesne „Grinding Halt“, ktorú The Cure zahrali v BBC programe legendárneho Johna Peela.

Ten názov vybrala Jo, nielen kvôli odkazu na The Cure, no javilo sa to aj patrične trápne a poloironické. Väčšina ľudí o tejto referencií prakticky netuší, ale novinárom sa obyčajne páči.

A teraz, video k singlu „Personality Girlfriend“, v ktorom si môžete všimnúť niekoľko obalov singlov a albumov The Cure.

zdroj: Distortion Girl