Stretnutie s hrdinom – 03/2022

Z príležitosti 70.výročia prvého vydania magazínu NME sa niektorí jeho reportéri podelili o zážitok zo stretnutia so svojím obľúbeným umelcom. Andrew Trendell si spomenul na Roberta Smitha.

Asi po piatich rokoch hľadania fanúšikov Roberta Smitha z The Cure mi v predvečer festivalu Glastonbury 2019 zazvonil telefón. „Čo robíš budúci utorok?“ spýtali sa ma z propagačného oddelenia na moje plány po samotnom festivale. „Pravdepodobne budem niekde schúlený do klbka, plakať a ľutovať všetky svoje životné rozhodnutia,“ odpovedal som.

„A ako by sa Ti páčila možnosť absolútne exklizívneho rozhovoru s Robertom Smithom?“ znela ďalšia otázka. Milý čitateľ, srdce mi v tej chvíli doslova explodovalo.

Moja balenie a plánovanie festivalu bolo prerušované doslova hltaním všetkých rozhovorov, ktoré za štyri desaťročia poskytol Robert magazínu NME. Ako sa ukázalo, vôbec som sa nemusel namáhať. Robert Smith, s ktorým som hovoril doslova bezprostredne po vystúpení na hlavnom pódiu Worthy Farm, bol bez akejkoľvek námahy otvorený, priateľský a preniknutý duchom umelca, ktorý je stále na vrchole svojej hry.

Za mejkapom ikony sa skrýval milý chlapík so suchým humorom a láskou k tomu, čo robí – a v tomto duchu, popri vyvracaní mýtov a mágie vytvorenej za štyri dekády, sa netajil plánmi na nové projekty a zároveň upozorňoval na, pre mňa neznáme kapely ako napr. The Twilight Sad. Celý náš rozhovor trval asi tri hodiny, čo je dĺžka typického koncertného setu The Cure a vyústil do online titulného príbehu a následného doplnku, no nebola to posledná záležitosť.

Stretli sme sa totiž znova, keď nás poctil svojou prítomnosťou na dvoch po sebe idúcich cenách NME Awards (nedávno predviedol skvelý výkon s Chvrches). V zákulisí oboch udalostí so mnou žoviálne debatil o dlhoočakávanom pokračovaní zatiaľ posledného štúdiového albumu The Cure, „4:13 Dream“, z roku 2008. Naposledy dokonca prezradil, že nový album sa bude volať „Songs Of A Lost World“ a výjsť by mal konečne v septembri tohto roka. A či nakoniec bude tak, ako to sľúbil? Verte mi, som tu práve na to, aby som o tom rozprával až dovtedy, kým sa tak naozaj nestane.

zdroj: NME