Johnny Marr o Robertovi

Johnny Marr, legendárny gitarista legendárnych The Smiths, je už zopár rokov na výslní slávy so svojim vlastným sólovýn projektom, teší sa z nového albumu „Fever Dreams Pts 1-4“ a v aktuálnom rozhovore pre Guitar World spomenul aj Roberta Smitha.

Ktorí umelci ovplyvnili, už v Tvojich začiatkoch, Tvoj prístup ku gitarovému zvuku?
Celé to samozrejme začalo v mojej hlavne. Čo som ukončil školskú dochádzku, tak začalo nové hnutie ľudí, ktorí uvažovali rovnakým spôsobom. Boli však odo mňa trochu starší, ľudia ako Will Sergeant z Echo & The Bunnymen a Robert Smith z The Cure. Práve Robertovu hru na gitare ľudia veľmi často prehliadajú. To, že sa svojho času pripojil k Siouxsie And The Banshees, to bolo až k posratiu perfektné. Takisto boli skvelí napr. John McGeoch a Keith Levene (Public Image Ltd). V podstate sme všetci premýšľali tak trochu rovnako, čo bolo dosť anti-rockové.
Zároveň sme do toho chceli vniesť trochu tajomna, a dovolím si dnes tvrdiť, že podprahovo aj čosi „drogové“. Inak povedané, to nebolo o tom byť milý a zdvorilí iba preto, že ste hrali čisto. Skúste si vypočuť „Charlotte Sometimes“ od The Cure a čo tam dokázal Robert vytvoriť. Ako pubertiak som na koncerty tých kapiel chodil veľmi často a musím tej dobe dať za pravdu. Ono to človeka poznačí. Všetci sme boli mladí a to prispelo k tomu pocitu futurizmu.

Celý rozhovor na guitarworld.com