Dokonalý song – 04/2022

„“Friday I´m In Love“ je úplne hlúpa popová pieseň, ale výnimočnej kvality, hlavne preto, že je tak absurdná,“ zhodnotil úspešný singel Robert Smith v rozhovore pre magazín Spin, v roku 1992.

Ako dodal, „Je absolútne neprirodzená, veľmi optimistická, akoby z inej, šťastnej krajiny. Ľudia majú on nás pocit, že sme akýsi vlajkonosiči „ponurného hnutia“. Jasné, dokázal by som posedávať celý deň a chŕliť ponurné skladby, ale v takomto niečom nevidím absolútne žiaden zmysel.“

So singlom „Friday I´m In Love“ dosiahol Robert vrchol popovej kariéry The Cure. V júni 1992 dosiahla 6. pozíciu v singlovom rebríčku a ešte aj o 30 rokov neskôr patrí k najznámejším skladbám kapely. Jej materský album, „Wish“, je do dnešného dňa jediný, s ktorým v domovskej krajine dosiahli prvú pozíciu v albumovom rebríčku a bol vydaný v apríli 1992. Po takmer dvoch rokoch sa kapela prezentovala úplne novým materiálom, hneď s prvým singlom „High“ sa prebojovala do Top10, no všetku pozornosť na seba strhol až singel nasledujúci.

„Je to veľmi nainvná pieseň, taký veselý pop,“ povedal o „Friday I´m In Love“ v promo rozhovore k albumu. The Cure dovtedy, aj napriek úspechu v hitparádach, s klasickými melódiami ako „InBetween Days“, „The Love Cats“ a „Boys Don´t Cry“, mali stále povesť temnej a komplikovanej kapely.

Album „Disintegration“ (1989) znamenal pre kapelu ohromný komerčný úspech, napriek tomu, že to ide o pochnúrnu zbierku piesní inšpirovaných Robertovým vekom. Blížil sa k 30-tke a začal si uvedomovať, že jeho čas na tejto planéte sa kráti. „Dosiahnutie 30-tky, to bolo niečo skutočne výnimočné,“ povedal v júni 1992 v rozhovore pre Orange County Register. „Myslel som si, že to bude taký pocit, ako keď Vás zasiahne blesk, či niečo podobné. Vďaka tomu som sa však na svet začal pozerať inak. Bolo to naozaj bizarné. Ale povedal som si, že keď som už teda na odchode z tohto sveta, asi by som si hol mohol aj začať užívať.“

V roku 1991 sa The Cure stiahli do štúdia Richarda Bransona, The Manor, severne od Oxfordu, v Shipton-on-Cherwell, neďaleko dedinky s magickým názvom Thrupp. Vplyv v Británií vychytených shoegaze kapiel ako My Bloody Valentine, ale aj amerických grunge záležitostí ako Nirvana, sa podpísal na skutočnosti, že na nových skladbách sa The Cure opätovne vrátili ku gitarám.

„Spomínam si, ako som v jedno piatkové popoludnie šoféroval domov tráviť víkend. A v hlave som rozoberal tú skvelú akordovú sekvenciu a to až tak, že som to jednoducho otočil a vrátil sa do štúdia. Vlastne sme tú skladbu nahrali v piatok neskoro večer. A odvtedy sme ju volali „Friday“. No a keď príšlo na text, tak som si povedal, ‚a prečo by som nemohol napísať niečo o piatkovom pocite?‘ Je to ten pocit, ktorý máte v škole, kopec ľudí má ten pocit v práci, ktorú veľmi nemusia. Ten piatkový pocit je vlastne pocit, kedy sa na niečo tešíte.“ (Robert Smith, Guitar World, 2004)

Pôvodné demo skladby „Friday I´m In Love“ bolo omnoho pomalšie, než finálny singel. „Mal som pocit, že to, ako sme to pôvodne nahrali, nemalo v sebe iskru,“ povedal Robert pre Guitar World. „Takže s producentom Dave Allenom nás napadlo cez Varispeed pásku trochu zrýchliť. A zrazu bolo všetko úplne jasné, bolo to popovejšie a jagavejšie.“

„Asi tri týždne som zbieral v sebe guráž na naspievanie textu,“ povedal v júni 1992 Robert pre Orange County Register. „A keď sa to konečne podarilo a skladbu sme dokončili, v podstate sme na to zabudli. V podstate ani nezapadala do kontextu vecí, na ktorých sme pracovali. No ako sme sa s albumom blížili do finále, zrazu sme si uvedomili, že tá skladba medzi novým materiálom jednoducho chýba.“

Po bezprecedentných troch rokoch, ktoré ubehli od vydania albumu „Disintegration“, zrazu album „Wish“ debutoval na prvej priečke britského rebríčka predajnosti. Začiatok malého klubového turné na podporu albumu bol však sprevádzaný nešťastnými udalosťami.
Gitarista Porl Thompson si deň pred prvým koncertom vykĺbil rameno, takže vystupoval so sadrou na ruke a 29.apríla pre zmenu Robert trpel silnými bolesťami žalúdka, čo spôsobilo zrušenie vystúpenia v Top Of The Pops práve so skladbou „Friday I´m In Love“. Namiesto toho sa v televíznom štúdiu objavili kláveskák Perry Bamonte s bassákom Simonom Gallupom a predstavili videoklip k singlu.

Samotný singel bol vydaný, samozrejme v piatok, 15.mája 1992. A keďže sa v tej dobe bežne vydávali single v pondelok, tak sa „Friday I´m In Love“ v Top40-tke, po dvoch dňoch predaja, prepadla na 31.miesto. Avšak hneď v nasledujúci týždeň, aj vďaka radostnému videoklipu Tima Popea, poskočil singel na pozíciu 8 a o týždeň neskôr dosiahol najvyššiu, 6. pozíciu. Skladba sa stala popovou klasikou, v Britácií získala za predaj platinové ocenenie a singel sa dostal do rotácií rozhlasových staníc po celom svete, obzvlášť v piatok. Robert však ku tejto skladbe zachováva určitý ambivalentný postoj.

„Tá skladba nie je žiadne geniálne dielo,“ povedal v roku 2008 pre magazín NME. „Bol to čistý kalkul. Samozrejme, že má vydarenú akordovú stavbu, až sa mi nechce veriť, že to dovtedy nik nepoužil a to som sa v tom čase na to pýtal veľmi veľa ľudí … každému som vravel, ‚toto som musel odniekiaľ ukradnúť, len neviem prísť na to, že odkiaľ‘.“

„Na tom albume sú skladby, na ktorých som doslova otrocky pracoval a v tom čase som mal pocit, že sú ďaleko lepšie, ale „Friday“ je zrejme skutočne reprezentant albumu „Wish“.“

zdroj: radiox.co.uk