Album, ktorý nás „prešťal“ – 06/2022

Článok, ktorý súvisí s The Cure len okrajovo, no pripomína nám jeden z troch absolútne najobľúbenejších albumov Roberta Smitha, na ktoré možno aj tak trochu žiarli.

Robert Smith nie je z tých, ktorí dokážu bezdôvodne chŕliť chvály. Samozrejme, dokáže sa skláňať talentu The Beatles, ale to robí každý. Dokonca toto dokáže aj samotný Paul McCartney, čo by naznačovalo, prečo by sme mali venovať Robertovým komplimentom na album „Loveless“ väčšiu pozornosť. V skutočnosť však so svojim obdivom zašiel Robert Smith ešte ďalej. V snahe vyjadriť svoj veľký obdiv k spomenutému albumu povedal, že úsilie vynaložené pri jeho vzniku bolo ešte väčšie, bež pri popových „hitoch“ jeho kapely, ktorými sa preslávila.

„My Bloody Valentine bola vôbec prvá kapela, po ktorej vypočutí som skonštatoval, že nás celkom jasne prešťali,“ povedal Robert. „A ich album „Loveless“ patrí určite k trom mojim absolútne najobľúbenejším albumom. To je zvuk niekoho (Kevin Shields), ktorý bol tak hnaný dopredu, až je to dementné. A fakt, že na to minuli toľko peňazí a času je priam excelentný.“ Ako sa zdá, na speváka The Cure zapôsobili ambície, šikovnosť, produkcia a zvuková invencia albumu.

Robert našiel v Shieldsovi spriaznenú dušu poháňanú ašpiráciou a jedovatosťou, ktorá dáva istotu, že každá nota je tá správna, či už bola zasiahnutá spätnou väzbou alebo nie. Shields sa vyznačoval zmyslom pre súdržnosť a úprimosť, čo zaistilo, že album plne zodpovedal váhe jeho vízie, bez ohľadu na dĺžku času nahrávania alebo práce, ktorú bolo potrebné odviesť. Zdá sa, že spevák mal skutočne pocit, že jeho dielo – tak komplexné, doslova určené k počúvaniu, a blúdivé, také aké muselo byť nahraté – zodpovedalo ambíciám jeho osobných ambícií.

The Cure boli známi svojimi pokusmi posúvať parametre popu, či už na základe diela ako celku, alebo preto, že samotné dielo svojim spôsobom predstavovalo niečo veľkolepejšie, inštinktívnejšie a vizuálnejšie, no bol to práve fragmentovaný prístup k nahrávaniu albumu, vďaka čomu považuje Robert „Loveless“ za jeden z najpôsobivejších albumov.

Ostatné dva album My Bloody Valentine nie sú témov tohto článku, no je potrebné si uvedomiť, že „Loveless“ je súčasťou cyklu albumov, ktoré ponúkajú pohľad do mysle ich autorov a zároveň v sebe živia nádej, že jedného dňa môžu prísť s ešte reflektívnejším dielom. „Loveless“ je impresionistický album, od samého začiatku plný lesku a zároveň vytvárajúci obraz sveta, ktorý je vlastne bránou do viac intelektuálnych území.

Nech už je to akokoľvek, album ako celok je komplexnejším, trblietavejším štatútom sveta ako celku, či už šlo o niečo viac iskrivejšej povahy alebo ešte o niečo jedinečnejšie.

Sumár: Úžasný album. Rozprestiera sa naprieč jeho príbehom, trbliece sa vo svojej produkcií, stojí na vlastných nohách, podporovaný túžbou postaviť nové základy vízie Írska. Takto to začína, takto to pokračuje a tak to musí zostať. „Loveless“ ….

zdroj: Far Out