A Letter To Elise – 07/2022

David Bowie v podstate nesie zodpovednosť za úplne prvý album, ktorý si mladučký Robert Smith kúpil a „Starman“ mal počas svojej kariéry na Roberta veľký vplyv. Je teda samozrejmé, že Bowie zmenil Robertov pohľad na hudbu.

Album „Ziggy Stardust“ bol pre Roberta vstupnou bránou do Bowieho sveta a od toho momentu sa už nikdy neobzeral späť. Robert si svojho času zaspomínal: „Vôbec prvý album, ktorý som si kedy kúpil, bol od Bowieho. Bol to vinyl albumu „Ziggy Stardust“. Vždy som miloval to, ako k práci pristupoval, ako aj to, čo celkovo robil. Milujem predstavu byť outsiderom a vytvárať charaktery.“

Dodal: „Keď sa dnes obzriem na niektoré z vecí, ktoré sme s The Cure urobili, vidím v nich ozvenu Bowieho skladieb. Keď ma pozval na svoj narodeninový koncert do New Yorku, na pódium, tak sa mi v podstate splnil sen. Bola to fantastická noc, bolo v podstate až neskutočné, že sa také niečo uskutočnilo.“

Bowieho vplyv v Robertovej umeleckej činnosti je neuveriteľne rozsiahly, je to cítiť v jeho štýle, niekedy je to dokonca až vedomé, nakoľko „Starman“ je až príliš hlboko zakorenený v jeho tvorivej psychike. Preto ani nie je ťažké si uvedomiť, ako Bowieho „A Letter To Hermione“ pomohla Robertovi stvoriť skladbu „A Letter To Elise“, z albumu „Wish“.

Robert neskôr priznal, že v období, keď skladbu písal, bojoval s vlnami depresií a duševne na tom nebol najlepšie. Napriek tomu, že sa opäť raz ocitol na dne, dokázal násť spojenie s Bowieho skladbou, ktorá ho oslovila a inšpirovala v boji s vlastnými démonmi, o čom je vlastne samotná „A Letter To Elise“.

Okrem vplyvu Davida Bowieho tu bol aj romám Jeana Cocteaua, „The Holy Terrors“, ktorý mu pomohol uvoľniť vlastné vízie. Podľa frontmana The Cure je táto srdečná pieseň akýmsi „prúdom vedomia“ a „náladovo zachytáva rezignáciu pred nevyhnutnou zmenou“.

Pokiaľ ide o podobnosť s Bowieho skladbou, „A Letter To Elise“ je pieseň pre dievča, po ktorej túži, no obaja vedia, že nikdy nemôžu byť spolu kvôli okolnostiam, ktoré autor listu nemôže ovplyvniť. Obe skladby obsahujú vo svojom jadre prijatie a pochopenie, že nie vždy vyjdú veci tak, ako si želáte.

Bowie svoju skladbu napísal po srdcervúcom konci vzťahu s Hermionou Farthingale. Po prvýkrát sa spolu stretli vďaka učiteľke jeho tanca, Lindsey Kemp, a v roku 1698 dokonca spolu žili, a nakoniec ho opustila kvôli tanečníkovi Stephenovi Reinhardtovi.

Smith v podstate využil podklad, ktorý Bowie vytvoril s „Letter To Hermione“ a pretvoril ho svojim jedinečným spôsobom, vychádzajúc zo svojich osobných skúseností, a vytvoril pre The Cure majstrovské dielo. Vďaka Bowiemu, že ho nasmeroval správnym smerom.

zdroj: Farout Magazine, 24/07/2022