Pictures Of You – 08/2022

Skladba, ktorej úspech takmer Roberta Smitha totálne odrovnal. Zdá sa však, že sa s tým napokon zmieril.

Pokiaľ ide o samotné britské kapely, tak ich nie je tak veľa, ktoré sa tešia skutočne veľkej obľube tak, ako je v prípade The Cure. Kapela z mestečka Crawley, ktorá vzišla z progresívneho prostredia post-punkovej vlny konca 1970-tych rokov, zažila turbolentnú kariéru plnú zvratov, či už umeleckých alebo osobných, no ich produkcia bola vždy absolútne brilantná, čo je jasný dôkaz ich kolektívnej sily.

Katalóg kapely, zozbieraný za posledných viac ako 40 rokov, je jeden z najeklektickejších. Či už to je chladný minimalizmus albumu „Seventeen Seconds“, kovaný alternatívny rock „Head On The Door“, či sladký pop albumu „Wish“, v diskografií The Cure nájdete veľa hviezdnych momentov, nie len vyššie tri spomenuté.

Ono, zdá sa, že celú váhu kapely nesie na svojich pleciach frontman a gitarista Robert Smith, ktorý je dnes v podstate jediný pôvodný člen kapely a dodnes je hnacou silou The Cure. Šikovný hudobník a poet, ktorý čerpá inšpiráciu doslova kdekoľvek, či už je to film, literatúra alebo reálny život, vďaka čomu vytvára sklady, ktoré sú na jednej strane sureálne a na strane druhej jemne provokatívne, určené na zamyslenie.

A zdá sa, že práve vďaka tomuto sú The Cure všeobecne známi a majú svojich fanúšikov vo všetkých spoločenských vrstvách. Jednoducho sú súčasťou popovej kultúry a ich úsilie je neustále „čerstvé“ a nehrozí tak, že by uviazli v nejakých žanrovo špecifických klišé.

Jednou z ich všeobecne najobľúbenejších piesní je zasnená, no zároveň depresívna, „Pictures Of You“, inak štvrtý a zároveň posledný singel z ich epického albumu „Disintegration“ (1989). Album úspešný nielen u kritiky, ale aj po komerčnej stránke, vďaka čomu definitívne prerazili na americkom kontinentne, z ktorého sa predalo viac ako 2 milióny kusov a vytvoril tak úspešné predpolie, na ktorom si kapela užívala úspechy počas celých 1990-tych rokov.

Zaujímavá je však práve tá skutočnosť, že hoci ide o jednu z najlepších skladieb The Cure, patrí zároveň k ich najdepresívnejších, čo fanúšikov neustále núti premýšľať, v akom duševnom rozpoložení sa Robert, pri jej písaní, nachádzal. V tradičnom ponímaní však Robert zlomené srdce nemal, nakoľko jeho manželka Mary bola jeho jedinou partnerkou už v časoch ich rannej mladosti.

„Pictures Of You“ je totiž napísaná na motívny eseje Myry Poleo „The Dark Power Of Ritual Pictures“. Svojho času Robert Smith dokonca priznal, že po jej prečítaní zničil všetky staré fotografie a domáce videá, v snahe vymazať vlastnú minulosť. Vzápätí však tento experiment trpko oľutoval, čo sa vrylo do srdcervúcej podstaty samotnej skladby.

V rozhovore pre Music Box TV, v roku 1989, sa Robert pokúsil vysvetliť vlastnú emócie, ktoré sú základom piesne: „Ide o myšlienku, kedy v sebe živíte predstavu o nejakej osobe. Akoby to človeka vracalo k piesni „How Beautiful You Are“. V skutočnosti však tá osoba nie je taká, akú ju máte vysnenú. A niekedy sa potom stane, že s tou skutočnou osobou úplne stratíte kontakt a vlastne sa len držíte tej zakorenenej predstavy vo Vašej hlave.“

Napriek veľmi depresívnemu rázu mal singel, podobne ako samotný album „Disintegration“, obrovský úspech a „Pictures Of You“ budú ľudia milovať vždy, či už nakoniec budú alebo nebudú fanúšikmi ostatnej tvorby The Cure. Bohužiaľ, tento obrovský úspech bol dlhodobo zdrojom osobného vnútorného konfliktu Roberta Smitha.

Je pozoruhodné, že Robert bol vždy proti licencovaniu svojej tvorby pre reklamné účely, čo možno pripísať k jeho celoživotnej pozícií punkera. Napriek tomu však v roku 2004 súhlasil s použitím skladby pre promo kampaň k digitálnemu fotoaparátu od Hewlett – Packard. Tvrdil však, že v tomto prípade nebola pre The Cure iná možnosť ako udržať kontrolu nad vlastným katalógom, keďže ich zmluva s Polydorom a Fiction Records sa chýlila ku koncu.

V jednom z poskytnutých rozhovorov neskôr priznal, že toto rozhodnutie ho takmer „zabilo“, no skutočne to bol jediný spôsob, ako zachrániť budúcnosť kapely. „Absolútne som proti používaniu hudby v reklame, mňa samého to doslova zabilo, no inú možnosť som nemal. Získané peniaze som použil na odkúpenie práv pre nás katalóg. Ak by sa tak nestalo, tak by som vlastne musel kapelu založiť, ako keď si beriete hypotéku.“

zdroj: Far Out Magazine, 28/08/2022