Gordon Masson sa porozprával s tímom ľudí, ktorý zorganizoval najväčšie turné kapely na Starom kontinente uprostred globálnej pandémie.
Po tom, čo zabavili milióny ľudí svojim festivalým turné v roku 2019, začala kapela uvažovať o headlineových setoch aj v ďalšom roku, na každú imbíciu v tomto smere zastavila pandémia. Po nútenej prestávke sa však The Cure rozhodli opäť spojiť so svojimi fanúšikmi a my sme ju zastihli práve uprostred svojho najväčšieho turné po Európe.
A keďže je väčšina termínov už niekoľko týždňov vopred vypredaná, tak okrem menších produkčných zmien na poslednú chvíľu a obmedzeniu vstupeniek, je toto turné absolútnym úspechom. Lenže samotné plánovanie, ako dostať kapelu opäť na cesty, bolo nesmierne vyčerpávajúce a agent Martin Hopewell priznal, že to bolo asi najťažšie turné, na akom za svoju 50-ročnú kariéru pracoval.
„S Robertom sme začali o tomto turné debatovať krátko po festivalovom turné, v roku 2019. Pôvodne sme zvažovali veci pre rok 2020, takže toto turné sa vlastne plánovalo dva roky,“ povedal Hopewell.
„Keď v roku 2020 vypukla pandémia, veci plánované na leto sa presunuli na jeseň. Plánované jesenné vystúpenia sa zasa presunuli na jar 2021. No a potom, čo sa ukázalo, že sa tak nestane, sa veci presunuli až na jeseň 2021. To bol už ultimatívny termín. Bolo to ako rozfúkanie lístia: nahromadíte ho na kopu a zrazu príde veľký závan vetra a všetko rozfúka! No a v tomto prípade to bolo 5 plánovaných koncertných období, ktoré sa postupne posunuli a skončili s termínom jeseň 2022.“
Keď sa však ukázalo, že Robert s kapelou majú vo veciach jasno a v prípade turné nemienili ustúpiť, Hopewell a jeho kolega z Primary Talent International, Charlie Renton, sú vyhrnuli rukávy a nakoniec sa z toho vykľul mamutí projekt.
„Snaha o dosiahnuteľnosť bola len kričiaca nočná mora,“ povedal Hopewell. „Toto turné je asi najzložitejšie, aké som kedy plánoval. Dať veci dohromady počas pandémie bolo neuveriteľne náročné a od každého, kto sa podieľal na snahe dať to všetko dohromady, si to vyžiadalo veľký kus práce.“
Ako pokračoval, „Najväčší problém, ktorý sme museli vyriešiť, bolo zvoliť to najbezpečnejšie obdobie. Toto a samotná skutočnosť, že takmer každá kapela na svete plánovala v roku 2022 turné, nás dostalo do pozície, že pre každé koncertné miesto sme získavali asi 6. či 8. pozíciu v zozname záujemcov a do doslova na ktorýkoľvek konkrétny termín!“
Primary
Bez akéhokoľvek znepokojenia sa však Hopewell a Renton držali svojho plánu. „S Charliem sme dali dohromady všetky možnosti, vytvorili monštruózne tabuľky, takže nakoniec sme mali pre toto turné šesť rôznych plánov: dva sa týkali jesene 2022 (jeden začínal v septembri, ďalší v októbri), môj obľúbený bol plánovaný na jar 2023 (tu sme mali pripravené až tri časové plány), ale takisto sme dali dohromady plán pre leto 2022, kde sme v pláne mali množstvo open-air koncertov v krásnych parkoch, pri jazerách, na štadiónoch, či zámkoch, čiže pre prípad, ak by stále platili obmedzenia pre hranie v interiéri.“
Charlie Renton: „Celé to komplikovala aj skutočnosť, že sme presne nevedeli, aké obmedzenia budú platiť v jednotlivých krajínách. Práve preto sme mali až šesť možných plánov, asi najviac, ako som mal kedy k dispozícií – a navyše, toto je to najväčšie turné, ktorého som bol kedy súčasťou, takže to bola obrovská výzva.“
Zdĺhavý proces plánovania umožnil agentom a Robertovi Smithovi, ktorý je defacto manažérom kapely, porozprávať sa o spomenutých možnostiach turné: „A samozrejme, že si zo všetkých možností vybral tú najzložitejšiu,“ zasmial sa Hopewell.
V rámci naplánovaje trasy precestuje kapela 12 000 míľ naprieč 19 krajinám, kým sa nakoniec dostane do štyroch domovských krajín – Severného Írska, Škótska, Walesu a Anglicka. Podľa zvoleného harmonogrami by si zábavu malo užiť pol milióna fanúšikov, a to aj vďaka usilovnosti jednotlivých európskych promotérov, ktorých Hopewell s láskou nazýva „The Cure tím“.
„V rozpise máme 46 vystúpení, čo je zároveň najväčšie európske turné, aké kedy The Cure podnikli,“ poznamená Hopewell. „A aj keď sme do zvoleného plánu nedokázali zahrnúť uplne všetko, bolo skvelé, že sme mohli odohrať koncerty na miestach, kde kapela už veľmi dlho nehrala, či dokonca kde nehrala vôbec. Nikdy predtým sme nehrali v pobalstkých krajinách, takže bolo skvelé odštartovať v Lotyšsku. Naši promotéry naozaj odviedli skvelú prácu v neľahkom období.“
Into The Dark
Manažér produkcie, Phil Broad, spolupracoval s The Cure po prvýkrát v 1980tych rokoch, kedy fungoval ako „bedňák“, no na posledných troch veľkých turné kapely už fungoval ako šéf – arénové turné 2016, festivalové turné 2019 a na tomto aktuálnom.
Všimol si, že po oživení koncertovania množstvo ostrieľaných koncertných pracovníkov zostarlo a tak prišli nové skúsenosti so zmenšeným personálom. „Nepociťujeme nedostatok miestnej sily, ale je tu množstvo nových ľudí, takže tá situácia nie je taká, na akú sme boli zvyknutí,“ uviedol Phil. „The Cure majú zdravé tímové jadro pozostávajúce z 32 ľudí, takže aj keď prídeme na nové miesto a máme k dispozícií neskúsených ľudí z miestnych zdrojov, ktorí vlastne len dopĺňajú stav, dokážeme to zvládať veľmi dobre.“
Jednou z komplikácií je aj prístup kapely ku koncertovaniu, a hoci väčšina členov štábu má v tomto už svoju skúsenosť, Broad sa k tomu postavil svojsky: „The Cure vôbec nenacvičujú produkciu, čím zaniká priestor pre chyby. Začiatok turné s touto kapelou môže byť trochu náročný, nakoľko musíme mať k dispozícií dostatok kamiónov, no zasa nemá zmysel ich mať príliš, nakoľko Vás to bude stáť príliš veľa, keď budete kamión posielať späť. Fungovalo to asi tak, že sme dorazili do Arény v Rige, všetko sme to rozložili, kapela večer niečo naskúšala a na druhý deň sme mali prvý oficiálny koncert turné.“