Jedna z najkrajších, zároveň najsmutnejších a najdepresívnejších skladieb The Cure a možno celej hudobnej histórie … Two pale figures ache in silence …
Väčšina umeleckých výstupov The Cure, za posledné desaťročia, má čosi spoločné: obávaný pocit pochmúrnosti. Zatiaľčo skladby ako „Just Like Heaven“, či „Lovesong“, môžu vydávať pachy skladbej popovej brilantnosti, nechýba v nich garancia temnej mizérie, ktorú ešte vždy poskytuje neochvejný líder kapely, Robert Smith. Ale aj napriek vlastnému vnímaniu vonkajšieho sveta, nie sú v katalógu kapely žiadne skladby, ktoré by boli vyslovene temné a pochmúrne. Je tu však jedna, ktorá svojim smútkom vyčnieva nad ostatnými.
The Cure sú viac než len chalani z gothického plagátu. Kapela si postupne vypestovala charakteristický zvuk, ktorý aj naďalej čaruje sám so sebou, neustále schováva temnotu a mrzutosť v príchutiach cukríkového popu, zatiaľ čo ten cukor je zaliaty potom a slzami pochmúrneho gothického rocku, aby tak sa vytvorili ďaleko účinnejšie kombinácie. Aj vďaka tomu sa z The Cure stala ultimatívna kultová záležitosť.
Kapela si už v začiatkoch uvedomila, že zápal punku začal veľmi skoro doznievať. Tak sa z malého mestečka Crawley vzišli post-punkoví hrdinovia, ktorí vycibrili svoj obmedzený zvuk, čím sami sebe umožnili vytvoriť oveľa sofistikovanejšie veci a textami, o akých punk mohol len snívať. V roku 1981 dosiahla kapela svoju komfortnú zónu a začala ešte viac zlepšovať svoj beztak temný imidž.
Album „Faith“ (1981) tým najoddanejším fanúšikom The Cure tak pripomína obdobie, kedy sa z The Cure stala skutočná kapela. Definitívne opustili spaľujúci post-punkový zvuk debutového albumu a uprostred ďalšej snahy o zvuk nový (album „Seventeen Seconds“ z roku 1980) začala kapela kultivovať úplne nový zvukový priestor, ktorý dominoval ich štýlu v nasledujúcom desaťročí.
„The Funeral Party“ je možno vyčnievajúca skladba z albumu, ktorý ukázal, že The Cure sa čoskoro stanú skutočnými ikonami hudobného sveta. Uvedená skladba je však hlboko spojená s osobným smútkom Roberta Smitha, keďže sa zaoberá tým, ako sa vyrovnal so smrťou svojich starých rodičov. Otvorene o skladbe Robert porozprával v roku 1983, v rozhovore pre magazín Rockerilla, keď jej podstatu zhrnul slovami: „Keď niekto, koho poznáte, zomrie, zrazu si uvedomíš, čo je to smrť.“
„Niečo sa vo Vašej mysli formuje,“ pokračoval Robert. „Už sa nejedná o neurčitú, abstraktnú entitu. Aj keby moji starí rodičia stále žili, vedel by som to pochopiť; otvorilo mi to oči. Zrazu čelíte veľkým zmenám. Moje texty sú zmesou obrazov mojej mysle. Nikdy nepremýšľam o konkrétnej tému, ktorú by som mal postupe rozvíjať.“
Ďalej dodal, „“Killing An Arab“, či „Fire In Cairo“ boli postavené na konkrétnych témach, ale toto sa v našej tvorbe už viac nedeje. Nejde len o osobné vízie, ale aj udalosti zahŕňajúce iných ľudí, či už skutočných alebo imaginárnych. Hudba sa zmenila tak, ako sa zmenili moje pocity. Nie je to vedomé rozhodnutie, je to spontánny vývoj naštartovaný určitým udalostným podnetom.“
Skladba je bohatá na predstavivosť a medzi fanúšikmi kapely je veľmi vyhľadávaná. Takisto má značný vplyv na hudobnú scénu, nakoľko sa napr. podľa nej pomenovala aj americká alt-rocková kapela Funeral Party. Spevák Chad Elliot povedal nasledovné: „Vybrali sme si tento názov práve preto, že „Funeral Party“ je asi tá najdepresívnejšia skladba, akú som kedy počul … je to dokonalý názov pre kapelu, akou je tá naša, pretože pochádzame z tohto väzenského mesta (Whittier): nik sa odtiaľ živý nedostane. A takisto sme si zvolili tento názov, pretože to znie ako názov hardcore kapely, no zasa je tam to slovo „party“, čo evokuje tie pozvánky na tanečné akcie vo východnom LA. Faktom je, že ten názov ľudí dosť miatol a tak sa na nás chodil pozerať kde kto.“
Zvláštne je aj to, že napriek ohromnej obľúbenosti skladby medzi fanúšikmi The Cure sa nikdy nedočkala nejakej významnej coververzie. Keď vezmeme do úvahy, koľko coververzií skladieb The Cure je k dispozícií, vedie nás to k úvahe, že takmer nik nevenuje tejto skladbe pozornosť, pretože jednak môže byť až príliš osobná, ale s najväčšou pravdepodobnosťou to bude preto, že definuje všetko to, vďaka čomu sú The Cure takí skvelí!
zdroj: Far Out, 16/11/2022