Čomu sa môžu umelci priučiť od Roberta Smitha? – 03/2023

V krížovej výprave, proti americkému Ticketmaster-u, frontman The Cure všetkým predviedol, že umelci majú k dispozícií nástroje, pokiaľ ide o ochranu fanúšikov pred vydieračskými cenami.

Ikonický frontman, záhadný textár a dnes aj zákaznícky šampión, Robert Smith, má za sebou niekoľko veľmi rušných týždňov. Obyčajne mediálne plachý spevák skupiny The Cure sa pustil do boja so spoločnosťou Ticketmaster, ako aj s priekupníkmi po tom, čo kapela minulý mesiac ohlásila svoje prvé americké turné po šiestich rokoch. Robert sa totiž ohradil proti podvodným cenám vstupeniek a zároveň fanúšikov ochránil pred finančnou stratou.

Pre tých, ktorí nie sú oboznámení so situáciou, rýchla rekapitulácia: Keď The Cure spustili 15.marca predaj vstupeniek na 30 termínov ich severoamerického The Lost World turné, dúfali, že vstupenky budú cenovo dostupné, členom fanklubu ponúkali miesta od 20$, pričom odmietli dynamický model cenotvorby Ticketmaster-u, ktorý umožňuje cenotvorbu v štýle Uber, a zároveň vytvorili neprenosné vstupenky, aby sa vyhli vstupenkovým skalperom.

Predstavte si však Robertove rozčarovanie, keď zistil, že fanúšikov schladili do oči bijúce rezervačné poplatky Ticketmasteru, ktoré sa cenovo vyrovnali, či dokonca prekročili hodnotu najlacnejších vystupeniek na ten ktorý koncert. Robert, predtým sporadický užívateľ sociálnych sietí, rozčúlený skutočnosťou, že zákony troch štátov (New York, Illionois a Colorado) v podstate chránia priekupníkov tým, že umožňujú fungovanie sekundárneho trhu bez cenového stropu, začal pravidelne aktualizovať informácie o aktuálnom stave a úsilí o náprave situácie. Ak sa predtým javilo takmer neprestaviteľné, že potichu hovoriaci a večne neochotný respondent bude tweetovať veľkým písmenami (zrejme takto komunikuje aj mailom) a pravidelne, zrazu to bolo všetko inak: bol „ZNECHUTENÝ“ poplatkovým „DEBAKLOM“.

Jeho tvrdohlavosť nakoniec zvíťazila. Z rezervačných poplatkov za najlacnejšie vstupenky sa vracalo 10 dolárov, pričom Ticketmaster v príslušnej e-mailovej správe pre kupujúcich informoval v štýle zloducha zo Scooby Doo: „toto všetko vďaka Robertovi Smithovi“.
Medzitým, v piatok 31.marca 2023, Robert potvrdil, že približne 7000 vstupeniek, ktoré sa objavili na čiernom trhu priekupníkov, bolo zrušených. Je to pozitívny dôkaz o existencií nástrojov, s ktorými môžu umelci operovať v podobných situáciách; Robert Smith tým, že ide nad rámec úsilia umelcov jeho veľkosti, pomohol uchrániť aspoň niektorých fanúšikov pred vydieračskými praktikami predajcov.

Toto všetko vyvoláva otázku: prečo takto nekonajú aj jeho rovesníci? 16.marca 2023 Robert na twitteri poznamenal, že každý umelec má možnosť odmietnuť „platinovú“ cenovú úroveň Ticketmasteru, ktorá zvyšuje nominálnu hodnotu „najžiadanejších vstupeniek“, čo často znamená, že priemerný fanúšik má od počiatku, za vyššiu cenu, možnosť získať tie najlepšie miesta v koncertnej sále. „Ako Robert uviedol, umelci sa môžu rozhodnúť neponúkať svoje vstupenky za takéto ceny,“ povedal Steve Lee, prezident Fair Ticketing Alliance. „Predajcovia však využívajú výhody najverenejších fanúšikov, používajú netransparentnú cenovú taktiku a nútia ich kupovať merchandise a platiť predplatné fanklubu, aby tak dostali šancú získať vstupenky a potom, keď vznikne rad čakateľov, merajú dopyt a podľa toho zvyšujú cenu.“

Práve na tento druh cynického prístupu sa v príspevku na svojej webovej stránke sťažoval Neil Young, vzácne spriaznená duša Roberta Smitha v boji proti podvodnému predaju vstupeniek. „Je koniec,“ napísal. „Staré časy sú preč. Dostávam správy, v ktorých ma obviňujú za cenu 3000 dolárov za vstupenku za výhodu, ktorú poskytujem. Z tých peňazí ale ja prospech nemám. Umelci sa musia obávať oklamaných fanúšikov, ktorí ich obviňujú z poplatkov Ticketmaster-u a z predaja cez skaplerov. Koncertné turné už viac nie je zábava. Koncertné turné už nie sú tým, čím boli.“

Odhaľuje to odlúčený prístup mnohých špičkových umelcov, ktorí sa tejto téme často buď absolútne vyhýbajú alebo len pokrčia plecami, že je to jednoducho nevyhnutnosť moderného koncertovania. Použitia dynamickej tvorby cien, v prípade posledného svetového turné Bruce Springsteena, tak rozrušilo jeho fanúšikovskú základňu, že Backstreets, uznávaný fanzin so 43-ročnou históriou, ukončil na protest svoju činnosť a vydavateľ Christopher Phillips uviedol: „Jednoducho sme si uvedomili, že toto turné nedokážeme pokryť s takým odhodlaním a zmyslom pre účel, s akým sme to robili nepretržite od roku 1980. Dostavil sa náhly pocit, že sme dosiahli koniec jednej éry.“

V januári tohto roku, na senátnom híringu ohľadne ďalšieho debaklu Ticketmasteru, v súvislosti s Eras turné Taylor Swift, navrhol senátor Louisiany, John Kennedy, že by umelci mohli viac ovplyvňovať cenový strop vstupeniek. Počiny Roberta Smitha v posledných týždňoch dokazujú, že kvalitnejší zážitok pre fanúšikov je možný práve vtedy, keď sa do toho umelci priamo zapoja. Ako dodal Steve Lee, kľúčovým momentom je práve to, aby bol systém predaja vstupenie otvorenejší a čestnejší.

„Primárny trh musí byť plne transparentný,“ hovorí. „Nie sú to len poplatky, ktoré sú v podstate v poriadku, pretože každý biznis potrebuje zisk, ide len o netransparentnosť, pochybný predpredaj a chamtivosť, vďaka ktorým sa ceny vymknú spod kontroly.“ Nastal čas, aby sa umelci a odvtetvie predaja vstupeniek postavili tvárou tvár k hudbe.

zdroj: Rolling Stone, 03/04/2023