Franz Kafka ako studnica inšpirácie – 11/2022

Inšpirácia sa k umelcovi môže dostať v mnohých nejasných formách, čiže to nemusí byť vždy hudba, ktorý im zrýchli pulz. Zoberte si takého Roberta Smitha. Jednou z jeho hlavných inšpirácií je Franz Kafka, uznávaná osobnosť literárneho sveta.

Kafka sa narodil v Prahe, v roku 1883 a špecializoval sa hlavne na krátke poviedky, ktoré prišli Robertovi ako mimoriadne presvedčivé. Aj keď Kafkov život skončil predčasnou smrťou, v roku 1924, kedy ho skolila tuberkulóza, zanechal za sebou ohromné množstvo prác, ktorá tak naďalej zachováva jeho odkaz.

Je tragické, že Kafka bol počas svojho života relatívne neznámym autorom a jeho sláva začala stúpať až po jeho smrti. V čase smrti tento bohémsky spisovateľ ani len netušil, ako jeho tvorba osloví budúce generácie, vrátane dvoch klasických skladieb The Cure.

Prvou skladbou, ktorú inšpirovala poviedka od Kafku, je „At Night“, ktorá vyšla na albume „Seventeen Seconds“, v roku 1980. Pieseň nesie dokonca názov podľa Kafkovej rovnomennej poviedky a pojdnáva o postave nočného strážcu, ktorá sa častou objavuje v jeho tvorbe.

V roku 1984 sa Robert, pre magazín Rockstar, vyjadril o tejto skladbe nasledovne: „Skladba je inšpirovaná poviedkou Franza Kafku, v ktorej sa objavuje postava strážcu – nakoniec, to je aj Boží koncept – ktorý nás všetkých vidí. Keď už ide o noc ako takú, píšem o nej dosť často hlavne preto, že je preferujem pred dňom. Väčšinou pracujem práve v noci a počas dňa naopak spím. Netuším prečo, jednoducho to tak je.“

O dekádu neskôr sa Robert ku Kafkovi vrátil opäť, v období, keď pracoval na albume „Wish“. Výsledkom bola skladba „A Letter To Elise“, ktorej názov odkazuje na Kafkovu zbierku listov. „Letters To Felice“.

Robert tento fakt o skladbe prezradil, keď pre magazín Radical Reads uviedol zoznam svojho obľúbených kníh a spomenul aj Kafkove zozbierané listy. Vtedy povedal, „V tomto prípade som sa ja stal rozprávačom príbehu. Zamiešal som sa do Kafkových slov. Čítal som, aj opätovne, všetky jeho knihy: Proces, Premena, Zámok … Jeho vplyv na moje písanie textov je enormný, príkladom môže byť skladba „A Letter To Elise“, priamo ovplyvnená jeho zbierkou „Letter To Felice“.“

Taktiež sa uvádza, že skladba bola inšpirovaná Davidom Bowiem, ktorým mal takisto významný vplyv na tvorbu Roberta Smitha. Bowie ma vo svojom katalógu skladbu „A Letter To Hermione“, ktorá má text podobný skladbe The Cure. Zdá sa, že s najväčšou pravdepodobnosťou došlo k fúzií Bowieho s Kafkom a táto vytvorila v Robertovej mysli iskru, ktorá viedla k tomu, že napísal „A Letter To Elise“.

zdroj: FarOut Magazine, 22/11/2022