Single Stories: The Cure, LOVESONG – 08/2021

Počas každoročnej augustovej „uhorkovej“ sezóny príde mnohým hudobným médiám vhod obzretie sa za úspešnými letnými singlami. Jedným z nich je aj nesmrteľná „Lovesong“.

Bolo to v máji 1989, keď The Cure vydali album, ktorí mnohí považujú za ich magnum opis: „Disintegration“. Temná a drsná nálada albumu bola z časti inšpirovaná halucinogénymi drogami, ktorým sa Robert Smith oddával počas tvorby jednotlivých skladieb. No samotný album nakoniec prišiel s jednou mimoriadne jednoznačnou a priamou skladbou: „Lovesong“.

Zatiaľčo je skladba iba jemne zahalená aurou albumu, je samotný tretí singel z albumu „Disintegration“ iskrivým popovým klenotom v mólovej tónine. Singel sa na trhu objavil 21.augusta 1989 a v momente, ako vstúpil do rebríčkov predajnosti, spojil hudobných poslucháčov po celom svete. Obzvlášť skvele sa singlu darilo v Spojených štátoch, kde v rebríčku Hot 100 dosiahol svoju najvyššiu, druhú pozíciu. Stalo sa tak 21.októbra 1989. Absolútnemu úspechu zabránila iba skladba „Miss You Much“ od Janet Jackson. „Lovesong“ je do dnešných dní komerčne najúspešnejší singel The Cure.

Je už notoricky známe, že túto skladbu napísal Robert ako svadobný dar svojej manželke Mary Poole. Manželstvo uzavreli v auguste 1988, no spolu tvoria pár už od svojej rannej mladosti.

„Je to otvorená prehliadka emócií“, povedal Robert v rozhovore s Lyndsey Parker, v roku 1989. „Nesnažím sa byť chytrý. Trvalo mi celých desať rokov, kým som dosiahol bod, kdy sa pri spievaní veľmi priamočiarej milostnej piesne cítil pohodlne. V minulosti som vždy na poslednú chvíľu cítil potrebu maskovať tento sentiment … Nevedel som, čo Mary k sobášu darovať, tak som jej napísal pesničku, lacnú a veselú. Myslím, že by skôr uprednostnila diamanty, ale možno sa neskôr obzrie späť a bude rada, že som jej dal práve toto.“

zdroj: rhino.com, 17/08/2021