5 otázok pre Lola – 10/2023

Lol Tolhurst veľmi stručne o goth štýle, s odkazom na ranných The Cure a jeho aktuálnu knihu.

Prečo práve „Goth“ a prečo práve teraz?
Lol: Keďže prežívame obdobie kríz, tak mám pocit, že je dôležité písať o spôsobe žitia, ktorý nás dostal z krízy, vtedy prostredníctvom punku. A takisto, vstúpil som do tretej etapy života, už viac čakať nemôžem, potrebujem písať a nahrávať. Teraz!

Ranné dni si opisoval cez všetky tie koncerty v rozbombardovaných tanečných sálach a neskoré nočné nahrávania v tmavých, vlhkých štúdiách, čo vyznievalo až zarážajúco. Ako, podľa Teba, ovplyvila architektúra tých priestorov, ako aj ich atmosféra, Vašu prácu?
V tomto momente ma napadlo množstvo vecí – zjavné londýnske „gothické katedrály“, ako Westminster Abbey a Strawberry Hill. A potom brutalizmus miest ako Barbacan. Nedávnom som bol v Londýne, kvôli promu ku knihe „Goth“. Nebol som tam, kvôli pandémií, niekoľko rokov. Bol som ohromený silou, akú tieto budovy dokážu stále vyvíjať v pochmúrnom mrholení starého Londýna. Vychádza z nich ako temnota, tak aj sila, preto ma vždy fascinovali.

Aký signál vysiela Goth v dnešnej dobe? Sociálne médiá sú peklom, no zároveň je to spôsob, akým sa budujú komunity – myslíš, že myšlienky gothu, akékoľvek, sú vhodnejšie pre priame stretnutia ľudí?
Vo všeobecnosti, verím, že to funguje ako vždy: ľudia s podobným zmýšľaním sa radi stretávajú, či už v online alebo reálnom priestore. Ale myslím, že tak ako väčšina vecí, aj Goth funguje lepšie osobne. Je to emocionálna filozofia, čo znamená, že ľudia reagujú lepšie osobne, na koncertoch, v kluboch, či niekde inde.

V knihe „Goth“ píšeš: „Pred punkom, post-punkom a goth-om, fungovalo len zopár umelcov, ktorí v sebe niesli rodovú nestabilitu alebo androgýnny aspekt vystúpení.“ Aké to bolo, vidieť možnosť vymaniť sa z tradičných rodových noriem? Experimentoval si v tomto smere? Bolo to nebezpečné, vzrušujúce, sexy?
Čo si spomínam, tak gothické kluby a vystúpenia boli vždy bezpečným miestom, pokiaľ šlo o vyjadrenie niečoho, čo Vám vyhovuje, akýmkoľvek spôsobom. Zaručene ste tam natrafili na ľudí, ktorí Vám rozumeli. Všetko, čo je zadarmo má však v sebe aj niečo nebezpečné a vzrušujúce. Obzvlášť, ak ste pochádzali z prísneho a uzavretého prostredia.

Je Tvoj dom v štýle „goth“? Čo pre Teba znamená goth v roku 2023?
Ja sa snažím byť otvorený všetkému. Aj pokiaľ ide o gothikov, nech už pochádzaju od hocikiaľ. Stretávam ich v podstate všade, čo je úžasné. Povedal by som, že môj dom je trochu inšpirovaný gothom. V záhrade mám zopár vodotriskov a stoličiek v takom zvláštnom štýle. Ale inak žiadne netopiere, či iné „klasiky“.

zdroj: Surface Magazine, 31/10/2023