Curenews 21 – Q + A – 1999 (2/2)

Aj v poslednom vydaní legendárnych Curenews, krátko pred vydaním albumu „Bloodflowers“, si kapela našla čas na zvedavé otázky fanúšikov.

Na webe Club America prebehla diskusia týkajúca sa videklipu k singlu „Wrong Number“. Zopár ľudí poznamenalo, že v tom klipe sleduješ na obrazovke porno … ak to tak nie je, čo si tam vlastne pozeral?
Robert: „Dallas 2“ od Tima Popea …

Myslíš, že nové technológie sú v prípade nahrávania albumu nápomocné alebo sú skôr prekážkou?
Robert: Môže byť, že aj aj! Ale obyčajne som zástancom nových technológií, teda ak mám dostatok času na to, aby som pochopil, ako vlastne fungujú. Potom väčšinou zistím, že sú navrhnuté k tomu, aby mi pomohli. Odmenou je potom skvelá kreatívna sloboda … druhou stránkou veci je, že môžu zrazu prestať fungovať z nie zrejmých dôvodov!
Roger: Dobrá otázka! Závisí od toho, ako ich používaš a ako si v ich používaní zdatný. Niekedy to môže byť frustrujúce a skončia len ako prostriedok na dosiahnutie cieľa. Počítače využívam ku komponovaniu už 12 rokov, asi by som bol bez nich už stratený, no niekedy mi ich využívanie príde nezmyselné. Jednak môže naštartovať lenivosť, no zároveň môžu byť príležitosťou byť neobmedzene kreatívny. Aby som odpovedal na samotnú otázku, tak technika je v procese nahrávania nápomocná, ale najviac záleží na samotnej hudbe, skladbách …

Čo máš na koncertovaní najradšej a čo naopak neznášaš? Chýba Ti?
Simon: Na jednej strane je to hranie a spoznávanie miest, na strane druhej mi chýba bicyklovanie. A nie, nechýba mi!
Perry: Najlepšie sú samotné koncerty, to najhoršie je cestovanie autobusom. Na turné môžem byť kľudne aj pol roka, ale ostatní to tak cítiť nemusia.
Jason: Určite je to spoznávanie nových miest a opätovný návrat na miesta „staré“. Mám rád, keď si každé ráno môžem dopriať vajíčka. Odvrátenou stránkou je to, že mi chýbajú určití ľudia. Áno, koncertovanie by mi chýbalo, ale snáď nie dlho.
Roger: Zo všetkého najradšej mám živé hranie, ako aj cestovanie a spoznávanie nových ľudí … najhoršia vec na tuné je moment, kedy prídeš na hotel, vstúpiš do izby a zrazu si tam sám … ale potom zrazu zavolá Daryl a všetko je zasa v pohode 🙂 … áno, chýba mi koncertovanie …

Tvoj názor na neochotu britských médií pripomenúť Tvoju angažovanosť, nech by šlo o čokoľvek? Napadá ma napr. Tvoju účasť v kreslenom seriály South Park, ktorý je momentálne v Británií veľmi populárny.
Robert: O čom je toto? Nemyslíš, že britské média k nám pristupujú férovo? Aké poburujúce! Možno trpíš rovnakou paranojou (podľa Chrisa Parryho!) ako ja … možno jednoducho k Británií nepasujeme! Alebo že by to bolo tým, že sme kapelou z 1980tych rokov? (to by ale nevysvetľovalo to, prečo nás ignorovali aj v tom období). Hmm … Nie! Je mi ľúto, fakt neviem, prečo je tomu tak … Obava? Žiarlivosť? Nevkus? … Alebo že by to bolo mnou?

Ideálna dovolenková destinácia?
Robert: Mesiac …
Simon: Grécko, Oxford a New York
Perry: Tichá piesková pláž, čistá voda .. a s množstvom rýb
Jason: Kemping Dorset na Isle Of Purbeck, neďaleko môjho obľúbeného pubu, kde majú cider, chovajú tam ovčiarske psy a je tam nádherný výhľad na more.
Roger: Ja sám ani neviem, ale Elisabet chce ísť zakaždým na nejakú pláž … ale tam nie sú žiadne obchody!

Mal niekto z Vás možnosť sledovať úplné zatmenie Slnka, pred pár mesiacmi?
Robert: Áno, hoci to bolo príliš skoro (počas dňa), aby som pri tom dokázal tancovať
Simon: Žijem v južnom Stredomorí, takže to, čo sme videli, bol skôr Slnko zahalené v oblakoch. Žiadni štyria jazdci apokalypsy, žiadne vtáky padajúce z oblohy, žiadne vraždy, znásilnenia, či rabovanie.
Perry: Bol som na skutočne vhodnom mieste, kde sa to dalo sledovať, no bolo príliš veľa oblakov
Jason: Cestoval som kvôli tomu do Cronwall, ale nevidel som to. Bola však totálna tma, čo bolo fantastické. Bohužiaľ, žiadne zvieratá z toho nešaleli!
Roger: Mal som k tomu dokolané počasie, bohužiaľ v Reykjavíku bolo zatmenie len na 65%, no aj tak to bolo úžasné.

Aké iné kapely aktuálne počúvaš?
Robert: Tento týždeň … Mogwai, Ani Di Franco, Django Reinhardt, Louis Armostrong, Godspeed You Black Emperor!, Tom Waits, Aerial Love Feed, Kid Loco, Death In Vegas, Dot Allison, Sneaker Pimps, Camaron, Christmas Chant …
Simon: Ale prosím Vás …
Perry: Tento týždeň som počúval hlavne nový album Davida Bowieho. Spočiatku som si ním nebol istý, ale po asi 20-tich vypočutiach to vo mne začína rásť. Je tam zopár skvelých gitarových partov!
Jason: Mott The Hoople, Barclay James Harvest … nie! Aktuálne si púšťam kompilácie techno / house / dub nahrávok a garage … nejaké staré veci od King Tubby, Shostokovitch, Mahler, Woody Guthrie … staré nahrávky od Mogwai a veľa ďalších vecí … ale tieto ma teraz napadli.
Roger: Ťažká otázka … konkrétne kapely ani nepočúvam, skôr viac počúvam rôzne hudobné štýly, ako som spomenul, aktuálne väčšinou z Brazílie.

Už ste videli filmy The Blair Witch Project alebo Phantom Menace?
Robert: S deckami sme boli v kine na Phantom Menace … bohužiaľ, prišlo mi to ako čistý odpad … Blair Witch si chcem pozrieť cez Vianoce …
Simon: Blair Witch som videl a prišlo mi to vážne dobré, a pokial ide o Phantom Menace, to bola hromada cynického odpadu.
Jason: áno a v oboch prípadoch to bolo sklamanie

Nemáš v pláne spolupracovať s DJ-om Shadow, ktorý nedávno pracoval s Thomom Yorkem z Radiohead?
Robert: Nie … ale myslím, že DJ Cooper sa chystá použiť nejaké svoje kúzla … ešte som si celkom nepremyslel, či by sme mali alebo nemali nejakým radikálnym spôsobom zremixovať skladby z „Bloodflowers“. Nie som si istý, či to dopadne dobre … Mike Hedges urobil zopár remixov určených pre rádiá, ale to je zatiaľ všetko.

Myslíš, že je ťažké dosiahnúť bod absolútnej spokojnosti s väčšinou Vašej práce? Sú nejaké skladby, či mixy, ktoré nedopadli tak, ako ste pôvodne chceli? Alebo ste si niečo vypočuli po rokoch a želali si, aby ste to vtedy urobili inak?
Robert: Vždy si želám, aby som to mohol urobiť inak … ale vo všeobecnosti rozumiem a akceptujem fakt, prečo som to urobil práve tak. Skutočná radosť je v tvorení Cure hudby, nie v jej kompletizovaní ..
Jason: Nie, iba s niektorými, čo zasa patrí k životu, ibak by ste neurobili nič preto, aby ste sa zlepšili. Ale inak som veľmi spokojný so všetkými skladbami a mixami.
Perry: Na výsledok čohokoľvek, čo robíme, mám veľmi malý vplyv.

V médiach nedávno prebehla rozsiahla diskusia, ako nový internetový formát (mp3) zmení charakter hudby … a hoci je v Amerike veľmi populárny, a aktuálne sa teší veľkej popularite aj v UK … myslíte, že tento formát ovplyvní charakter ponúkanej hudby v UK?
Robert: Áno .. to je moja krátka odpoveď. A pred časom by som povedal, že nie! Ale stavím sa, že to nakoniec skončí tak, že to bude všetko pod palcom tých starých anonymných korporácií!
Roger: Najväčší problém je ten, že internet nie je tak široko a ľahko dostupný v UK, dodnes musíme platiť za miestne telefónne hovory, ale myslím, že sa veci raz zmenia. Nahrávací priemysel dlho zanedbával túto stránku priemyslu a chytia sa toho určite zle … Internet sa v nasledujúcich piatich rokov kompletne zmení biznis a kopec nahrávacích spoločností zanikne, čo zasa nemusí byť zlá vec …

Vzhľadom na Vašu skúsenosť s koncertovaním, nahrávaním, médiami a pod. … Čo by ste odporučili dnešným začínajúcim kapelám?
Robert: Keď už s niečím začnete, snažte sa byť čo najviac úprimní sami k sebe (aj tým okolo Vás) v tom, čo chcete a ako to chcete dosiahnúť: ak sa ocitnete zoči voči zložitým rozhodnutiam, tak si spomeňte, ako ste sa cítili na začiatku … a nerobte kompromisy …
Perry: Nedržte si v kapele nikoho, kto nie je Vaším priateľom. Kašlite na manažéra! A nepodpisujte zmluvu s Fiction!
Jason: Nefajčite! Nasledujte svoj nos a nehovorte s cudzími.
Roger: Vážne? … kašlite na to, skúste niečo iní.

S ktorými umelcami, mimo The Cure, by ste radi spolupracovali?
Robert: Snažím sa dať dokopy súbor v zložení Michael George, John Elton, Stung, Bjerk a Bongo Vox a bude sa volať Friend or Faux
Roger: Zo súčasných umelcov je len hŕstka, ku ktorým cítim rešpekt, ale jednom z nich je Bjork a s ňou by som veľmi rád spolupracoval.

Nedávno odohral Laurence Tolhurst niekoľko amerických koncertov, na ktorých naživo remixoval niekoľko skladieb The Cure, ako napr. The Walk, InBetween Days, A Japanese Dreams a pod. Čo si o tom myslíš?
Robert: Ak už nič iné, tak prezentoval skvelý hudobný vkus …

Tvoj vianočný „wish list“? Nehanbi sa, každý ma predsa nejaký!
Robert: Kopec prekvapení!
Simon: Buď Orange Patriot alebo Santa Cruz Bullit … a bolo by pekné vidieť nejaký ten sneh.
Perry: Chcem, aby každý na svete prestal bojovať. A chcem ísť na Mesiac. Chcem vlastný ostrov. Aby sa duch Jimiho Hendrixa prevtelil do môjho tela. Chcem sa oženiť s upírkou … a zopár ďalších vecí, ale nebudem chamtivý.
Jason: Cider Brandy, čokoládové peniaze, knihy o vtákoch, encyklopédiu Britannica a pár ponožiek.

Zakaždým, keď ku mne zájdu moji Cure kamaráti, tak sa im snažím ponúknuť toast s Marmite … čo väčšina z nich nenávidí! Už sme skúsili nejaké jedlo, ktoré ste znenávideli?
Robert: Censak! Cesnak! Cesnak! Cesnak! A maslové kamene …
Simon: Neznášam akékoľvek jedlo jedinečného vzhľadu. Ale aj hrášok, na kocky nakrájanú mrkvu. Takisto neznášam ančovičky a olivy …
Perry: Tak ten Marmite sendič, čo si mi urobil, som fakt znenávidel.
Jason: Mám rád v podstate každé jedlo; ale je tu niečo, čo sa volá „palmový olej“, z ktorého mi je na zvracanie!

Najlepšie miesto na bicyklovanie v UK? Ešte stále fandíš značke Kona?
Simon: Ja jazdím po trasách, ktoré poznám. Ridgeway, South Downs a jeho okolité cestičky a áno, tu a tam jazdím aj na Kone.

Rôzne zdroje uvádzajú, že si mal vlastnú kapelu s názvom „Anorexic Dread“. Je to pravda? Ak áno, vieš nám o tom povedať viac?
Perry: Nie, nie je. A ak by aj bola, tak by som Vám o tom nič nepovedal.

Je pravda, že si chodil do triedy s Alison Moyet, ktorá s Vincem Clarkem vystupovala v Yazoo a nedávno účinkovala na turé Lylith Fair?
Perry: Áno (čo si sa rozprával s Darylom?) Takisto som chodil do školy s Martinom a Vincem z Depeche Mode a dokonca som mal veľmi krátky čas kapelu s Vincem Clarkem. Ale nevolali sme sa Anorexic Dread.

Čo budete robiť po zodpovedaní týchto otázok?
Robert: Vyzdobím si chodbu konárkmi cezmíny.
Simon: Počkám si na ďalšiu časť seriálu.
Perry: Pôjdem späť. Dobrú noc.
Jason: Dám si kúsok pizze, urobím nejaké ďalšie fotografie a užijem si zvyšok roka 1999.
Roger: Tak teraz si dám šálku čaju a potom sa pustím do práce na Cure Town-e, kde opravím cesty, namaľujem mosty a podobne … čauko!

zdroj: curenews.net