Curenews10

December 1990

Zdravím,

Vďaka za všetky vaše listy. To bolo zasa raz leto! Už len preto, že som zasa raz mohla vidieť skupinu naživo. Bohužiaľ som vám včas nemohla dať termíny „Pleasure Trips“ turné, pretože som sa k nim dostala až na Glastonbury. Potom nasledovala „Garden Party“, tak na ten deň nikdy nezabudnem!! Ďakujem každému, kto mi poslal svoje zážitky z koncertov, hlavne Ruth, Porlovi, Locura a Astrid, ktorých recenzie sú súčasťou tohto vydania.A čo sa stalo s „cure fm“? Polovicu noci 1.septembra sa strávila hľadaním signálu, no samotné vysielanie nakoniec skončilo technickými problémami, takže nik nemohol nič prijímať. Ďalší pokus sa uskutočnil 6.októbra, kedy som sa vybrala autom do Londýna a snažila sa chytiť signál autorádiom… no opäť smola. Takže, ak ste mali niekto šťastie, podeľte sa so mnou o zážitky. Najlepšiu recenziu uverejním v ďalšom vydaní.Otázky a odpovede – všetky zodpovedal Robert SmithAké boli skutočné dôvody Rogerovho odchodu?
Veľmi jednoduché – Simon s Borisom to s ním už nezvládali… ale žiadne iné vážne dôvody, jednoducho bolo v skupine trochu dusno… tak musel niekto odísť. Nakoniec, bolo to na Rogerovi.Vieš, čomu sa Roger venuje teraz?
Momentálne nahráva vlastnú hudbu, veľmi atmosferickú a inštrumentálnu – ale ide len o demá, myslím…Neuvažoval si niekedy osloviť Janet, aby zastala Rogerov post?
Nie! To si nemyslím.Stane sa z Perryho stály člen skupiny?
Každý, kto hrá v The Cure je permanentným členom ako to len je možné… ak príde Perry (Teddy) s nejakým nápadom a bude sa nám to zdať dobré, tak to zahráme! (dokonca sa objaví už aj v cure kalendári na ďalší rok).Kto dal Perrymu prezývku „Teddy“ a prečo?
Pretože nosí hlavu naklonenú ako medvedík Teddy (a takisto sme si raz skontrolovali rezerváciu v hoteli na jeho meno a namiesto toho sme našli „edward van menthe“. to sa mu stalo osudným!)Ešte stále sa nevídaš/nerozprávaš s Lolom?
Nie.Kedy bude konečne vydaná ďalšia videokompilácia klipov od obdobia „Staring At The Sea“?
Dúfam, že čoskoro, ale keď už si myslím, že je všetko pripravené, natočíme ďalší film!Kto uchováva cenu Brit Awards, ktorú ste získali za „Lullaby“?
Ja!Kto je tá dáma, ktorá rozpráva posunkovou rečou vo videu „The Walk“?
Hluchonemá tlmočníčka.Je nejaká albumová, prípadne b-čková skladba, ku ktorej by si rád natočil video?
Viem si predstaviť video ku každej našej skladbe. Lenže, momentálne by nás natáčanie asi zruinovalo… (a stálo by nás to príliš veľa práce!)Kto bol oblečený v kostýme medveďa vo videu „Pictures Of You“?
Bruno, náš „asistent“.Čo za klasickú hudbu to znelo pred „pleasure trips“ koncertami v lete?
Myslím, že čosi od J.S. Bacha, Schuberta a Schummanna…Ako sa ti hralo v Glastonbury? Páčil sa ti koncert? Neznepokojil ťa počet zranených fanúšikov Cure?
Koncert Glastonbury bol v pohode, no organizácia bola v porovnaní s tým, čo sme požadovali, doslova príšerná. Nechápem, prečo nedali do hľadiska viac nárazových bariér – doslova náš šokoval obraz, kedy počas hlavného setu dávali jednému dievčaťu umelé dýchanie, to už bolo moc…Budete ešte niekedy hrať v Glastonbury?
Nie, to určite nie.Bude ešte niekedy riadne, regulérne turné?
Neviem. Naozaj neviem.Najabsurdnejšia vec, ktorá sa ti na koncerte stala?
Tam je absurdné úplne všetko.Vyberal si ty sám osobne kapely, ktoré sa objavili na vašej „garden party“?
Áno, teda okrem „James“, ktorí do našej prvej trojky nepatrili (a Ian McCullough nemal dovolené hrať pred All Above Eve!!!)A tebe sa garden party páčila?
Áno, a veľmi (hoci vďaka tomu „jazeru“ sme sa cítili trochu izolovaní)To tričko, čo si mal oblečené na garden party, to si zohnal kde?
To mi vyrobilo to isté dievča, od ktorej mám všetky moje tričká. Mary mi zohnala materiál… atď…Máš čas chodiť na turné von a baviť sa alebo ti v tom bráni popularita?
Je veľmi zložité byť na turné „turistom“ – ale niekedy to skúšam. fanúšikovia mi nikdy neubližujú, je len trochu divné niekam ísť a cítiť, ako na vás ľudia zízajú a otáčajú sa za vami…Bývate pred vstupom na pódium opití?
Nie. Iba ja!Koho v skupine pokladáš za najtalentovanejšieho?
Myslím, že všetci sú veľmi kreatívni.To si ty rozhodol dať na obal „pictures of you“ fotku Mary? Kde a kedy bola urobená?
Áno – pochádza z prázdnin v Škótsku v roku 1981, aspoň myslím…Ktoré skladby na „Kiss Me“ albume napísali Simon a Porl?
Pôvodné Simonove nápady sú v skladbách „Perfect Girl“ a „Icing Sugar“, Porlove a Borisove (skladby písali spolu) zasa v „Like Cockatoos“, „Fight“ a „Snakepit“.Kto dal zvolenie na použitie „Inbetween Days“ v reklame na „Lee Cooper“ džínsy?
Ja. Nosím ich!Aký druh kontroly má skupina nad činnosťou Polydoru? Kto rozhodol, že „Entreat“ sa bude dávať ako bonusové cd k dvom zakúpených albumom Cure? Bude niekedy „Entreat“ normálne dostupný aj pre fanúšikov, ktorí vlastnia všetky albumy Cure?
S „Entreat“ sme urobili chybu. Polydor už robí všetko pre nápravu, bola to naša chyba. Aby sme sa z tohto hriechu očistili, pôjde všetok výťažok z predaja tohto live albumu na konto charitatívnych organizácií, ktoré to budú konkrétne, to zatiaľ rozhodnuté nie je. Myslím, že je to najsprávnejšie riešenie a pre nás poučenie do budúcna…Bude niekedy skladba „To The Sky“ oficiálne vydaná? Kedy bola napísaná / nahratá?
Ide o nepoužitú skladbu z obdobia „Kiss Me…“; mne osobne sa nepáči (preto sme ju ani nevydali), ale keď ma Bill požiadal o jej použite na jeho Fiction sampler cd, nevidel som dôvod, prečo tak neučiniť.Bude niekedy vydaná aj skladba „Ariel“ alebo je to navždy stratená záležitosť?
Je súčasťou môjho tajného sólového projektu!Čo máš na jednotlivých členoch skupiny najradšej?
Všetci z The Cure majú úžasný zmysel pre humor… a nik z nich nemá príliš veľké ústa, a ani hlavu…Najmylnejšia predstava fanúšikov a médií o skupine?
Že máme plán. Nemáme.Koľko gitár vlastne vlastníš a ktorá je tvoja najobľúbenejšia?
Myslím, že ich mám asi 13 a zbožňujem ich všetky!! (pripúšťam, že moju originálnu 6 strunovú bassu by som nedal za nič na svete!)Vieš o tom, že The Cure majú v Amerike prívlastok „satanisti“, hlavne kvôli textom „the blood“ a „why can´t i be you?“, ktorými údajne vzdávate hold diablovi?
Neverím ani v Boha, ani v Satana. Takže je to kravina!Popíš každého ex-člena skupiny jediným slovom:
Matthieu – nerozumný
Michael – malicherný
Andy – nevypočítateľný
Phil – zložitý
Lol – starý
Roger – nad vecouNapíšeš raz ďalšie pokračovanie „Ten Imaginary Years“? („20 imaginary years“)
Predpokladám, že áno… niekedy…Tvoj názor na žart Wayna Husseya, keď na americkom turné začiatkom roka zahrali The Mission „Inbetween Days“ a Jez, ich roadie, ťa na pódiu imitoval?
Absurdné! Vôbec ničím ma nepripomínal! A napriek tomu mu to niektorí ľudia zožrali! (to turné sa kľudne mohlo volať „lookey-likey“ tour)Čoho sa týkala tvoja produkcia s „And Also The Trees“? Koľko času si tomu venoval?
S Markom Saundersom a Justinom z The Threes sme strávili 12 hodín s remixovaním 7″ a 12″ nového singla „The Pear Tree“, ktorý vyjde na Reflex Records. Je to skvelý song!!!Ak by si mal premenovať The Cure, aký názov by si zvolil?
The Curse.Rozhoduješ ty, či Fiction o tom, čo vyjde v limitovaných edíciách, či na špeciálnych formátoch?
Ide vždy o vzájomnú dohodu (ale, ak by to bolo len na nás, tak by žiadne limitované edície neboli a pod.)Máš pocit, že si založením Cure vlastne dosiahol všetko, čo si mohol alebo ešte toho príde viac?
Sny mám stále…Zbožňoval si niekedy niekoho?
Rodneyho Marsha, Jimiho Hendrixa, Spike Milligana a Alexa HarveyaTvoje osobné ambície?
Byť spokojný.Ak by si si mohol niečo vo svojom živote zopakovať a vrátiť sa tak v čase späť, čo by to bolo?
Môj prvý tanec s Mary.Tvoj názor na britskú kráľovskú rodinu?
Označenie „kráľovský“ je absolútne komické.Predstava dokonalých prázdnin?
Dva týžden niekde pri vode so stanom plným piva.Nepremýšľal si niekedy o možnosti zahrať si vo filme?
Ani nie. Celý čas hrám samého seba…Si Edenov (Simonov prvorodený syn) krstný otec?
Samozrejme! Jeho duchovná budúcnosť je zaistená…. (?)Po akom darčeku najviac túžiš? Aký darček by si najradšej daroval a komu?
Večnú mladosť… a tú by som takisto daroval, každému (no, teda takmer každému)Aké auto momentálne šoféruješ najčastejšie? Máš ty alebo niekto zo skupiny motorku?
Momentálne to je veľký upravený teréniak a áno, motorku má z nás jediný Boris.Chováš nejaké zvieratá.
Nie. Pestujem len rastliny.Najtrápnejšia vec, aká sa ti kedy stala?
To nemôžem povedať, ale bolo to nedávno!!!Si veľmi nábožensky založený?
Nie.Bol si hrdý na účinkovanie anglického tímu na Majstrovstvách sveta vo futbale? Kde si bol a aké boli tvoje prvé pocity, keď Anglicko podľahlo v semifinále Západnému Nemecku?
V tú noc, kedy Nemecko ukradlo víťazstvo Anglicku, sme so Simonom rozmlátili jeden bar v Rakúsku – no odhliadnúc od toho výsledku som si celý šampionát skutočne užil… a áno, Gazza ma rozplakal!Najväčšie osobné sklamanie, s ktorým si sa vyrovnal?
Zistenie, že vo mne nie je kúsok viery.Kto ťa najviac ovplyvnil po filozofickej stránke?
Camus, Sartre, Kafka a môj otec.Aký typ Cure fanúšika sa ti páči najviac?
Všetci! Teda okrem tých, ktorí majú pocit, že mi majú byť za niečo vďační.Ktoré ročné obdobie preferuješ a prečo?
Keď príde leto, tak ho mám rád, pretože si nemusím dávať ponožky, môžem robiť barbecue, popíjať na slnku cider, no a keď je zasa jeseň, tak mám rád jeseň, kvôli vôni padajúceho lístia, farbám oblohy, keď je zima, tak ju mám rád, pretože sa môžem zababušiť do niečoho teplého, prípadne sa blázniť a kričať, no a keď príde jar, tak tú mám rád preto, že ma prepadne pocit, kedy by som už mal začať aj čosi robiť…V magazíne „rolling stone“ si ako svoju najobľúbenejšiu nahrávku roku 1989 uviedol „forever your girl“ od Pauly Abdul. To si si robil srandu alebo sa ti jej hudba naozaj páči?
Musím sa priznať – mám tu skladbu rád! (pripomína mi jednu úžasnú noc v Devone, kde som bol na jednej z najlepších párties môjho života)Myslíš, že civilizácia smeruje k sociálno/ekonomicko/enviromentálnemu chaosu?
Dnes, 17. septembra 1989 som si pozrel večerné správy – odpoveď je áno.

Čítal si Nostradamove proroctvá, neohromuje ťa správnosť jeho predpovedí?
Nie, ale videl som o ňom jeden dokument, no aj napriek tomu pochybujem…

Tvoj názor na pornografiu? (nemyslím teraz album) Nemyslíš si, že degraduje ženy?
V pornografiíí nie vždy ide o degradáciu žien… no správne to nie je.

Ktorý zlozvyk by skupina/Mary označila za tvoj najhorší?
Pitie… a večné meškanie (a možno moje záchvaty kriku?)

Kedy si naposledy plakal a prečo?
Pred troma dňami, keď som sa zobudil s pocitom strašného zúfalstva.

Vieš maľovať?
Nedávno som to začal skúšať, ale nejde mi to.

Tvoj názor na hudobníkov, ktorí sa angažujú za nejakú vec? Uvažoval si niekedy, že ako hudobník niečo podporíš? Ak áno, čo by to mohlo byť?
Ak nejakého hudobníka znenávidíte, môže to skončiť tak, že znenávidieť aj veci, ktoré podporuje: to je dosť nebezpečné…

Ak by si nebol Robertom Smithom, kým by si chcel byť?
Neviem.

Tvoje najobľubenejšie miesto na svete?
Posteľ.

Nie sú tvoji kamoši užasnutí tvojou popularitou? Ako ťa vnímajú ako celebritu?
Vídavam ich veľmi zriedka… a keď sa s nimi stretnem, tak tvrdia, že o nás nikdy nepočuli.

Aké sú výhody a nevýhody toho, že ste všade známi?
výhody – občasný zmysel pre absolútnu realitu? úsmevy neznámych?
nevýhody – každý na vás hľadí a kričí… a neznámi sa na vás mračia.

Bol si niekedy svedkom nejakého nadprirodzeného javu? Ak áno, aké to bolo?
Iba pod vplyvom omamných látok. Aj to sa počíta? Asi nie…

Tvoje najobľúbenejšie príslovie?
Iniciatívny blbec je horší ako triedny nepriateľ.

Vnímaš svoj osud s postupujúcim vekom vo viac pozitívnom alebo skôr v negatívnom svetle?
V negatívnom. Môj osud ma zničí.

Aké vlastnosti si u priateľov ceníš najviac?
Lojalita, čestnosť, humor, pochopenie, otvorenosť.

Bol si niekedy na Glastonbury festivale ako obyčajný návštevník?
Nie, a ani nikdy nebudem! (nikdy som nebol na žiadnom festivale ako návštevník, a ani nikdy nechcem byť)

Koľko párov tenisiek vlastníš a ktoré máš najradšej?
Mám 3 páry „hi-tec“-ov, dva čierne a jedny biele.

Rozprávaš zo sna?
Vyzerá to tak, že niekedy áno…

Najhoršie nočná mora?
Padanie.

Je niekto, koho naozaj nenávidíš? Prečo?
Neznášam veľa ľudí, často iracionálne. Ale ako vždy si ich mená nechávam pre seba.

Najvtipnejšia chvíľa tvojho života?
Takých je veľa, ale tá najčerstvejšia… včerajší pokus opäť sa naučiť tancovať.

Ak by si mohol mať čokoľvek na svete, čo by si si vybral?
Mier, lásku a pochopenie.

Najobľúbenejšia značka piva?
v tejto chvili Rubbles Country.

Najobľúbenejšia farba ponožiek?
Biela, vyrobené doma.

Sleduješ komiksovú sériu „sandman“? Sandman sa celkom na teba podobá, medzi kulisami niektorých príbehov sa objavujú aj plagáty The Cure… Lichotí ti to?
Áno, je to skvelý seriál.

Berieš, prípadne si niekedy bral lekcie spevu? Ako si vôbec dokázal vydržať tak dlho držať tón v „Prayers For Rain“ minulý rok vo Wembley?
Nikdy som žiadne lekcie nebral, ale niekde som raz čítal, že spievanie od srdca je tá najlepšia terapia. A to vlastne vysvetľuje aj môj výkon v „prayers for rain“ (k tomu červené víno a pomarančový džús).

Kto zo skupiny má tetovanie? Aké a kde?
Simon má na ľavom ramene vytetované srdce a dýku a Porl má zasa na ramene (mmm… pravom?) škorpióna.

Počas hrania „Pictures Of You“ v Top Of The Pops ste boli všetci opití?
Boli! A parádne!!!

Ako vnímaš cenzúru v hudbe, prípadne tie nálepky na albumoch s varovaním labelov?
Príde mi to komické. A trochu nepríjemné.

Ešte vždy pozeráš kreslené rozprávky? Tvoja najobľúbenejšia postavička?
Mám rád Betty Boop, Kapitána Pugwasha, Atom Ant, Secrel squirrel, Road Runner, Mr. Magoo a Alicu v krajine zázrakov.

Na koľkých hudobných nástrojov hráš a) dobre c) horšie
a) na žiadnom b) na hocakom

Ešte stále klameš v rozhovoroch? Aké bolo najväčšie klamstvo, ktoré si povedal v interview?
Áno. Bohužiaľ, stále sú to klamstvá.

Nelezie ti to na mozog, keď musíš odpovedať na tieto hlupe otázky?
Áno, áno, áno.

Inšpirácie:

Japanese Whispers
(prepáčte, ale niektoré z tých skladieb sú priliš osobné na to, aby sa dali riadne vysvetliť)

Let´s Go To Bed – nezmyselná skladačka slov, ktorými som chcel len zvýrazniť svoj názor na ohyzdný kus „komerčného braku“… musel som to zo seba dostať von!!!

Just One Kiss – podľa mňa mala byť áčkom singla – je to o jednej prežitej noci…

The Walk / The Dream – táraniny v štýle electro-popu – obliekli sme si športové súpravy a utekali niekam preč… a to je vážne pravda…

The Upstair Room – napísaná v spánku na poschodí bytu Stevena Severina, ide o vymyslený príbeh, podobne ako Lament.

The LoveCats – priblíženie sa k dokonalému popovému songu, ako to najviac šlo…

Speak My Language – v podstate nezmysel

Mr. Pink Eyer – jedno neskoré nočné „jamovanie“, tie slová sú o mne…

The Top
(všetky skladby na albume „the top“ boli napísané pod enormným vplyvom drog… takže ich zmysel je niekedy zvláštny…)

Shake Dog Shake – znenávidenie samého seba… ale má senzačný gitarový úvod…

Bird Mad Girl – polárny medveď chovaný v klietke v zoo sa stal pre mňa symbolom zízania na moju osobu… alebo tak nejak…

Wailing Wall – spomienka na výlet do Jeruzalema s The Banshees…

Give Me It … oh Bože, pri tejto skladbe som teda nebol najlepším spoločníkom

Dressing Up – o vystupovaní, táto skladba sa mi veľmi páči.

The Caterpillar – nádej…

Piggy In The Mirror – opäť znenávidenie samého seba, no zároveň je aj odkazom na film Nica Roeya „Bad Timing“, ktorý sme v pozvoľnej nálade pozerali raz v noci so Severinom… príliš veľa drog a… blá blá blá.

The Empty World – odvrátená strana Charlotte…

Bananafishbones – z neurčitých dôvodov je tento názov prevzatý z poviedky J.D.Salingera „A Perfect Day For Bananafish“ a opäť raz znenávidenie samého seba.

The Top – konečne zodpovedá mojim skutočným pocitom – určitý míľnik v mojich textoch a zároveň skvelá noc, kedy sme sa snažili nájsť ten najsprávnejší zvuk!!!

Throw Your Foot – magický hubový čaj? A vydarený pop!

Happy The Man… ak vôbec…

Nakoniec… „the top“ album je pohľadom späť, ide o dosť zložité rozprávanie/písanie – väčšinou ide o záležitosti mimo mňa, no boli veľmi nepríjemné, ale prežité…

„modus operandi“ tohto albumu spočíval vo vstaní o šiestej večer, zlezení do baru (bývali sme v dedinskej krčme), z neho sme vyšli na mol, šli rovno do štúdia, tam sme sa ešte viac strieskali, nahrávali, úplne sa zložili a o desiatej ráno sme zliezali z akéhosi kopca a šli späť.

Takže, nie je prekvapením, že mám na nahrávanie tohto albumu len zopár spomienok a vysvetlení. Ale inak to bola samá zábava!! Takže, asi tak…

S láskou
Robert

zdroj: curenews10, www.thecure.com