Curenews13

August 1992

Zdravím,

Mám za sebou niekoľko bláznivých mesiacov!!! Vďaka za všetky vaše listy, hlavne ktoré sa týkali jarných UK koncertov. Prioritné objednávanie vstupeniek cez Informačný servis sa stretlo s ohromným úspechom, umožnilo tak britským členom servisu získať vstupenky skôr, ako sa dostali do hlavného predaja (bohužiaľ, táto možnosť sa nedala aplikovať pre ostatných medzinárodných členov, vzhľadom na nedostatok času, počas ktorého sme museli všetko zrealizovať). Mám mnoho ďakovných dopisov, ktoré som samozrejme preposlala do Fiction každému, kto celú túto vec umožnil, aj napriek nepríjemnostiam, ktoré so sebou organizácia priniesla!

Bolo to čosi úžasné stretnúť vás všetkých na turné – spoznať kopec nových priateľov (a spláchnuť spolu toľko drinkov!) Bola som užasnutá, koľko ľudí sa vybralo na všetkých 11 koncertov, v Killburne z nás už bola jedna obrovská šťastná rodina!!! Dúfam, že sa všetci opäť čoskoro stretneme…

Pred pár týždňami som sa vrátila z Ameriky, kde som zhliadla päť koncertov (Phoenix, Long Beach, 2x San Diego a Pasadena), z ktorých bol každý výnimočný, no koncert v Pasadene bol neopísateľný – najväčšia aréna, akú som kedy videla! Celá šou sa odohrávala na zväčšenom pódiu a aj vďaka dvom obrím videoobrazovkám sa všetkým naskytol dokonalý výhľad. Potichu a nenápadne som sa dostala do prvých radov a užila si extra špeciálny výhľad.

Zistila som, že v Amerike je úplne iné publikum – vrieska, spieva, kričí, ale hlavne, je omnoho hlučnejšie! No žiadne tlačenice a vrážanie do seba. Každý stál na svojom mieste a koncert si užíval zo svojho sedadla – príjemná zmena oproti tradičnej agónií v UK – skúste tam získať dobrý výhľad a ešte aj bez pocitu, že strácate dych!

Takisto som od vás obdržala hromadu recenzií koncertov – zaradila som ich do tejto časti len toľko, koľko umožoval priestor. Vďaka však každému, kto poslal svoju recenziu, ospravedlňujem sa však každému, na koho recenziu sa nedostalo. Nech vás to však neodrádza, posielajte svoje recenzie aj naďalej, dostane sa na ne v budúcnosti. Pokúsim sa vám priniesť rozpis celého turné, no prosím, berte na vedomie fakt, že rozpis je aktuálny teraz, je však možné, že sa o pár týždňov všetko zmení. O týchto zmenách vás bohužiaľ informovať nebude možné, takže pravidelne sledujte vaše lokálne hudobné periodiká, ktoré budú o koncertoch určite informovať. Aj čo sa týka informácií o vstupenkách, tu vám tiež odporúčam kontaktovať koncertné miesta, prípadne známych agentov. Informačný servis, ani Fiction, vstupenky neposkytuje, ako ani informácie o ich dostupnosti.

Je mi jasné, že mnoho fanúšikov má v pláne vyraziť aj na zahraničné koncerty The Cure, opäť však musím aj v tomto prípade pripomenúť, že so vstupenkami som nie schopná vám pomôcť. V takýchto prípadoch kontaktujte priamo koncertné miesta, väčšina z nich bežne akceptuje telefonickú rezerváciu s kreditkami. Takisto si všímajte lokálne hudobné periodiká, či neuverejnia inzeráty na špeciálne zájazdy na koncerty The Cure. Viem o tom, že mnohí z vás takéto služby v minulosti využili a s cestou s ďalšími cure fans boli veľmi spokojní. Ak sa pre takýto spôsob cesty už rozhodnete, najskôr sa uistite, že je operátor členom ABTY a potom sa ubezpečte, či vám operátor dodá vstupenky ešte pred odchodom.

Keď už sme pri vstupenkách – nikdy prosím vás nekupujte vstupenku od nikoho iného, okrem vstupeniek priamo v pokladni, či od oficiálneho agenta. Zažila som počas britských koncertov niekoľko srdcervúcich okamihov, kedy si fanúšikovia zakúpili falošné vstupenky za nekresťanské peniaze (samozrejme, navlas podobné originálnym). Ale verte mi, nezdržala som sa smiechu, keď pred koncertom v Nottinghame polícia zatýkala priekupníka s falošnými vstupenkami. Takisto prosím berte na vedomie, že priepustky do zákulisia na predaj nie sú! Toto je čisto záležitosť skupiny. Každá takáto priepustka je kontrolovaná a číslovaná, a hlavne, je vydávaná na konkrétne meno.

Pamätajte, že licencované suveníry z turné sú dostupné iba v oficiálnych stánkoch, obyčajne vo vnútri koncertných miest. Vezmite si na koncerty rozhodne viac peňazí, pretože na výber je skutočne veľké množstvo tričiek a všetky rovnako nádherné!

Najhorúcejšia novinka je tá, že The Cure sú momentálne bez zmluvy, no aktívne sa pracuje na novej. Dokonca sa plánujú ďalšie koncerty v okolí Londýna. Určite sa aj ja na niektoré vyberiem a rozhodne si ich opäť užijem, spolu s novými priateľmi, ktorých som spoznala na jar.

Onedlho bude dostupný oficiálny kalendár The Cure na rok 1993 a publikovaný Danilom (isbn: 0-7819-0230-4). Som si však istá, že sa na trhu tradične objavia aj neoficiálne kalendáre (už som aj jeden objavila a od štandartnej verzie má naozaj ďaleko), no rozhodne odporúčam počkať si na originál.

Takisto sa na trhu objavila aj neoficiálna biografia („Success, Corruption and Lies“). A hoci je na mňa v knihe uvedená odvolávka a dokonca som uvedená aj v kreditoch, nemám s touto záležitosťou absolútne nič spoločné!! Už len z princípu som ju nečítala, no bola som informovaná, že je písaná veľmi úbohým štýlom a obsahuje nespočet nepresností, preto nemrhajte zbytočne peniazmi!

Toto vydanie je prvé, kedy sa na odpovediach na vaše otázky podujali všetci členovia skupiny! Nabudúce pošlite otázky každému z nich, ja ich chlapcom predám osobne počas roka niekde v Európe.

Nakoľko turné potrvá až do konca roka, tak sa vám určite až do začiatku toho budúceho neozvem. No napriek tomu mi neprestávajte písať, všetky príspevky sú totiž vítané!

Šťastné koncertovanie!

S láskou,
Janie

otázky a odpovede

r – robert
s – simon
p – porl
b – boris
t – perry

Ako ste si užívali prvý koncert v Bradforde, ako ste potom oslávili Robertove narodeniny?
r: úžasný spôsob, ako osláviť moje narodeniny – popíjanie v indickej reštaurácií bola už len čerešničkou na torte.
s: ja som si ho vážne užíval, potom sme popíjali v indickej reštaurácií
p: zbožňoval som každú sekundu koncertu. podľa mňa by sme už mali hrať len malé koncerty
b: áno, a ja som sa nevedel nabažiť kari korenia
t: prvý koncert je vždy vzrušujúci, chaos a zábava. po koncerte sme zbehli do reštaurácie a strašne moc pili.

Ktorú z nových skladieb hráte najradšej?
r: End

Vaša najsilnejšia spomienka z každého koncertu?
r: End

Preferujete hranie v malých, či veľkých priestoroch?
r: väčších (ale nie príliš, tak 10 000 ľudí je akurát)

Je ťažké ustrážiť si na turné súkromie?
r: áno!!!

Aký názov má ten inštrumentálny kúsok, ktorým otvárate každý koncert?
r: jednoducho „úvodná inštrumentálka“ – nahrali sme ju špeciálne pre tento účel.

Čo je to za skladba, ktorá sa ozve z reproduktorov po skončení každého koncertu?
r: ide o výber skladieb od Billie Holiday. vždy začneme s „we´re getting some fun out of life“

Ako ste sa dostali k „Lefaye“, ktorí predskakovali na vašich „warm up“ koncertoch?
r: už ich nejakí čas poznám a niekoľkokrát som ich videl koncertovať – prišlo mi, že by mohlo ísť o peknú skúsenosť vziať ich so sebou.

Dajte nejaký tip na ideálnu predkapelu.
r: the cranes!
s: ride / the cranes
p: good machine / dinosaur jr / nirvana alebo my.
b: pj harvey

Kto má na svedomí grafiku „wish“, „high“ a „friday i´m in love“ a čia ruka je otlačená na zadnej strane obalu „wish“?
r: parched art (porl a undy). a tá ruka je Porlova.

Je pravda, že budete produkovať film, ktorý bude súčasťou inštrumentálnej ep (očakáva sa na konci roka)?
r: je to jeden z nápadov, ktorý zvažujeme. No realizáciu určite ovplyvní stav mysle po toľkých koncertoch, ktoré nás ešte čakajú. Tento rok však od nás nič nové nečakajte.

Aká pravda sa skrýva za Porlovým vykĺbeným lakťom?
r: spadol z motorky. a to je vážne pravda.

Plánujete počas koncertovania v USA navštíviť Disneyland, či Disneyworld?
r: na floride štúdia universal a v kalifornií disneyland

Kde ste si kúpili vaše hudobné nástroje?
r: zopár mojich gitár som si kúpil v londýnskom obchode „vintage and rare“
s: na rôznych miestach, no moju poslednú bassu zhotovila záhadná osoba menom dick knight
p: vo „vintage and rare“ (londýn), „andys guitars“, „gibsom ltd“ (usa) a akustické gitary som si kúpil v camborne v „ray mans“ a „street corner music“.
b: neodpoviem
t: v londýne a kde sa zastavíme – kupujeme veci podľa potreby a hlavne u toho, kto ich je schopný zohnať najrýchlejšie (sme netrpezliví) a za dobrú cenu! Iná vec je s gitarami, tie jednoducho zbierame!

Váš názor na definitívny ústup vinylového formátu? Podporujete nástup dcc formátu?
r: ústup vinylu ma vôbec netrápi, teda okrem straty možnosti 12″ formátu grafiky. Momentálne počúvam veci cez dcc. V princípe ide o dobrý nápad.
s: je to trochu smutné, ale ja si aj tak kupujem len kazety, takže sa ma to vlastne netýka.
p: je škoda, že prídeme o tie úžasne skvelé 12″ grafické formáty.
b: skončili sme a vôbec neviem, čo je dcc.
t: tanečná hudba udrží vinyl pri živote – dj-i odmietajú používať cd, či kazety!

Počúvate vôbec klasickú hudbu? Ak áno, kto je vašim najobľúbenejším skladateľom?
r: ja klasickú hudbu zbožňujem. moji najobľúbenejší sú chopin, čajkovsky, beethoven, mozart, debussy, sartie a chačaturian.
s: áno, lenže obľúbení skladatelia sa u mňa striedajú. obyčajne však delius
p: barbess adagio, peral fishers, mahler, ravel a mnohí ďalší.
b: bach, verdi
t: keď práve nepočúvam the cure, tak počúvam klasiku. no najviac asi mozarta a jeho barokové kompozície, či operu.

Vaše tri najobľúbenejšie albumy?
r: také čosi je nemožné, pretože sa každým dňom menia, ale napr. dnes: „5 Leaves Left“ (Nick Drake), „Astral Weeks“ (Van Morrison), „Axis: Bold As Love“ (Jimi Hendrix Experience)
s: momentálne „Going Black Again“ (Ride), „Loveless“ (My Bloody Valentine) a potom kopec kaziet, ktoré vždy vláčim so sebou.
p: na to sa nedá odpovedať, ale momentálne „Wee Tam“ (Incredible String Band). „Nevermind“ (Nirvana), čokoľvek od Led Zeppelin, Captain Beefheart a milión ďalších…
b: to sa stále mení

Váš názor na nasledujúce záležitosti: Right Said Fred?
r: brak
s: si si istý?
p: je mi to jedno
b: geniálni

The Wonderstuff?
r: vokály sa mi veľmi nepáčia, ale majú aj zopár vydarených veci
s: excelentní
p: nuda

The Cranes?
r: prudko podceňovaní, skupina, ktorý má víziu
s: excelentní
p: po koncertoch v amerike vám poviem
b: skvelá partička a muzika

Tin Machine?
r: absurdné
s: ó môj bože!
p: snobskí

Slowdive?
r: v pohode
s: veľmi dobrí
p: počul som toho málo, aby som to zhodnotil

Jesus And The Mary Chain?
r: báječní
s: dobrí
p: niektoré z ich vecí sú v pohode
b: páčia sa mi

Nirvana?
r: ich albumy sa mi páčia
s: veľmi dobrí
p: viac než excelentní
b: dobrí

Ostatné kapely zo stajne Fiction?
r: ó Bože….
s: celkom dobré
p: god machine, môžu byť
b: no to áno, úžasné

Podlieha váš hudobný vkus veku?
r: nie. (jediné, čo sa zmenilo oproti mojej puberte je, že sa mi viac páčia niektoré operné záležitosti)
s: nemyslím
p: nie, práve že expanduje
b: dnes počúvam iba Mantovani
t: áno – lenže dnes o tom ešte tak nepremýšľam. No veľa záležitostí doslova neznášam, hlavne kvôli ľuďom, ktorí za nimi stoja. No radšej počúvam staršie záležitosti, ako nové.

Vaša prvá myšlienka po tom, čo ste sa dopočuli o smrti Freddieho Mercuryho?
r: na mňa osobne to nemalo absolútne žiaden dopad. pre mňa boli queen vždy len pompézny nezmysel
s: nepomyslel som si vôbec nič
p: smútok
b: mňa to vôbec neprekvapilo
t: nešlo o žiadne prekvapenie, už len kvôli tým poverám, ale, vďaka tomu si ľudia začali viac všímať queen, čo je dobré, a zároveň hanba.

Váš názor na bootlegy?
r: obyčajne neznejú dobre, no osobne proti nim nič nemám
s: prižmurujem nad nimi oko
p: pre mňa sú opodstatnené a zábavné
b: dobrý nápad
t: mne sa páčia

Čítate hudobnú tlač? Váš názor na ňu?
r: sem tam zalistujem v Melody Makeri, ale väčšinou skončím na obálke, ktorá ma rozosmeje.
s: čítam Melody Maker, ale články a reportáže beriem ako subjektívne diela
p: ja nečítam žiadne také časopisy, pre mňa je to všetko úplná sračka
b: zriedkavo – väčšinou je to všetko nuda.
t: príležitostne – len zriedkakedy ma niečo naozaj zaujme. Po čase zistíte, že je to stále o tom istom, jediné, čo sa mení, sú názvy kapiel

Vlastní každý z vás kópie každého formátu z každej záležitosti, čo The Cure kedy vydali?
r: áno!!!! (teda okrem obrázkového vinylu „The Caterpillar“, ktorý mi niekto potiahol!)
s: nie
p: nie. Možno mám tak cd verziu každého albumu, ale to je tak všetko
b: myslím, že aj áno
t: nie.