Curenews14

august 1993

Zdravím,

no… čo povedať… prepáčte, že som sa vám tak strašne dlho neozvala. Aby som to nejako skompenzovala, tak cure news 14 sú väčšie (dúfam, že usúdite, že aj lepšie), ako predošlé časti.

Je zložité usúdiť, kde vlastne začať, keďže za posledný rok sa toho udialo tak veľa…

Zdá sa, akoby „wish tour“ bolo pred dávnymi vekmi. Bola som celkom na 24-och koncertoch a som si istá, že keby som sa v polovici európskeho turné nesťahovala do nového bytu, tak by som ich navštívila ešte viac koncertov. Rok 1992 bude pre mňa rozhodne pamätným. Počas turné som stretla neuveriteľné množstvo ľudí a našla si kopec nových priateľov. Nikdy sami nechcelo veriť, aké množstvo ľudí chodí na každý koncert. Keď som mala v Dubline povedať každému, koho som za tých 9 mesiacov stretla, zbohom, bolo mi veľmi smutno…

Dúfam, že každý z vás mal možnosť vidieť excelentné video „show“, ktoré malo svoju premiéru 2.júla naraz v Londýne, Manchesteri, Newcastli, Stockporte a Edinburghu. Video bolo natáčané počas dvoch nocí (18-19.07.1992) v Palace, Auburn Hills v Detroite počas „Wish tour“. Každú noc koncert snímalo osem kamier, čierno-biele zábery boli dokonca filmované miestnymi študentami umenia.

S radosťou vám oznamujem nadchádzajúce termíny vydania:

13.septembra 1993 vyjde soundtrack „show“ v týchto formátoch:
18-trackový dvojalbum (fixh 25)
18-tracková kazeta (fixhc 25)
14-trackový compact disc (fixcd 25)

tracklist je nasledovný: tape* / open / high / pictures of you / lullaby / just like heaven / fascination street* / a night like this / trust / doing the unstuck / the walk* / let´s go to bed* / friday i´m in love / inbetween days / from the edge of the deep green sea / never enough / cut / end
(* nie na cd verzií)
album zmixoval robert a bryan „chuck“ new v the wool house začiatkom tohto roka.

13,septembra 1993 vychádza aj video, ktoré obsahuje šesť bonusových skladieb: lovesong / boys don´t cry / why can´t i be you / to wish impossible things / primary / a forest. Ak zmýšľate, že radšej si počkáte na video, ako by ste mali ísť na film do kina, tak to teda nerobte! Zážitok z veľkej obrazovky je naozaj veľkolepý a rozhodne by ste si túto možnosť nemali nechať újsť. A musím povedať, že bonusové tracky sú naozaj zážitkom!

Treba spomenúť aj ďalšie dva projekty, do ktorých sa The Cure pustili. Tým prvým je cover verzie „purple haze“ jimiho hendrixa, ktorú skupina nahrala pred pár mesiacmi. Skladba bude zaradená na hendrixov tributový album a bude obsahovať aj skladby od Cream, The Red Hot Chilli Peppers, Pearl Jam, či Neila Younga. Spomenutá skladba bola odvysielaná aj na novej rádio stanici Virgin 1215 AM a išlo o druhú skladbu v poradí (aj napriek faktu, že dj Simon Bates ju ohlásil ako „hey joe“!) Mnohí z vás sa ma pýtali, prečo som vám o tom včas nedala vedieť, no sama som sa to dozvedela 24 hodín pred spustením vysielania.

Nedávno The Cure nahrali novú skladbu pre film „Vrana“, v hlavnej úlohe s Brandonom Leem (syn Bruce Leeho), ktorý pri natáčaní jednej z akčných scén tragicky zahynul – dosť desivé, keďže jeho otec prišiel o život podobným spôsobom! Medzi ďalšími potvrdenými interpretmi soundtracku sú Nine Inch Nails a Sonic Youth.

Pravdepodobne ste už všetci oboznámení so smutnou správou, že Porl sa po deviatich rokoch rozhodol zo skupiny odísť. Som si istá, že Porl bol rozhodnutý takto učiniť už počas posledného turné, ale rozhodol sa zostať do konca a uzavrieť aj všetky záväzky týkajúce sa nahrávaní. A som rada, že vám môžem oznámiť, že sa mu s Janet narodil syn, Tod Hollow… a Porl bol tak láskavý, že vám aj v tomto vydaní zodpovedal vaše otázky. Sľubujem, že vás budem informovať o jeho budúcich plánoch a novinkách.

Vrcholnou udalosťou pre The Cure v tomto roku bola ich účasť na akcií „great x-pectations“, koncert, ktorý zorganizovalo rádio XFM na podporu získania širšej vysielacej licencie pre Londýn. Skupina odohrala brilantný a absolútne nepredvídateľný set v novej, štvorčlennej zostave. Setlist bol nasledovný:

shake dog shake / shiver and shake / 100 years / just like heaven / push / fascination street / open / high / from the edge of the deep green sea / disintegration / end / friday i´m in love / three imaginary boys / it´s not you / boys don´t cry / fire in cairo / a forest

Živý albumový záznam tohto „festivalu“ obsahuje dve skladby the cure („just like heaven“ a „disintegration“). Album je už dostupný vo formátoch vinyl, kazeta a cd. Myslím, že išlo o jedinečnú záležitosť a definitívne to bolo jediné vystúpenie skupiny v tomto roku.

Mnoho z vás odo mňa žiada informácie o infobrožúrach („sheet music“) k albumom The Cure. Notový a textový záznam troch albumov je práve v tlači. nebude ľahké sa k nim dostať. Ale sieť isbn vlastní slušný zoznam kníhkupectiev, kde by bolo možné ich objednať:

standing on a beach
isbn (uk) 0 7119 1659 4
isbn (usa) 0 8256 1252 7

disintegration
isbn (uk) 0 7119 1649 7
isbn (usa) 0 8256 1253 5

wish
isbn (uk) 0 7119 3111 9
isbn (usa) 0 8256 1339 6

A vďaka za všetky vaše recenzie, komentáre a názory. Neprestávajte mi posielať vaše nápady, ktorými by sme mohli obohatiť informačný servis. Viem, že mnohí z vás by uvítali častejšie vydania a obyčajne sa o to aj usilujem (viem, že to vyznieva ako ospravedlnenie, ale skutočne trvá zozbieranie všetkých potrebných informácií aj niekoľko mesiacov a to pre jediné vydanie!), lenže niekedy trvá odpoveď od fanúšikov z celého sveta aj 4 mesiace a potom je ťažké pochopiť, prečo trvá vydanie jedného čísla tak dlho. Ale budem sa snažiť, aby 15-te číslo vyšlo začiatkom budúceho roka. Bez vašej spolupráce to však nejde. Takže, posielajte vaše príspevky čo najskôr, ako je to len možné.

Pred samotným záverom by som chcela poďakovať zopár ľuďom za ich podporu a pomoc, ktorú som potrebovala pri kompletizovaní tohto čísla. Takže vďaka patrí chrisovi, ite, maddie, linde, brunovi, ruth a samozrejme celej skupine. A takisto ďakujem všetkým za recenzie.

S láskou

Janie

otázky a odpovede

r – robert / s – simon / p – porl / b – boris / t – perry

nemáte pocit, že sa blíži koniec the cure?
r: je tak blízko, ako bol blízko vždy (obyčajne to však pravda nie je, ale je to ľahké!)
s: dúfam, že nie
p: nie
b: ako vždy
t: niekedy – lenže potom sa ľudia začnú pýtať presne na toto, deje sa to už celé roky a napriek tomu sú the cure stále tu – všetko aj tak závisí od toho, ako to vnímajú samotní cure

bol si nešťastný z Porlovho rozhodnutia odísť zo skupiny?
r: nie. dokonca má za to rozhodnutie môj obdiv, keďže sa rozhodol koncentrovať na svoje maľovanie a hudbu. páči sa mi kuráž a presvedčenie.

bude porl niekým nahradený?
r: v dohľadnej budúcnosti určite nie (nech už sa stane čokoľvek)

Prečo sa z „the cure“ stali „cure“ a fungujú vlastne „the cure“ teraz alebo nie?
r: vyhodenie „the“ bol čisto umelecký zámer. „cure“ bolo jednoducho esteticky krajšie, má to čo dočinenia s logom „wish“. Je možné, že sa „the“ do názvu skupiny čoskoro vráti.

čo všetko ste za posledné mesiace robili v štúdiu? nahrávali ste demá nových skladieb s výhľadom na nahrávanie nového štúdiového albumu?
r: mixovali sme (vlastne ja) „show“, „paris“, veci pre the cranes, nahrávali nejaké veci pre očakávané vydanie soundtracku k filmu „the crow“, nahrali cover „purple haze“ pre hendrixov tributový album a experimentovali. no momentálne nemáme žiadne konkrétne plány, čo sa týka ďalšieho albumu.

nenahrali ste „purple haze“ hlavne pre štart novej rozhlasovej stanice firmy virgin?
r: v určitej verzií áno, je však radikálne odlišná od albumovej verzie

aké máte vlastne skúsenosti s modernými štúdiovými technológiami?
r: v základe rozumiem všetkému, no radšej ako manuály, čítam knihy
s: nejak extra sa nechytám
p: rozumiem jej natoľko, aby som poznal, že väčšina producentov sú hlupáci
b: čineli sú skvelým nástrojom
t: hlavne ma nežiadajte o produkciu vašej nahrávky

kto vlastne vlastní práva na záznam, ktorý bol nahratý minulý rok v kilburn national a bude to niekedy vydané na videu alebo aspoň vysielané cez mtv?
r: vlastníkmi sme my, no pochybujem, že to vyjde na videu, no je dosť možné, že sa to objaví znova na mtv.

prečo ste sa minulé leto vzdali vystúpenia na udeľovaní cien mtv awards v camden palace?
r: chcel som, aby si kapela dala pauzu, boli sme iba v polovici „wish tour“ a členovia kapely už boli pekne unavení.

ako by ste opísali „wish tour“ jediným slovom?
r: vyčerpávajúcorušné
s: rušné
p: ukončené
b: dlhé
t: nákazlivé

kto dizajnoval osvetlenie a pódium na poslednom turné
r: roy bennet – ten istý dizajnér, ktorý má na svedomí „prayer tour“.

páčil sa vám koncert v rose bowl? váš naj naj koncert minulého roka a prečo?
r: deň v rose bowl bol proste úžasný. moje 3 naj koncerty: texas (pre svoju veľkoleposť), paríž, pre to absolútne šialenstvo a dublin pre skvelú párty
s: na koncert v rose bowl si ani nedokážem spomenúť. ja som si to ale určite užíval v kilburne
p: rosebowl, to bol excelentný koncert, dj to mal pod perfektnou kontrolou. Skvelé koncerty boli v edinburghu a v paríži, skvelá hudba, skvelá atmosféra.
t: no áno, to bola skutočná radosť v rose bowl, asi jeden z mojich vôbec najobľúbenejších koncertov. Je veľmi ťažké označiť absolútne najlepší koncert, pretože si rád spomeniem na mnohé z nich z rozličných dôvodov.

nie je to krásne (prípadne patetické), že na váš koncert v rose bowl sa prileteli pozrieť aj Depeche Mode?
r: to záleží na tom, čo si o tom celom mysleli oni!!!

krátko po vašom koncerte v Pasadene, postihlo Los Angeles zemetrasenie. Vaše pocity v tej chvíli?
r: sedel som práve na posteli a rozprával sa, keď to začalo. cítil som sa absolútne bezbranný. ale celé som to prežíval.
s: zobudil som sa a pomyslel si, že som asi opitý, tak som sa v posteli prevrátil a spal ďalej.
p: zobudil som sa a pomyslel si, že kvantová teória sa nemýli.
b: celé som to prespal
t: spal som asi hodinu, keď som sa zobudil na to, že sa celá izba trasie. pomyslel som si, že je to zemetrasenie – lenže, čo už narobíte, keď sa celá budova trasie? prišlo mi to akurát veľmi vzrušujúce. vybehol som na balkón a pozeral sa smerom na more. vo vedľajšej izbe boli robert s mary a pozerali sa tým smerom takisto. videli sme blesky z neďalekého elektrického vedenia, vyzeralo to, ako keď rozsvietené žiarovky tresknete o zem. celkom pôsobivé! potom nám niekto povedal, aby sme z balkónov zmizli.

turistická atrakcia, ktorá na vás počas turné zapôsobila najviac?
r: dráha „návrat do budúcnosti“ v štúdiách universal
s: návšteva v universal štúdiách na moje narodeniny, a hlavne dráha „návrat do budúcnosti“
p: „e.t.“ dráha v štúdiách universal
t: rád by som povedal, že „grant canyon“, prípadne „vatikán“ alebo čosi podobné, z úžasov, ktoré ponúka tento svet, no musím sa priznať, že dráha „návrat do budúcnosti“ v štúdiách universal bola absolútne fantastická. hoci, keď sme sa na ceste z Austrálie do USA zastavili na Hawai, tak sme navštívili skutočne prekrásne miesta, na jednom ostrove boli nádherné vodopády, tropické lesy, lávové pláže… dokonca som skúšal surfovať, no a vidieť vlny obrovské ako domy, ktoré sa na vás valia, tak to je tiež parádny zážitok!

už si vymenil hračku, ktorú si rozbil na palube QE2? (bolo to vidieť v TV)
r: nerozbil som ju!

ako ste znášali let do Austrálie?
r: bol som hore 72 hodín a potom som sa naládoval tabletkami a zapil to brandy! nevedomky!
s: držal som roberta za ruku a veľmi veľa pil.

stretli ste sa v Austrálií s cure cover kapelou „the lovecats“?
r: nie, aj keď som počul, že sú do toho všetkého zažratejší, než my sami, čo mi príde trochu čudné

užívali ste si záver turné viac v dubline, či v londýne? čo sa konalo po koncerte?
r: spätne, chcel som, aby sme turné končili v londýne, no musím povedať, že párty po koncerte v dubline bola nádherne intímna a veľmi oslobodzujúca. vzali sme si až príliš veľa extázy!
s: dublin sa mi v mysli uchoval ako najlepšie mesto na svete, takže áno. no a po koncerte som pil a sedel na posteli.
p: ani nie, pretože sme podľa mňa nehrali najlepšie, hoci v dubline hrám veľmi rád – a hlavne som bol po koncerte úplne odrovnaný, takže som šiel do postele.
b: áno, brali sa drogy (iba žartujem, pán policajt!!!)
t: ani nie. ale v londýne som bol rád, že ešte ideme do dublinu, pretože to znamenal ďalší koncert (už som bol na nich závislý), no celé mi to potom prišli ako anti-vyvrcholenie toho príšerne dlhého turné – skončili sme totiž v bare a pili guiness. No na druhej strane, boli sme všetci spolu a užili si to, bolo to príjemné.

páčil sa vám koncert vo finsbury park na festivale great x-pectation?
r: myslím, že sme boli trochu nekompromisný v nesprávnom smere – každý z nás bol parádne nervózny. keď som však neskôr videl videozáznam, tak som si uvedomil, že sme boli omnoho lepší, než som si myslel

ktorá skladba sa vám na pódiu hrá najťažšie?
r: väčšina zo skladieb, ktoré nehráme! napr. „birdmad girl“, „how beautiful you are“… to hlavne z technických dôvodov, prípadne skladby, ktoré pravidelným hraním strácajú svoju dušu, ako „faith“, „lovesong“. na niektorých koncertoch to s nimi ide ľahko, na niektorých ťažšie…

na väčšine koncertov si „a forest“ končil opakovaním slov „take me there“ – chcel si touto frázou niečo naznačiť?
r: v tom čase áno, hľadal som dokonalý moment.

ako vnímaš pri živom hraní skladby, pri ktorých nahrávaní si chýbal
s: v pohode

aký to bol pocit stáť na kraji pódia, keď si bol chorý, a sledovať roberta sueveho, ako ťa zastupuje?
s: bola to pekne zaujímavá skúsenosť pozerať sa na kapelu, nakoniec, robertovi to šlo s chalanmi perfektne!!

čo vám najviac chýbalo na cestách ďaleko od domova?
r: moja posteľ a more
s: eden a lily
p: domov
b: účty
t: súkromie

zostali ste v kontakte s the cranes a s lefaye (predkapely na wish tour)?
r: s cranes áno, s lefaye ani nie
s: s the cranes áno, hoci by som ich rád videl častejšie a s petem z lefaye sa vídam tiež často
p: nie
b: telepaticky
t: nedávno sme sa s the cranes stretli. s mattom si sem tam zavoláme (lefaye sa tuším rozpadli, či nie?)

si v kontakte s bývalými členmi fools dance?
s: s petem, ktorý sa potom pridal k lefaye, chodíme pravidelne na drink, takže ho vídam väčšinu dní v týždni.

čo ste urobili s darčekmi, ktoré ste podostávali od fanúšikov na turné?
r: väčšina hračiek poputovala deťom, väčšinu kníh som prečítal, ostatné veci si prezriem neskôr
s: ja som žiadne darčeky nedostal
p: teším sa z nich
b: stále na ne čakám
t: nakladám s nimi užitočne (ďakujem za ne všetkým!)

čo vám prebehne mysľou, keď vidíte, ako dav utláča fanúšikov, ktorí upadajú do bezvedomia?
r: dúfam, že sú v poriadku a že sa preberú čo najskôr, aby videli aj zbytok koncertu
s: prečo sa to deje a či by sme radšej nemali prestať hrať
p: som veľmi smutný a dúfam, že sú ok
b: chcel by som byť nimi
t: mám obavy. malo by to zapnúť alarm, keď sa telá začnú pretláčať cez bariéry, no ešte viac ma vie vytočiť agresívne chovanie security

nespôsobujú vám fanynky problémy?
r: niekedy
s: som 33 ročný pijan, takže nie
p: ani nie
b: samozrejme, že nie!
t: vôbec s nimi nie sú žiadne problémy! (ha ha) (však ja som si ani nie istý, či som vôbec nejaké stretol)

ako blízko máte k fanúšikom?
s: neviem
p: som v kontakte so zopár ľudmi, ktorých som stretol, ale ich by som nenazýval „fanúšikovia“
b: držím si od nich odstup
t: zložitá otázka. ak niekoho spoznám, tak už viac pre mňa fanúšikom nie je. sú to jednoducho ľudia, ktorých poznám alebo priatelia, ktorých som takýmto spôsobom získal.

aj spoznáte väčšinu z vašich fanúšikov? vždy sa s nim zvítate?
r: poznám mená zopár absolútne oddaných fanúšikov, no tí iba vo vzácnych prípadoch za nami prídu
s: po skončení koncertu sa v zákulisí pohybujú vždy ľudia, ktorých poznám. nemám rád tých, ktorý postávajú vonku, len aby sa s vami stretli
p: väčšinou tých ľudí spoznám, no nikdy nemám v sebe toľko slušnosti, aby som sa s každým z nich pozdravil
t: áno, spoznám a nie, nezvítam sa s nimi

nemáte pocit, že postupom času sú k vám fanúšikovia menej majetnícki a sú vami menej posadnutí?
r: menej majetnícki ano, ale menej posadnutí rozhodne nie

nemáte pocit, že by istá hystéria okolo vašej skupiny zo strany fans už mohla aj prestať?
r: snažíme sa vystupovať čo najnormálnejšie, ako je to len možné, a práve to obyčajne spúšťa hystériu, no niekedy tá hystéria ani nemá veľa spoločné konkrétne s nami, takými, akí naozaj sme, ale práve s takými, akí by sme mali byť…

najnepochopiteľnejšie miesto, aké ste doteraz spoznali?
r: okraj priepasti
s: holenie pred zrkadlo skoro ráno
p: zákulisie koncertu cure
b: zátylok môjho pravého kolena
t: buď nemecké metro alebo japonská knihovňa

koľko z pošty fanúšikov čítate a na koľkú poštu reagujete?
r: čítam všetku poštu, ktorú dostanem, ale odpovedám veľmi zriedka
s: len trochu
p: dá sa povedať, že na všetku
b: čítam všetko, odpovedám tak na 10% – prepáčte
t: čítam všetko a snažím sa odpovedať čo najviac, ako je to len možné, bohužiaľ som zastihnuteľný len niekoľko mesiacov v roku, takže odpoveď môže trvať pekne dlho, buďte trpezliví prosím

desia vás, prípadne aj ohrozujú, fanúšikovia?
r: veľa z nich ma doslova desí! no nemyslím si, že by ma mohol nejaký fanúšik ohroziť

páčilo sa vám natáčanie videa „friday i´m in love“? kto sú tí ostatní s vami?
r: natáčanie „friday“ bolo asi najlepšie zo všetkých natáčaní videoklipov. v indickom čašníkovi môžete spoznať chrisa parryho, rekvizitára si zahral dave allen, upratovača si zahral steve whitfield (assistent inžinier na albume „wish“). laure a hardy sú zasa bruno (náš securiťák) a binky (gitorový technik na turné), no a tá tancujúca dievčina, tak to je michi, naša maskérka…

ktorá skladba je podľa teba najlepšia, akú si kedy napísal?
r: momentálne asi „from the edge of the deep green sea“, ale aj „faith“, „open“ a „end“, ako aj „the same deep water as you“, či „just like heaven“.

s mary si už pekných pár rokov, čo robíš pri písaní textov s tak hlbokými pocitmi, aby si sa v nich nestratil?
r: dvaja nemusia byť nutne v spojení

ide v prípade evolúcie od samovražedných textov k tým extrémne štastným o vedomú progresiu?
r: aká evolúcia? myslíš od „the lovecats“ k „to wish impossible things“? hmmmm…

nepremýšľaš o príprave flexi disku v limitovanej edícií špeciálne pre fanúšikov?
r: ale áno. a čo by sa ti tak páčilo?

nepremýšľali ste o vydaní koncertu pre „mtv unplugged“ v podobe albumu tak, ako to urobili iní umelci? ak aj áno, prečo sa to nezrealizovalo?
r: pretože sme vedeli, že chceme vydať albumy „show“ a „paris“. A 4 albumy (vrátane „mixed up“) so starými skladbami vydané za 4 roky, to by bolo príliš. možno to bude vydané, keď to všetko definitívne vzdáme.

nemáte pocit, že špeciálne formáty sú podvodom na fanúšikoch, ktorí radi zbierajú všetko, čo vydáte?
r: áno. snažíme sa ich vydanie limitovať čo najviac, ako je to len možné. lenže niekedy si také čosi zmanažujú nahrávacie spoločnosti sami, aby „povzbudili predaj“ a také čosi sa veľmi ťažko kontroluje.

dali ste súhlas na poskytnutie „close to me“ pre reklamné účely „wisdom reflex“? ak nie, podáte na nich žalubu?
r: nie. a áno, bude na nich podaná žaloba. a vysúdime ohromné prachy a potom ich donútime, aby nám slúžili

aký je to pocit, keď v rádiu začujete skladbu the cure?
r: záleží od toho, aká je to stanica. ak je to Radio3, tak som šokovaný!
s: rád by som to zažil, ale to moc nejde, keď rádiá ešte stále zbožňujú UB40, dire straits a simple minds
p: na rádiu4 nikdy cure nehrali
b: lepší
t: je to príjemné prekvapenie. zamyslím sa pri tom. odrazí sa to aj na skupine, pretože takto nás počujú aj ľudia, ktorí sa o nás veľmi nezaujímajú. chcel by som vedieť, čo si vtedy myslia…

prečo prikladáte rozhovorom tak nízku dôležitosť?
p: rozhovory sú nudné a irelevantné a ja tlač doslova nenávidím

páčilo sa vám v úlohe špeciálnych hostí relácie „lovelines“ stanice kroq?
r: veľmi! dúfam, že sa to ešte niekedy zopakuje
s: mal som pocit, že mi niekto do môjho drinku nasypal drogy. a nie málo.

akému povolaniu by ste sa asi venovali, keby sa veci okolo the cure nerozbehli?
s: ak by som sa nepripojil ku skupine, tak by som rád robil barmana
p: baleťák

opíšte nám bežný deň, keď nie ste práve so skupinou
r: viem, že to vyznie ako klišé, ale každý deň je iný. prechádzam sa, čítam, pozerám sa doma na oblohu alebo si idem zajazdiť po londýne. to sú také dva extrémy.
s: čistím si zuby, posedávam, jazdím na bicykli, idem do pubu, jazdím na bicykli, idem do charlie chalk pubu, míňam peniaze na plyšové hračky, jazdím na bicykli, idem kúpiť zeleninu na coronation street, čistím si bike, idem do pubu a do postele
p: momentálne trávim všetok čas s mojim malým synom todom
b: to je moja osobná vec
t: uvažujem o udalostiach poslednej doby, nedávnych, aj tých dávnejších, osobných i verejných, plačem nad osudom mužov, spím a odpovedám na množstvo listov.

najväčšia životná zmena od doby, čo si sa stal členom skupiny?
t: nemôžem nepoprieť, že sa razantne zmenila moja finančná situácia, no bohužial sa zmenil aj spôsob reakcie ľudí na moju osobu. ak sa stanete členom úspešnej skupiny, tak sú vám tolerované mnohé veci, ktoré inak akceptované nie sú. je to nefér, ale sociologický fakt – asi som zaujatý.

ako dlho si pôsobil ako „roadie“, kým si sa stal členom skupiny? pracoval si aj s inými skupinami, kým si sa pripojil k the cure?
t: teraz sa už so skupinou poznám deväť rokov (jún 1993) a prvých šesť rokov som s nimi spolupracoval pod rôznymi menami (čo je však zaujímavé, dokiaľ som sa nestal členom skupiny, tak ma nik netituloval „roadie“). pre žiadnu inú kapelu som nepracoval.

zaobchádzajú s tebou iní roadies, s ktorými si predtým spolupracoval, teraz nejako inak?
t: ani nie. tí, ktorí sa stali mojimi priateľmi, sú nimi aj teraz. na turné chodíme spolu von. rozdiely si všimnete iba na veciach súvisiacich so skupinou inak (napr. keď k vám pristúpie fanúšikovia…)

Inšpirácie 1989 – 1992

plainsong
pictures of you
closedown
lovesong
lullaby
fascination street
prayers for rain
the same deep water as you
disintegration
untitled
last dance
homesick

– ani sa nepokúsim vám to ozrejmiť, ale všetky tieto skladby sú príliš osobné na to, aby som o nich rozprával, prepáčte.

babble – drogy
out of mind – opäť drogy
fear of ghosts – spomienky
2 late – sen?
never enough – o tom, ako nikdy nebudem spokojný
harold and joe – predstieranie seba samého?
high – spokojnosť
this twilight garden – moja záhrada súmraku v lete pri mori
play – klamstvá
open – oslavy
apart – sledovanie iných
from the edge of the deep – opäť drogy
wendy time – nehoda
doing the unstuck – moje vstávanie
friday i´m in love – spokojnosť
trust – dôvera
a letter to elise – rezignácia
cut – nenávisť
to wish impossible things – ale nikdy si ich neprestanem želať
end – predstieranie seba samého?
halo – bozk
scared as you – nepredstieranie seba samého?
the big hand – opäť drogy
a foolish arrangement – sen…

zdroj: cure news 14, www.thecure.com