Curenews19

Máj 1998

Zdravím,

vitajte pri čítaní curenews19… ako už všetci viete, janie sa rozhodla bohužiaľ s činnosťou servisu skončiť. Ale som hrdý, že vám môžem oznámiť, že kormidlo v činnosti medzinárodného informačného servisu a curenews som prevzal ja. Posledných šesť rokov som jej s činnosťou pomáhal, no bohužiaľ sa rozhodla, že svoj voľný čas už viac nebude venovať odpovedaniu na listy fanúšikov, ktoré dostávala od skupiny každý týždeň. Naďalej však zostáva oddanou fanynkou skupiny a tak ako ja, tak aj skupina jej želá veľa úspechov do budúcnosti a zároveň jej ďakuje za všetku podporu, ktorú poskytovala skupine až doteraz. Pre všetkých však jedna absolútne skvelá správa. The Cure odpália toto leto sériou koncertov, ktoré zväčša odohrajú na európskych letných hudobných festivaloch. Prinášame vám už oficiálne potvrdené dátumy koncertov (informácie ohľadne vstupeniek hľadajte na stránkach thecure.com a pred samotným vycestovaním na koncerty si všetky informácie overte u organizátorov jednotlivých festivalov):

Sobota 18.júla – Beach Rock, Zeebrugge, Belgicko
Nedeľa 19.júla – Foretglade, Wiesen, Rakúsko
Štvrtok 23.júla – Festival Of Nimes, Nimes, Francúzsko
Piatok 24.júla – Loghi Lomardi, Como, Taliansko
Sobota 25.júla – Festival Of Fourvieres, Lyon, Francúzsko
Nedeľa 26. júla – Taubertal Open Air Festival, Rothenberg, Nemecko
Piatok 7.augusta – Sudoest Festival, Odemira, Portugalsko
Sobota 8.augusta – Riazor Beach Festival, La Coruna, Španielsko
Piatok 14.augusta – Jirge Garde, Drážďany, Nemecko
Sobota 15.augusta – Zillo Festival, Hildesheim, Nemecko
Piatok 21.augusta – Gampel Festival, Sierre, Švajčiarsko
Sobota 22.augusta – Bizarre Festival, Kolín, Nemecko
Nedeľa 23.augusta – Sun Festival 98, Brno, Česká Republika

The X-Files soundtrack je dostupný na labely Warner Music na formátoch cd/cassette s katalógovým označením CD-7559622002 / TC – 7559622004. The Cure naň prispeli novou skladbou, hoci sa v samotnom filme táto neobjaví. Na august je takisto ohlásené vydania tributového albumu Depeche Mode s názvom „for the masses“. Kompilácie vyjde na značke 1500 records a division of a&m/polygram.

Aj v tomto vydaní vám prinášame odpovede skupiny na vaše otázky, ako aj Robertove komentáre k albumom The Cure.

čo všetko sa udialo…

od posledného vydanie curenews bola skupina zaneprázdnená promo akciami súvisiacimi s kompiláciou „Galore“, prevažne v Spojených štátoch, kde to odštartovali skúškami v Sir studios v LA (25-26.10.1997) na dva „klubové“ koncerty. Jeden v LA (kde ako hostia vystúpili Wayne Hussey a Reeves Gabrels), v The American Legion Hall, 28.októbra 1997, druhý na Halloween, (31.10.1997) v New Yorku, v Irving Plaza. Skupina takisto absolvovala mnoho ďalších aktivít, ktoré zahŕňali aj vystúpenie v „modern rock live“ (zahrali „lovesong“), internetové interview 28.10.1997, ako aj odohratie „just like heaven“ v Nočnej šou Jay Lena 29.10.1997. The Cure ďalej absolvovali dve autogramiády v predajni „Virgin“ v Hollywoode a v „Tower Records“ v Greenwich Village, v New Yorku. V New Yorku dostala CNN šancu na rozhovor s Robertom, ten následne uviedol MTV USA 120 minutes, rozhovor ďalej poskytol pre MTV Latino, K-Rock Radio, kde odznela „friday i´m in love“ v akustickej verzii. Jason a Perry si v New Yorku dopriali koncert Jane´s Addiciton.

Po krátkom promo výlete sa The Cure vrátili domov, aby 5.novembra odohrali akustické vystúpenie v rádiu XFM-104.9. Skupina odohrala tieto skladby: „lovesong“, „just like heaven“, „friday i´m in love“, „catch“. Po dni voľna sa The Cure zasa objavili 7.novembra v relácií „TFI Friday“ stanice Channel 4, kde odohrali naživo skladby „Wrong Number“, „Fascination Street“, „Why Can´t I Be You“ a „A Forest“. V nasledujúci pondelok si skupina dopriala krátky výlet po Londýn, aby sa zastavila na krátky pokec v Channel 5 („Jack Docherty Show“), kde odohrali skladby „Wrong Number“ a „Just Like Heaven“. Publikum samozrejme tvorili nekonečne oddaní curefans, teda okrem tých, ktorí si nenechali ujsť stretnutie s boxerom Frankom Brunom, ktorý bol takisto hosťom večera. Mne osobne sa na poslednú chvíľu podarilo získať 40 vstupeniek pre čitateľov curenews. Celý večer bol vlastne úspechom, pretože po šou sa The Cure stretli v neďalekom pube so svojimi fanúšikmi a dopriali si zopár drinkov a manažér baru vyhlásil, že toľko, ako v ten večer, za drinky ešte nikdy nezinkasoval! Pre mňa samotného to bolo po prvýkrát, čo som mal šancu prideliť mne známe mená konkrétnym tváram. Takže, sledujte naďalej curenews, aby ste sa budúcich špeciálnych akcií mohli zúčastniť…

V období 20-25. november 1997 skupina trávila čas skúškami v Londýne pre nachádzajúce vianočné festivalové koncerty. The Cure sa rozhodli nehrať regulérne single alebo známe hity, no skúsili zahrať skladby, ktoré naživo nehrali už pekne dlho: „the same deep water as you“, „torture“, „untitled“ a „cut“. V posledný deň skúšok padlo rozhodnutie ukončiť malé turné vianočnou párty v Shepherds Bush Empire v Londýne. Roger a Perry mi okamžite začali pomáhať vybavovať všetky náležitosti, aby sme včas ohlásili koncert všetkých britským čitateľom curenews. Akonáhle sa s úspechom vypredali všetky vstupenky na párty, The Cure pridali ďalší termín.

Americké vianočné rádio koncerty sa začali 29.novembra 1997 v Tower Theatre vo Philadelphii. Celkovo skupina na americkom kontinente odohrala 9 koncertov vo veľmi krátkom čase. Spolu s nimi postupne vystúpili aj „The Verve“, „The Sneaker Pimps“, „Love Spit Love“, „Duran Duran“, „Sugar Ray“ a „Sarah McLachlan“. Spolu so zopár curefans som sa rozhodol vycestovať za skupinou do Philadelphie a Fairfax, kde som zažil snáď tie najlepšie cure koncerty za posledné obdobie.

Po návrate do rodnej vlasti sa The Cure objavili 6.decembra popoludní opäť v šou Jacka Dochertyho kvôli vystúpeniu za zatvorenými dverami, ktoré bolo odvysielané v novoročnom špeciály. Skupina odohrala „doing the unstuck“ a „friday i´m in love“. Okamžite po vystúpení sa skupina odobrala do Shepherds Bush Empire na vypredanú vianočnú párty. Spomínam si na skvelú atmosféru, a hoci Robert bol parádne prechladnutý, všetci si to skutočne užívali. Časť koncertu bola odvysielaná 15.decembra 1997 na frekvencií rádia XFM. Druhá noc v Shepherds Bush Empire sa uskutočnila 17.decembra. Oslavovalo sa zároveň 21.výročie Robertovho debutu na pódiu. Niekoľko fanúšikov mohlo v zákulisí pred koncertom ochutnať kúsok z torty v tvare gitary Top20, ktorú delili zvukár a ochranka. Hanbou však bola skutočnosť, že sme nevideli Robertovo nadšenie pri otváraní veľkej krabice s tortou.

Krátko po úspešných londýnskych koncertoch mi zavolala Ita z Fiction s otázkou, či by som neprijal spoluprácu súvisiacu s výrobou a distribúciou videa „Galore“ v UK. Spočiatku som sa k tomu staval s nedôverou, no po dobrom spánku som sa rozhodol do toho ísť. Vďaka tomu som sa naučil, ako to funguje s video priemyslom, marketingom, atď. a touto cestou by som rád poďakoval Fiction Records za podporu. Dokonca som sa rozhodol špeciálne pre uk fanúšikov rozposlať niekoľko kópií poštou celý mesiac predtým, ako sa video dostalo do bežného predaja. Video debutovalo v UK charts na 17.pozícií a s úspechom sa predávalo zopár ďalších mesiacov.

V januári 1998 poskytol Robert rozhovor britskému futbalovému magazínu „442“, v ktorom rozprával o svojej láske k futbalu a o obľúbenom tíme „qpr“… ďalší rozhovor pre „gold mine“ magazín bol publikovaný vo februári

Začiatkom roka sa Robert takisto objavil v americkom kreslenom seriály „South Park“, kde zachránil svet v „gozilla štýle“, keď vyhral súboj s Barbarou Streisand. Táto časť dosiahla najvyššiu sledovanosť zo všetkých dovtedy odvysielaných!! V UK je seriál dostupný vďaka satelitnému kanálu Sky One.

17.februára si svoju koncertnú premiéru užila nová skupina Porla Thompsona, „Quietly Torn“. Koncert odohrala s novou zostavou v University Of Surrey v Guildforde, v Západnom Londýne. Zloženie skupiny je nasledovné: Porl Thompson – gitara, Martin Jackson – vokály, Tom Rickman – double bass, Nick McLeod – bicie a perkusie. Skupina má v pláne nahrávať v lete a dúfa, že sa jej podarí vystúpiť na viacerých britských festivaloch, prvým bude festival v Minach Theatre, otvorený amfiteáter na pobreží v Cornwall. Termín je stanovený na piatok 8.mája 1998. Ďalšie informácie získate na adrese: quietly torn. po box 44, penzance, cornwall, tr19 7yl, england.

20. februára 1998 som sa zúčastnil na večierku, ktorý v londýne, v pube na liverpool street station usporiadali fanúšikovia The Cure. Objavil sa tam aj Roger a ochotne odpovedal na otázky fanúšikov súvisiace s turné a nahrávaním …

5-9.marca 1998 strávil Robert v londýnskom štúdiu nahrávaním skladby „world in my eyes“ pre chystaný tributový album Depeche Mode, ako aj nahrávaním skladby pre soundtrack k filmu „X-Files“. O produkciu a inžiniering sa postaral Paul Corkett, ktorý mixoval pred dvoma rokmi singel „Mint Car“. Následne si na dni 12-15 marca zabookovali Roger s Robertom štúdiá Ouside (skupina tam nahrávala album „Disintegration“) a celý čas strávili mixovaním.

14.marca 1998 sa Roger s Darylom zúčastnili na „ILMC Music Convention“ v Londýne, kde Roger prediskutoval mnohé aspekty turné, odpovedal na otázky promotérov a agentov z celého sveta.

The Cure sa takisto objavili v hodinovom televíznom dokumente, kde sa okrem promo videí objavil aj rozhovor s Robertom a Timom Popem pre MTV Europe. Dokument sa dokončil 5.mája a svoju premiéru mal v editovanej forme v posledný októbrový deň. Sample z „10:15 Saturday Night“ použili zasa Massive Attack v skladbe „Man Next Door“ zo svojho aktuálneho albumu „Mezzanine“.

Čosi pre zberateľov

Daren Butler pracuje momentálne na novej knihe, ktorá bude pokračovaním „the cure on records“ – isbn 0-7119-3867. Kniha bude kompletne prepracovaná a zaktualizovaná aj za aktívnej pomoci Roberta Smitha. Dátum vydania zatiaľ stanovený nie je, ale ak sa vám podarí objaviť na trhu niečo raritné, čo súvisí s The Cure, napíšte mi o tom prosím a ja to prepošlem rovno Darenovi, aby to zaradil do svojej knihy.

Wild Mood Swing Song Book – limitovaná edícia – isbn 0-7119-6065-8. Dostupná na internete: www.musicsales.co.uk

MTV Unplugged Video Vol.2 s „Just Like Heaven“ od The Cure dostupné na cic video – vhr4533

Galore Video – v UK dostupné cez Caroline/Disc distribution – katalógové číslo – Fixvd30

Neoficiálna 40 stránková čierno-biela kniha ktorá vyšla nedávno pod názvom „Catch“ od Daniela Pattona – isbn – 0-9522068-1-1. Chcel by som však podotknúť, že táto publikácia je dosť úboho písaná a obsahuje len zopár fotografií.

Mnohí z Vás sa takisto pýtajú na skupinu Borisa Williamsa, Babacar. Ich debutový album vyjde konečne toto leto s názvom „Babacar“, ich vokalistka Caroline Crawley však momentálne pracuje s remixérom a producentom Joshom Winkom na jej novom albume. Babacar takisto jednou skladbou prispeli na album „A Tribute To Antionio Carlos Jobim“, ktorý je autorom skladby „Girl From Ipanem“. Album vyšiel iba vo Francúzsku na labeli XIIIbis Records – katalógové označenie 177192.

Čas pre Vaše ceny

Robert nám venoval tri podpísané kópie videa „Galore“, skupina zasa podpísaný vinyl „Galore“ a ja mám pre Vás ďalšie podpísané hokejové tričko od Robeta. V tomto vydaní som sa rozhodol nerozbehnúť žiadnu súťaž, ale rád by som bol, keby ste mi niečím prispeli do ďalšieho vydania. Môžete napísať nejaký príbeh, prípadne vašu skúsenosť s The Cure, môžete poslať vaše fotografie skupiny, vaše maľby… čokoľvek, čo môžem použiť do ďalšieho čísla. 5 najorginálnejších príspevkov získa jednu z cien a samozrejme ich príspevok bude publikovaný v nasledujúcom vydaní curenews… veľa šťastia!

Takže, to je pre tentoraz všetko. Ďalšie číslo sa budem snažiť pripraviť čo najskôr to bude možné. Nezabudnite pravidelne sledovať oficiálny web skupiny – www.thecure.com

Ďakujem všetkým, ktorí mi s týmto vydaním pomohli: the cure, ita, daryl, nick, ako aj všetkým vo Fiction. No a za podporu a pomoc ďakujem: janie, ange, cindy, daren, lyse (foto), karen k, pete (foto), jean & marie (foto), vicki a všetkým čitateľom curenews. Nezabúdajte, že sú to vaše otázky a príspevky, ktoré tvoria podstatnú časť curenews!

tak zatiaľ…

s láskou
chris

otázky a odpovede

r – robert / s – simon / p – perry / j – jason / ro – roger

Čomu ste sa v posledných mesiacoch venovali?
r: január – mixáž záznamu koncertu v shepherds bush empire + domáce demá, február – nahrávanie skladby s reevesom gabrelsom pre jeho prvý sólový album + domáce demá, marec – „world in my eyes“ pre depeche mode cover album / „more than this“ pred X-files album, nahrávanie a mixáž s paulom corkettom v Londýne + ešte viac domácich demosnímkov…
s: bicyklovanie, ženba, písanie a skúšanie
p: hľadanie vhodného domu na bývanie, rybačka, písanie piesní. nejak v tom poradí.
j: presťahoval som sa do Dorsetu, komponoval hudbu, hral na bicie, prechádzal sa, pil mušt, čítal, vysával, pozoroval vtákov, jedol, pil a užíval si vidiek.
ro: veľa som toho nerobil, nemám rád zimu… napísal som zopár skladieb a nahral nejaké veci s Robertom pred soundtrack k X-Files a na tributový album Depeche Mode… to bolo celkom zábavné, hlavne návrat do štúdií Outside, kde sme nahrávali „disintegration“. Staré spomienky ožili.. no a hodiny a hodiny som strávil pri prerábke webovej stránky!

Kedy môžeme očakávať vydanie nového albumu a ktorým hudobným smerom sa bude uberať?
r: albumové sedenia sme prerušili, hoci v máji ideme na pár týždňov do štúdia kvôli „pre-produkcií“ – do nového albumu sa pustíme až v septembri/októbri s plánovaním vydaním vo februári 1999…
do leta… remixy „wime“ a „mtt“ a možno singel, ak sa nám podarí čosi použiteľné… čo sa týka hudobného smerovania, na to si počkajte! bude to „temné“, dúfam…

Už ste na nový album pripravili nejaké nové skladby?
s: niečo som napísal, či z toho niečo bude použiteľné, to ukáže čas
p: dúfam
j: som si nie istý teraz
ro: no to dúfam, ale to sa musíte spýtať roberta! … za posledný rok som skomponoval takmer dve hodiny hudby, ale záleží to od názoru Roberta, čo bude pre neho použiteľné a čo nie, obzvlášť čo sa týka jeho predstáv o novom albume.

Plánujete v blízkej budúcnosti opäť koncertovať?
r: toto leto strávime na mnohých letných hudobných festivaloch a „turné“ zvažujeme na nasledujúcu jar…

Je pravda, že s Robertom zodpovedáte za update vašich oficiálnych stránok?
ro: áno, s Robertom udržujeme kompletne celú stránku… strávili sme na update posledné tri mesiace. Robert má v hlave predstavu, ako by to malo fungovať, ja mám na starosti grafiku a programovanie, no a on editáciu textov… máme nad tým úplnú kontrolu a bude to neustály proces s updatami a prepracovaním obsahu.

Ako ste si užívali vianočné koncerty v decembri minulého roka?
r: väčšina bola super – aj keď to bolo riadne hektické a nahustené a hlavne, príliš veľa medializácie, než som ochotný tolerovať! bolo skvelé zahrať si aj trochu iné skladby, ako napr. „wrong number“, „torture“ a pod. no a publikum bolo samozrejme skvelé!
s: super!
p: hranie na živo mám rád a boli to skutočne dobré koncerty.
j: vynikajúco.
ro: bola to vážne zábava, no zároveň to bolo neskutočne únavné. Myslím, že úplne najlepší koncert bola prvá noc v shepherds bush…

Najnezabudnuteľnejší koncert v roku 1997 a prečo?
r: druhá noc v shepherds bush empire – všetko to bolo absolútne správne a myslím, že som skoro každého v dave poznal.

Preferujete hranie vo väčších, či menších priestoroch?
s: pokiaľ sú koncerty dobré, tak mi na mieste nezáleží
p: čím väčšie, tým lepšie
j: aj aj
ro: pokiaľ sú priestory plné, tak mi je to jedno.

Čo si urobil s tortou v podobe gitary, ktorú ti fanúšikovia pripravili z príležitosti 21.výročia tvojho pôsobenia na pódiu?
r: po koncerte mi ju pomohli zjesť moji priatelia a rodina. ďakujem!

Prečo je video k „wrong number“ ladené do goth imidžu nielen tvojho, ale aj celej skupiny, keď sa ho celé roky snažíte zbaviť?
r: pretože som si myslel, že tejto skladbe jednoducho sedí, a možno niekde hlboko v duši chcem opäť mať tento temný a nešťastný imidž(?) a inak… čo tie „svadobné“ kúsky a rodinné pozeranie telky? no tááák!

Komu patrí to dieťa na obale „Galore“?
r: objavili sme ho na pláži! (ale v skutočnosti ide o „agentúrne“ dieťa – vybral som ho z katalógu!) divné!

Čo ťa teší viac, hra na gitaru alebo klávesy?
p: no, pozrite… ja môžem pobehovať po pódiu a vydávať z gitary zvuky rovnako, ako stáť za sendvičovým barom… (prepáč, roger!). Na klávesy sa hrá skvele doma…

Ako ste strávili prvý deň nového roka?
r: šiel som na párty a pil, dokiaľ som sa ráno nezložil, tak ako každý rok
s: zostal doma a potom zavolal darylovi
p: tuším som zaspal ešte pred polnocou (a veci sa udiali aj bez mojej účasti). asi som mal ísť do brazílie a blá blá blá…
j: bol som na diskotéke, kde zatekalo, keďže v dominikánskej republike bolo obdobie prívalových dažďov, potom som ani neviem ako na hodinu uviazol v kúpeľni… ale ten večer sa celkom vydaril
ro: bol som na islande, zúčastnili sme sa na pohanskej slávnosti a potom sme šli na novoročnú párty k bjork…

Boli ste toho roku na dovolenke?
s: nie, ale so sarah som podnikol jednodňové výlety do oblastí ako „cadbury world“
p: celý môj život je jedna veľká dovolenka
j: áno, v dominikánskej republike (neodporúčam vám to tam…)
ro: dvakrát na islande, dvakrát v paríži…

Máte skúsenosť s nadprirodzenými javmi?
r: za posledné roky som zopár skúseností s pobytom mimo svojho tela (astrálne javy). No nič z toho ma nepresvedčilo o „živote po živote“. Napriek tomu mám myseľ otvorenú pre takéto zážitky…
s: možno v detstve alebo by som mal mať aj teraz?
p: nie, možno preto, že duchovia, ufóni… neexistujú. Iba v mysliach tých, ktorí chcú aby existovali.
j: áno, zopár.
ro: St. Catherine, kde sme nahrávali WMS dokonca strašilo… bolo to veľmi príjemné.

Aké vlastnosti si zdedil po rodičoch?
r: rozhodnosť, zvedavosť, loajalitu, zmysel pre absurditu, zlý zrak, veľkú záľubu v excesoch!

Na čo si najviac hrdý?
r: na určité skladby a koncerty, na dlhovekosť skupiny a na staré priateľstvá
s: že som sa vzdal fajčenia a na štence môjho psa
p: na môj skeptizmus
j: na drevenú skrinku, čo som si kúpil
ro: na moje auto!

Ako si sa vlastne dostal do epizódy seriálu „south park“? Si fanúšik tohto programu?
r: počas nahrávania nočnej šou Jay Lena v LA v lete, mi bolo doručené video s dvoma epizódami „cartman gets an anal probe“ a „death“, spolu s odkazom od treya parkera a matta stonea (tvorcovia seriálu), či by som svojim hlasom neoživil jednu z postáv ďalšej epizódy… keďže ten seriál pokladám za brilantný, tak som súhlasil! jednoduché, čo poviete…

Je pravda, že na nadchádzajúcom tributovom albume depeche mode bude aj vaša verzia „world in my eyes“?
r: áno! nahrávanie bola skutočná zábava!

Súhlasil si s vystúpením Lola Tolhursta na minuloročnom zraze fanúšikov The Cure? Schválil si osobne jeho vystúpenie?
r: je smiešne, že po tom všetko, čo sa stalo, má stále guráž vytĺkať „kapitál“ z mena „the cure“ … a vôbec, bolo to stretnutie pre fanúšikov?

Čo vám momentálne hrá doma vo vašej stereo súprave?
r: posledných 5 diskov, ktoré som si včera pustil: eat static, deftones, easy rider soundtrack, be-bop deluxe, sibelius.
s: vôbec nič
p: moje vlastné skladby
j: „lulu suite“ od albana berga
ro: nový album massive attack, goldie, talvin singh a kopec jazzuuuuuu…

Pracuje sa ti s Darylom, tvojim bratom, na turné, ľahko? Je vlastne tvojim šéfom?
p: on uľahčuje všetko každému, s kým spolupracuje. nechová sa ako šéf, pretože vie, že pod jeho velením robím nesprávne veci.

Vydáš vôbec niekedy svoj sólový album aj komerčne, ako sa volá a kedy by prípadne vyšiel?
ro: volá sa „grey clouds red sky“ a bol vydaný v roku 1994 počas môjho pobytu v toronte, v kanade… samozrejme som ho vydal súkromne… na webovej stránke si môžete vypočuť z neho tri skladby… pochybujem, že to niekedy vydám komerčne, ale stále mám k dispozícií asi stovku kópií. Nedávno som si zahral na albumu islandskej skupiny s názvom maus. Bola to fakt zábava a oni s tým albumom doma vyhrali cenu „najlepšia islandská skupina“.

Ako najviac ste sa priblížili smrti?
r: mal som k nej veľmi blízko, ale o tomto hovoriť nechcem…
s: hoci to sarah prišlo veľmi smiešne, ale keď ma prevalcovala na americkej pláži morská vlna a doslova ma uniesla, chytil som vážnu paniku.
p: raz mi niekto do hlavy šmaril veľký kameň. zrazu bolo všetko čierne, videl som, ako sa ku mne približuje svetlo v tvare tunela. Z nejakého ufa na mňa mával starček v bielom. Svetlo postupne bledlo a ja som sa prebral. Pozerám na hodiny, ubehli tri hodiny. Hostinský mi povedal, že ten starček sa zvykol prechádzať po okolí, ale zomrel už pred rokmi. Jeho manželka mu zaťala sekeru do hlavy…
j: keď na mňa v dominikánskej republiky namierili zbraňou
ro: keď som vzlietol jedným súkromným lietadlo bez toho, aby som natankoval…

S ktorým hudobníkom, z minulosti, či súčasnosti, by ste radi vymietli niekoľko pubov?
r: jim z the cranes, reeves gabrels, alex harvey, kurt cobain
s: neznášam hudobníkov, pop, rock, rap, soul, a všetko „skupinové“
p: no, na budúci víkend idem na rybačku s georgem mellym, no a on sa chce cestou staviť v pube „na obed“.
j: simon
ro: na pubové záťahy nechodím a s nikým z hudobníkov by som to rozhodne neskúsil… ale ak by sa dalo, tak by som rád tretol franka zappu

Ako hodnotíte s odstupom „Wild Mood Swings“? Ste spokojní s tým, ako album časom vyzrel, ste spokojní s turné s ním spojeným, zmenili by ste na albume dnes niečo?
r: stále si myslím, že „wild mood swings“ je jeden z našich najlepších albumov, inak.. na každom našom albume by som s odstupom času niečo zmenil. možno by som v úvode tento album dnes trochu zrýchlil!
s: keď som si po prvýkrát prečítal túto otázku, tak všetko, čo som mal v hlave bol rogerov hlas ako volá niečie meno, a to meno je… ?
p: osobne by som naň rád zaradil niektoré zo skladieb, ktoré sa dostali na b-strany singlov.
j: áno! áno!
ro: mne sa ten album počúva veľmi ťažko. sú na ňom tri, či štyri skladby, ktoré môžem označiť za klasické cure záležitosti a z tých ostatných… tam sa zasa nájdu tie, ktoré klasické nie sú. no a potom sú tu b-strany, vďaka ktorým môžem celý albumový projekt označiť za excelentný. no myslím, že naživo znie väčšina tých skladieb skutočne výborne. na turné sme hrali skladby z rôznych albumov, takže v tomto zmysle to bolo v pohode, v repertoári sme mali 75 skladieb, takže turné na nový album dôraz veľmi nekládlo… ale hrať staré záležitosti bolo príjemné, opäť ožili niektoré spomienky.

Na čo sa v hoteloch dokážete najviac sťažovať?
r: okná sú zamknuté! „renovácia kúpeľne“ začína na poschodí už o 8:00 ráno! izbovej službe trvá 200 dní, kým mi donesú pohár mlieka! bedákanie, bedákanie, bedákanie…
s: asi by som sem mal pridať niečo smiešne ohľadne barov, minibarov, pobehovaniu po chodbách a smiechu s mojimi kamošmi, ale, ako mám rád hoteli, tak som tam nikdy nie s priateľmi, ktorých by som tam naozaj chcel
p: hluk!
j: nesprávne napájanie pre moju varnú kanvicu, zmiznuté ponožky
ro: zlý izbový servis, hlavne v tom prípade, kedy odmietajú servírovať raňajky po jedenástej! to ma vie vážne naštvať…

Album, ktorý ste si naposledy kúpili?
r: naposledy: sibelius – the swan of tuonela, black sabbath – paranoid (úplne vážne!), dr.john – the night tripper – gris gris.
s: aby som bol úprimný, bolo to tak dávno, že si to ani nepamätám. ale kúpil som si veľmi pekné červené rukoväte na môj bicykel
p:nepamätám sa… mne ich nosí chris… však, chris?
j: propelerheads – deacksanddrumsandrockandroll

Opíšte sa piatimi slovami
r: tichý, zmätený, posadnutý sám sebou, unavený (momentálne)… a trochu mrzutý, trochu smutný (dnes)
s: šťastný ako blcha, lenivý, zlý, tŕň, vlasatý
p: prosím, k tomuto ma nenúťte
j: potrebujem ostrihať, mám rád drinky, smädný, sezónny, capko
ro: nie, nie, nie… to nie je nič pre nás

Tvojich 5 najobľúbenejších albumov všetkých čias.
r: nemožné! ale 5, na ktoré si momentálne spomeniem:
1. are you experienced – hendrix,
2. david live – bowie,
3. hounds of love – kate bush,
4. next – sahb,
5. five leaves left – nick drake.

Ako dávno ste zažili poriadne divokú preflámovanú noc?
r: minutý týždeň som sa bol pozrieť na zápas qpr proti middlesbrough. vyhrali sme 5:0! to som oslávil.. a teda riadne!
s: niekedy v roku 1991
p: no, človeče, my sme už z tých, čo na veľké oslavy veľmi nechodia
j: minulú sobotu
ro: minulú sobotu v reykjaviku

Viete variť? Vaše najobľúbenejšie jedlo, ktoré sami radi pripravíte?
s: niekedy varím, či viem variť, to je skôr subjektívne hodnotenie
p: som výborný kuchár – pripravím čo len chcete
j: pečenú rybu alebo karé
ro: áno… čokoľvek s pyré

Najlepšia skladba, akú si kedy napísal?
r: hmm… bare? disintegration?, treasure?, faith?, form the edge of the deep green sea?,trust?, scared as you? úprimne… neviem

Kedy si naposledy plakal a prečo?
r: v sobotu. počúval som staré songy, keď práve vychádzalo slnko… bola to veľmi dlhá noc…
s: na mojej svadbe
p: včera, lebo mi bolo smutno
j: keď počúvam hudbu, ktorá sa mi páči
ro: ja som si plač zakázal…

Vaša najväčšia vzácnosť?
r: moje spomienky!
s: kona a b17
p: ja sám
j: môj život
ro: môj mac

Stretávate sa radi s cure fans? Ešte vždy vás desia?
r: áno a mňa nedesia
s: veľmi vzácna vec
p: cure fans? zbožňujem ich. desiť? ani nie..
j: áno, pokiaľ to oni sami chcú
ro: áno, rád sa s nimi stretávam, a niekedy sa stane, že tí totálne posadnutí ma až desia… ako v LA. Ale tam ma myslím desí úplne každý.

Ak by ste mali niečo napísať a posunúť to priateľom Cure, čo by ste napísali, ako by ste opísali sami seba?
s: napísal by som o tom, ako cyklistické magazíny píšu o samých koninách a keď to čítam, cítim sa pri tom rovnako, ako keď čítam hudobné magazíny. Jeden mesiac stvoria pojem „freeride“ a na ďalší ho zotrú pod čiernu zem. Väčšina ľudí chce iba jazdiť. Opísať sám seba… povedzte mame, že mi je dobre.
p: ahoj, volám sa vlad. mám rád sviečky, cintoríny, ticho a červené víno. Hľadám skvelé dievča pre noc ako je táto v lese.
j: prečo rád pozorujem vtáky. opis… som niekto, kto by mal byť, no nie je tak skúsený, čo sa týka života.

Čo/kto vás rozosmeje?
s: sarah, eden, lily, môj pes captain, father ted (tv seriál)
p: daryl
j: veľa vecí
ro: zábavné veci… momentálne asi všetko. ja sa vždy pozerám na tú veselšiu stránku života.

Kedy si sa začal učiť na bicie?
j: … stále sa učím

Čo budete robiť po zodpovedaní týchto otázok?
r: skontrolujem niektoré party „world in my eyes“ a pokúsim sa písať…
s: zbalíme so sarah edena a lilly na víkend
p: pôjdem na ryby
j: dám si raňajky
ro: pôjdem komponovať… no predtým si dám šálku kávy

curenews19 – robertove úvahy o albumoch

three imaginary boys – 1979

„trochu smiešne, ale o tomto albume neuvažujem ako o albume The Cure, pretože vyrástol na niečom, čo sa odohralo ešte v škole. v prvú noc nahrávania, a to si naozaj pamätám, to vôbec neznelo, ako by som si predstavoval. no a potom všetko, čo sme robili, bolo veľmi vypočítavé a jednoznačné, no uvedomil som si, že ak sa nesústredíme na konkrétne veci, tak to nikdy nenahráme. potom som sa šiel von vyčúrať a pomyslel si, zabudni na to… mal by som ísť domov a nahrať to všetko vtedy, keď budem mať šancu to urobiť po svojom. lenže potom sa vo mne ozval iný hlas, ktorý mi radil to urobiť teraz a ten ďalší album už bude taký, aký ty chceš. som rád, že som ten hlas poslúchol. keď bol album dobre prijatý, začínal som vážne uvažovať, že by som sa do toho všetkého mohol naozaj pustiť.“

seventeen seconds – 1980

„aby sme dosiahli ten pocit „my proti celému svetu“, spali sme na podlahe v štúdiu prikrytí novinami! tento album je veľmi osobný a takisto mám pri ňom pocit, že je to začiatok skutočných Cure, pretože sme si to urobili po svojom a všetko je na ňom skutočne také, aké som chcel. produkoval som ho, aj keď mi vraveli, že na to nemám schopnosti. potom sme nasadli do lietadla, leteli na nový zéland a do austrálie a ja som si uvedomil, že svet je veľmi malý, pretože všetci, ktorých sme stretli, s nami cítili. To nás celkom fajn povzbudilo, pretože sme sa ocitli pod ťažkou paľbou kritiky za sklon k melanchólii po „boys don´t cry“. Čo sme vydali album tak sa dosť dlho držal na 17 pozícií v rebríčku. dosť čudné…

faith – 1981

na pódiu sa robert od svojho publika odvrátil „musel som! bolo to vnímané ako arogancia, ale malo to čo dočinenia s ostýchavosťou. nemohol som jednak čeliť tomu, čo robíme a rovnako čeliť publiku, k tomu za dva týždne zomreli štyria z členov rodín chalanov zo skupiny a každého z nás sa každé z tých úmrtí hlboko dotklo. Keď sme hrali „the funeral party“, tak každý na pódiu pregĺgal! Inak, bol som pravdepodobne posadnutý myšlienkou osudu, pretože som hľadal niečo, v čo by som mohol veriť. Bolo to všetko vlastne o mojich problémoch a nič, v čo by sa dalo veriť som nenašiel.“

pornography – 1982

„objavil som v tej dobe v sebe obrovskú chuť na všetky tvrdé drogy a čím som bol starší, tým viac som si myslel, že sa tej závislosti nezbavím. So Simonom sme jeden druhého vyhecovali do tej najhlbšej hĺbky duše. samotný „pornography“ album bol reakciou proti albumu „faith“ a neuveriteľne sa krútil okolo šialeného násilia a agresie, to všetko zmiešané s bezočivosťou voči všetkému a každému, či už v tomto svete alebo v inom.“

japanesse whispers – 1983

„sám seba som dotlačil do bodu totálneho zlomu, v ktorom som poukazoval na minulosť. hoci som bol obrazne čistý celé tri, či štyri dni, bol som omámený aj bez chemikálií. jediný, kto sa rozhodol mi pomôcť bola mary, ale to je tak vždy, že osoba, ku ktorej máte najbližšie, je práve tá jediná, ktorú počúvnete. cítil som sa narušený. chcel som sa zbaviť skupiny, žiť v podstate nikde a spával som na dlážke u steva severina… toto všetko zo mňa spravilo paranoika, nerváka, bol som ubitý a odporný… bol som všetkým, len nie tým, čím v skutočnosti som.“

zdroj: curenews 19, www.thecure.com