Q+A 1983

Robert Smith zodpovedal 20 otázok fanúšikov, ktoré nemajú nič spoločné s The Cure, The Banshees, The Glove, prípadne s mačkami.

Prečo si na perách rozmazávaš rúž?
Nie som si celkom istý. Vrátil som sa k tomu keď som začal chodiť von s The Banshees. Dali sme si názov „London Lipstick Company“ a to sme si dávali mejkap kompletne na celú tvár. Ale je to trochu nepríjemné. Hlavne na koncerte, keď sa perami dotýkate mikrofónu, tak sa rúž kompletne rozmaže.

Čo sa ti na škole páčilo?
Vylúčili ma. Z viacerých dôvodov, ale raz ma dokonca vylúčili za moju náboženskú vieru, teda vlastne ne-vieru. Ale keď som sa s tým pochválil miestnym novinám, prijali ma späť. Dostával som nulky a á-čka, ale nie je zasa dôležité ako často a koľko.

Tvoj obľúbený supermarket?
Rád nakupujem v Marks And Spencers, pretože majú skvelý výber čerstvej zeleniny, ale asi najradšej mám News Way. Lokálna sieť obchodov u nás v Crawley, majú tam úplne všetko, aj to, čo nechcete! Perfektné.

O čom sú tvoje sny?
Minulú noc sa mi snívalo, že The Banshees vyzerali ako Kajagoogoo. Fakt! Siouxsie mala Limahlov zostrih a Severin vyzeral zasa ako Nick Beggs. V tom sne bolo asi sedem ľudí. Cítil som sa úplne ponížený. Ale potom ma niekto zobudil… chvalabohu.

Tvoja úplne prvá spomienka?
Mmmmm… jedenie piesku na pláži v Blackpool, keď som mal asi dva roky. A hneď nato úsečné spomienky na napomínanie za to, čo som urobil.

Ako by si opísal samého seba?
Unavený, myslím. Vždy pôsobím príšerne unavene. Unavene a zanedbane.

Nosíš džinsy?
Niekedy, čierne. Ale také tie obyčajné som na sebe nemal nikdy. Najhoršia móda aká kedy bola, bola tá, kedy sa nosili vrecovinové džínsy. Nechutné.

Nejaké koníčky?
Bozkávanie! Na to si nájdem čas vždy.

Najlepšie miesto, kde si strávil prázdniny?
Zámok v Škótsku. Bol som tam s kamošmi dva, či trikrát. Je to tam úžasné. Ste tam doslova odrezaní od sveta. Ale v tomto ročnom období, pokiaľ nevlastníte kozu alebo capa, sa tam nemáte šancu dostať. Nedávno som bol zasa v Lake District. Každý rok chodím buď tam alebo do Yorkshire, jednoducho Śkótsko je moja srdcová záležitosť. Vracia ma to k mojim koreňom. Škoda, že korene mojej rodiny nesiahajú niekde k Benátkam.

Farba stien v tvojej spálni?
Biela. Myslím, že tá farba je v dokonalom kontraste s oplzlosťou mojej duše. Nie, pravda je taká, že v mojej izbe je príšerný bordel, a to až taký, že keby som sa mal budiť medzi farebnými stenami, hneď ráno by sa mi urobilo príšerne zle. Biele steny vo mne znovuobnovujú zmysel pre realitu.

Kedy chodíš večer spať a kedy zasa ráno vstávaš?
Normálne vstávam o jednej poobede a spávať chodím o piatej ráno. Dnes som naozaj unavený, pretože som musel vstávať už o jedenástej a ja rána totálne nenávidím.

Tvoj najlepší priateľ?
Mary, moje dievča. Už sme spolu takmer desať rokov. A bez hádok.

Najvzácnejšia vec, ktorú vlastníš?
Asi plyšová hračka, ktorú som dostal v deň, čo som sa narodil. Dnes je už úplne zničená, pretože som mal vo zvyku ňou neustále mlátiť o čokoľvek, čo mi prišlo do cesty.

Dostáva sa ti veľa uznania?
Je to zábavné, ale ľudia ma spoznávajú až posledné týždne. Môžete si všimnúť, že keď ma zbadajú na ulici, tak si čosi šepkajú a snažia sa uhádnuť, kto vlastne som. Vždy sa v takých chvíľach snažím schovať v najbližšom obchode. A ako na potvoru väčšinou skončím v tých s dámskou bielizňou.

Čoho sa obávaš?
Mmm… choroby, starnutia a nedostatku spánku. Ale inak, asi už ničoho. To, čoho sa obávam, to sú všetko neodvratné veci. Starnem, menej spím a vyzerám príšerne.

Si ten, kto ide s módou?
Neviem, čo to v podstate naozaj znamená. Ak sa človek o seba nestará, upadá, takže, asi som „trendový“… Vlastne, ani nie.

Tvoja najobľúbenejšia kreslená postavička?
Betty Boop alebo Dangermouse, ale asi jednoznačne Betty Boop, pretože sa mi veľmi páči. Je to milé mať kresleného hrdinu, ktorý sa vám páči.

Tvoj najobľúbenejší sendvič?
Predtým, ako som sa stal vegetariánom to bol jednoznačne šunkový. Dnes musí dobrý sendvič obsahovať… mmm… syr Philadelphia a rajčiny.

Tvoj názor na futbal?
Záleží na to, kto hrá. Som trošku nešťastný, pretože keď som vyrastal, tak som strašne fandil QPR. Ale táto hra sa mi páči.

Tvoja najobľúbenejšia veta?
Mmmm… Nie. Jednoznačne, „Zbožňujem bozkávať tvoje sexy pery“.

zdroj: No1. 26/11/1983