Q+A 1996

Nasledujúce otázky boli položené prostredníctvom internetu Robertovi Smithovi. Otázky kládli samozrejme fanúšikovia. Robertove odpovede boli zverejnené 27.augusta 1996.

1. PODIVÍN

Q: Ak by si sa ocitol na opustenom ostrove a so sebou by si mal mať iba jedinú knihu, jedinú nahrávku a jediné pripravené jedlo, čo by to bolo?
A: Encyklopédia Britannica, Beethovenova Deviata symfónia, mandarínky

Q: Tvoja najobľúbenejšia značka a odtieň rúžu?
A: „najčervenšia“ od Jane´s Cosmetics

Q: Mal si niekedy chuť vrátiť sa do školy (alebo ju stále máš)?
A: Niekedy …

Q: Mal si v detstve svoje obľúbené tričko?
A: Áno – purpurové tričko s motívom akéhosi starca, ktoré som nosil stále, od svojich ôsmich až do jedenástich rokov.

Q: Pospevuješ si v sprche? Ak áno, čo najradšej?
A: Mám vaňu. A pospevujem si zriedkakedy.

Q: Keď ideš bežne medzi ľudí, nosíš makeup a rozcuchané vlasy? Spoznajú ťa vôbec ľudia bez toho?
A: Pokiaľ nejdem na pódium, tak mi je jedno ako vyzerám, a to isté platí aj o vlasoch.

Q: Ako je to s tvojím vzťahom k „jerseys“? Pramení to v záujme o ľadový hokej alebo je to len módna záležitosť?
A: Takže, hokej a „jerseys“ sú pre mňa: a) módna záležitosť b) záchrana v zúfalom premýšľaní, čo na seba c) lacné víťazstvo na domácej pôde d) a tak ďalej

Q: Aký je tvoj najobľúbenejší hokejový tím?
A: Nikdy som na ozajstnom hokejovom zápase nebol, aj keď mi raz predstavili hráčov z Penguins (Pittsburgh) a mužstvo Las Vegas Thunder ma pôžiadalo o zaspievanie hymny pred zápasom a páči sa mi myšlienka hrať hokej v púšti … takže asi zmením tím.

Q: Ako často si v kancelárii Fiction Records v Londýne (alebo ti Chris Perry nikdy od nej nedal kľúče?)
A: Asi tak raz za mesiac… a kľúče nemám, až tak veľmi mi nedôverujú.

Q: Rád by som vedel, kde si Robert kupuje topánky. Nikde sa nedajú zohnať tie jeho úžasné topánky v štýle 80´s. A ešte… ako hodnotíš EuroDisney? Je to naozaj také zlé, ako sa hovorí?
A: Nosím „high-tech“ od Magnum-u a „blacktop-y“ od Reebook …EuroDisney je super! Vážne. „Space Mountain“ je tam jednoznačne rýchlejšia ako v Disneylande… a môže sa tam piť!

Q: Skomponoval si ty, alebo nikto iný z The Cure, niekedy skladbu cez PC, napr. vo fomáte .mid alebo .mod?
A: Počas nahrávania „Wild Mood Swings“ sme používali „cubase score“ na MAC power PC, hlave kvôli tempu, a tiež sme na tom simulovali stringové party, klávesy a skúšali perkusie – ale tie sme napokon nechali tak. Roger skladá všetky svoje skladby na Mac-u.

Q: Robert Smith, milujem ťa!! Oženíš sa so mnou napriek tomu, že máš Mary? Vezmeš si ma? Pokúsim sa dostať na koncert v Dallase (21/08/1996). Ak sa mi to podarí, zomriem. Danielle (zverejnila aj svoj mail)
A: Zostaneme radšej pri tom koncerte, ok?

2. MOHOL BY SI MI TO OBJASNIŤ?

Q: Na mnohých fotografiách som si všimol, že nosíš striebornú reťiazku (s príveskom malého srdca). Vždy som z toho rozčarovaný, pretože je ťažké zazrieť ťa bez nej. Aký ma pre teba význam? (Nosíš ju pre šťastie? Dostal si je od Mary?)
A: Tú retiazku mi dala Mary a ja som si ju nikdy nezvesil…

Q: Zistil som, že veľa vašich piesní produkoval Dave Allen a pamätám si, že som niekedy počúval kapelu Shriekback, ktorej členom bol istý Dave Allen. Je to ten istý chlapík alebo len zhoda mien? Ak je to ten istý človek, ako ste sa spoznali a aký je medzi vami vzťah?
A: „Náš“ Dave Allen nie je zo Shriekback

Q: Je to náhoda, že vaša oficiálna stránka bola spustená 13-teho (The 13th), v sobotu večer o 10:15 (10:15 Saturday night)? Aký to malo význam?
A: Nebola to žiadna náhoda!

3. AKO TO VIDÍŠ TY?

Q: Čo si myslíš o Oasis?
A: Obyčajný priemer

Q: Ak by si mohol na The Cure čokoľvek zmeniť, čo by to bolo?
A: Názov!!

Q: V kapele prebehlo niekoľko výrazných zmien, čo sa týka zostavy. Myslíš si, že vašu kariéru ovlyvnili pozitívne alebo negatívne?
A: Zmena zostavy (7 „ex-Cures“ za 20 rokov – celkom stabilné, myslím si!) sa vždy odrazí v nálade a hudbe, takže je to vždy pozitívne.

Q: Ako to vnímaš, keď kapely, ako Soundgarden, pokladajú The Cure za najdôležitejší vplyv na ich tvorbu?
A: Vždy mi to lichotí, keď niekoho The Cure ovplyvnia – urobiť hocičo je lepšie ako neurobiť nič.

Q: Máš radšej publikum európske alebo americké?
A: V Spojených štátoch je publikum hlučnejšie a popudlivejšie a hoci sme tu nehrali skoro 4 roky, je možné, že sa to zmenilo.

Q: Ako sa staviaš k bootlegom?
A: S tým nemám problém, ale „fake“ albumy väčšinou neznášam.

4. BUDÚCNOSŤ

Q: Čo môžme očakávať na dvadsiate výročie založenia The Cure? Bude nejaké spomienkové turné s bývalými členmi kapely?
A: Diskutujeme o viacerých možnostiach: cd s „b-stranami“, cd s raritami („Carnage Visors“, „Eyemou“, „Lost Wishes“, „Out-takes“ a pod.), preinterpretované moje Top 10 The Cure, „Standing On The Beach 2“, film, kniha, CD-Rom, vydanie koncertov odohratých v starých zostavách … ale čo z toho nakoniec bude, ukáže čas.

Q: Premýšlal niekedy Robert vydať s The Glove niečo nové, hlavne po tom, čo sa Siouxe and The Banshees nedávno rozpadli?
A: To ani náhodou – The Glove bola len momentka.

Q: Čo sa stalo s Robertovým sólovým albumom? Posledné, čo sme o ňom počuli bolo, že bol dokončený v rovnakom čase ako Disintegration, ale nikdy nebol vydaný. Jeho pracovné názvy boli A Dream Of Deception a Wild Mood Swings. Sú nejaké skladby z toho albumu na novom albume The Cure?
A: Solový album som nahral v roku 1983. Bol by vydaný iba vtedy, ak by The Cure skončili.

5. OSOBNÉ

Q: Ak by si mal možnosť vymeniť si s niekým život, kým by si chcel byť?
A: Kozmonautom

Q: Tvoja najmilšia spomienka na detstvo?
A: Vysedávanie na gaštane v záhrade, sledovanie prekrásnej modrej oblohy cez listy stromu a snívanie…

Q: Ktorých 5 slov ťa najviac vystihuje?
A: Zvedavý, zamyslený, hlúpy, túžiaci, mimozemšťan.

Q: Si skutočne taký deprimovaný? Ak áno… ako dlho to trvá?
A: „Som muž kráčajúci na smrť s úsmevom na tvári…“

Q: Pomýšlal si v období Pornography niekedy na samovraždu?
A: Pri pohľade späť… bolo to vtedy divné, áno. Ale myslím si, že nik, kto sa pokúsi o samovraždu, nemôže neuspieť… je tu až príliš veľa vysokých budov.

Q: Čo by si robil, ak by sa nejaký ortodoxný fanúšik pokúsil dostať k tebe na pódium a chcel ti dokázať svoju oddanosť?
A: Kvety mám radšej.

6. PIESNE

Q: Čo ťa inšpirovalo k napísaniu „A Forest“?
A: „A Forest“ je inšpirovaná udalosťou, ktorú som zažil v rannej mladosti …

Q: Má nejaký/niektoré/všetky z tvojich songov vôbec nejaký význam? Alebo si si len tak sadol, napísal pár slov na papier a bolo to? Lámal som si nad tým hlavu veľmi dlho. Texty The Cure sú tak rozmanité, poetické, často si pred spaním čítam texty niektorého z albumov. Zistil som, že mi pomáhajú a vďaka nim sa rozvíja moja predstavivosť, ktorá ma zavedie do krajiny snov omnoho ľahšie. A ešte… napíšeš najprv text alebo zložís melódiu?
A: Každý z mojich textov má určitý význam, aj keď sú od seba veľmi odlišné. Je to tým, že každý z nich je napísaný v inom čase – vždy mám v mojom vaku kopec textov, a keď niekto z nás príde s dobrou melódiou, pohrabem sa v nej a skúšam nájsť, či by sa niektorý z nich k tomu nehodil. Ak sa taký nájde, sadnem si a obohatím ho o pocity, ktoré mi tá melódia vnukne, len veľmi zriedka sa stane, že hudbu zložíme na základe nejakého textu.

Q: Kto je tá žena, o ktorej sa zmieňuješ v „Club America“, „Strange Attraction“ a „The 13th“?
A: Niektoré veci proste musia zostať utajené!

Q: „One Hundred Years“ a „Siamese Twins“ sú veľmi tajuplné skladby. Ide o určitý spôsob autobiografie? Napríklad, čo znamená veta: „push a blade into my hand and slowly up the stairs and into the room is it always like this“?
A: Áno, obe sú autobiografické. pozri si sekciu 5.

Q: Čo to spievaš v skladbe „Harold & Joe“ pred veršom „and I spit them right now“. Aby som bol presný, je to „and if I swalow (niečo) then I spit them right out“ … už som z toho na nervy :). Dík
A: Vôbec si nepamätám, nemám to tu so sebou… prepáč.

Q: Ktorá z tvojich skladieb opisuje tvoj život?
A: „Lovesong“ a ešte zopár ďalších …

7. VÝZBROJ

Q: Bol som užasnutý, aký zvuk v refrénoch dosiahol Robert na koncertoch cez zosiľnovač Roland JC-120 (napr. v „Play For Today“). Sníval som o takom, ale už som z toho vyrástol. Stále používaš JC-120-tku alebo už si prešiel na iný typ? Môžeš prosím teda špecifikovať značku a model? Viem, že to znie triviálne, ale ten zvuk sa veľmi približoval začiatkom The Cure. Snažil som sa ho napodobniť niečim iným, keďže som JC-120-tku nezohnal. Kde by som mohol zohnať pedále Storm Distortion alebo Overdrive? Čítal som článok v Guitar World, ale nemal som šťastie a zdá sa, že ani nik o týchto značkách nepočul. Si skutočne jeden z najväčších gitaristov, ale uznania sa ti ešte nedostalo.
A: Tak ten „zvuk ranných Cure“ sa mi nepodarilo dosiahnúť už roky; myslím, že sa k tomu dá priblížiť iba kombináciou Fender Jazzmaster a Roland JC-120!, ako na „WMS“. Používam hlavne Gibson Chet Atkins, prepojenú cez pedále Boos špeciálnej výroby a combo VL503, Vox AC30 alebo Marshall Bluesbreaker. Na pódiu najčastejšie používam Gresh Tennessee Rose prepojenú cez Boss pedále a kombá VL503, jeden „clean“ a jeden „driven“. Moja 6 stringová bassová fenderka je šlape tiež cez pedále boos, zapojená do starého Peavey musicion 100 piggyback-u, ktorý už používam 15 rokov!

8. SKUPINA (MINULOSŤ A SÚČASNOSŤ)

Q: Rád by som vedel, prečo Boris Williams (ex-bubeník) opustil skupiny pred nahrávaním nového albumu.
A: Boris proste odišiel a hrá v skupine svojej priateľky „The Piggle“

Q: Prečo Porl Thompson a Boris Williams opustili zostavu? Myslím, že obaja boli veľmi talentovaní hudobníci. Rád by som teda vedel, či odišli z vlastnej alebo Robertovej vôľe a prečo. Budem veľmi sklamaný, ak ich už na turné neuvidím.
A: Porl sa pustil do maľovania a hrá s duom „Page & Plant“. Stále sme spolu v kontakte.

9. TURNÉ

Q: Je nejaké mesto v USA alebo v Kanade, kde sa vždy tešíte na koncert? A vedel by si si predstaviť, že by si tam žil dlhšie?
A: Popravde sa mi páčia všetky mestá, kde hráme! (aj keď, ak by som mal žiť v Amerike, pravdepodobne by som chcel bývať pri mori, v New England alebo v Oregone)

Q: Čauko, rád by som vedel, či The Cure niekedy plánoval hrať: v Alaske? v Arkansase? v Massachusetts? a hrať v Great Woods (Robert čosi splietal o koncerte vo Worcester Centre, a či sa ten koncert uskutoční, nerád by som sa obzeral po ďalšom skvelom koncerte) A čo deviate najväčšie mesto v USA, San Antonio v Texase? Žije tu obrovská komunita cure fans, takže si myslím, že by to mohol byť super koncert. Alebo máme urobiť ďalšiu petíciu podobnú tej poslednej z Austrálie, aby ste sem prišli? A čo tak Tuscon v Arizone?
A: Alaska/Kansas/San Antonio/Tuscon – nie sú v rozpise tohto turné. Koncert v Great Woods sa uskutoční 12. septembra.

Q: Vrátia sa The Cure späť do Toronta a odohrajú svoju vlastnú šou a nie vystúpenie na príliš drahom podujatí, akým je Edenfest?
A: V Toronte hráme 9. septembra, v aréne Varsity

Q: Čo Severná Karolína? Kamoš z Francúzska mi povedal, že The Cure možno odohrajú zopár koncertov z príležitosti ich 20 výročia. No najviac ma zaujíma, či by bolo možné, keby na nich vystúpili všetci doterajší členovia skupiny, samozrejme okrem Lola.
A: V Severnej Karolíne na tomto turné nehráme …sorry.

Q: Rád by som sa od Roberta dozvedel, či na tomto turné zahrajú niektorú z ich fantastických b-strán. A keď nie, tak prečo? Myslím, že kopec fanúšikov túži tieto skladby počuť (teda mimo tých, ktorí staršie béčka nepoznajú alebo momentálne nepočúvajú nahrávky starých koncertov [vieš ako to myslím:)]).
A: Máme nacvičených 71 skladieb, a každý koncert trvá skoro 3 hodiny – ale stále nehráme b-strany. Čo by sme mali vypustiť? Alebo by sme mali hrať dlhšie? (To nie!) Ale všetko je možné …

Q: Usporiadajú The Cure ešte niekedy v USA malé koncerty (pre menej ako 1000 ľudí)?
A: Na tomto turné určite nie.

Q: Ako cure fanúšika by ma veľmi zaujímalo, prečo na tomto turné doteraz neodznela „Numb“. Budete ju vôbec hrať?
A: Práve sme ju zaradili do playlistu.

Q: Cítiš sa po tých 2 1/2 až 3-hodinových koncertoch veľmi vyčerpane? Myslím, že tak dlhé vystupovanie stojí tony energie. Zaujíma ma, či pódium opúšťaš nadšený alebo vyčerpaný.
A: Zvyčajne je to mix nadšenia a únavy.

Q: Čo robia manželky členov kapely v dobe, keď ste na turné?
A: Oplakávajú nás …

10. NOVÝ ALBUM

Q: Zdá sa, že nový album (Wild Mood Swings) sa uberá úplne iným smerom, ako albumy predošlé, napr. Disintegration. Tá zmena zvuku bola ovplyvnená členmi kapely alebo hudbou, ktorú si v tom čase počúval?
A: „WMS“ je ovplyvnený tým všetkým a iným… ťažko sa na to odpovedá …všetko, čo sa okolo nás dialo, malo na tom poddiel, či už menší alebo väčší …

Q: Zkadiaľ si vzal ten názov „Mint Car“?
A: To vie iba Simon, a ten mi to neche povedať! (Bol to pôvodný názov jeho dema, a hoci nefiguruje nikde v texte, páči sa mi!)

11. OCH, TO JE VŠETKO?

Q: Aké je tvoje životné krédo?
A: „Nemôžme ukončiť život, pokiaľ na to nie sme pripravení“ – Jose Ortega Y. Gasset

Sorry, už je to únavné.
S Láskou, Robert.