Roger O´Donnell

/ nar. 29.10.1955, East London, England /

Roger je najmladším zo štyroch detí Laury a Georga Williama Thomasa O´Donnellových. Má staršiu sestru Christine (12/01/1946) a dvoch starších bratov, Georgea (05/05/1949) a Petra (29/04/1951). Detstvo prežil v Londýne, v časti Forest Gate, kde navštevoval aj základnú školu na Odessa Road. Následne absolvoval stratfordské gymnázium, po ktorého úspešnom absolvovaní vyštudoval grafický dizajn na London College Of Printing. Zlákala ho však hudba, a hlavne klávesy. Vďaka nim sa v roku 1983 dostal, do vtedy veľmi populárnej skupiny, The Thompson Twins, kde zotrval do roku 1984, kedy skupinu opustil aj Boris Williams, ktorý tam pôsobil ako bubeník. Boris sa dostal do Robertovej bandy, Roger si to namieril k Psychadelic Fours. Po Lolových alkoholových excesoch a neschopnosti hrať aj na klávesoch, sa Robert rozhodol skupinu posilniť a najal aj druhého klávesáka, Rogera. Roger teda odohral s The Cure časť Kissing Tour, zúčastnil sa nahrávania Disintegration, a po Lolovom vyhodení sa stal Roger hlavným klávesovým hráčom. Pre nezhody so Simonom však počas americkej časti Prayer tour skupinu opúšťa, aby sa po Robertovom pozvaní do The Cure v roku 1994 vrátil a zotrval s nimi až do mája 2005, kedy Robert požiadal Rogera o odchod zo skupiny. Roger sa neskôr vyjadril, že by nakoniec skupinu opustil aj sám, nakoľko nesúhlasil s mnohými vecami, ktoré viedli k dnešnej podobe skupiny.

Počas svojej sólovej hudobnej kariéry pre odbodím The Cure žil v Camberwell, v Los Angeles a v Toronte. V súčasnosti žije so svojou priateľkou Erin Lang striedavo vo Wappingu (Londýn) a v Devone, v západnom Anglicku.

Nečakaný zvrat vo vzťahu medzi Rogerom a Robertom Smithom nastal počas jari 2011, kedy Robert Smith požiadal Rogera o spoluprácu s The Cure súvisiacu s koncertami „Reflections“, ktoré mali svoju premiéru v Sydney na prelome mája a júna 2011. Táto spolupráca však pokračuje ďalej. Roger sa totiž objavil aj na vystúpení The Cure v rámci Bestivalu 2011, ako aj na ďalších siedmych „Reflections“ koncertoch v Londýne, Los Angeles a New Yorku. Ohľadne stáleho členstva v kapele sa však Roger, ani Robert Smith, dodnes nevyjadril. Faktom však je, že Roger pokračuje v koncertovaní s The Cure aj naďalej a absolvuje s nimi aj Summer Festival Tour 2012.