Curenews17

Október 1996

Zdravím,

vitajte v ďalšej časti curenews, publikácií jediného oficiálneho medzinárodného informačného servisu The Cure. Mojim zámerom bolo urobiť z curenews pravidelný štvrťročník, no posledných 12 mesiacov ubehlo rýchlejšie, než som si stačila uvedomiť, a zakaždým, keď som bola pripravená skompletizovať vydanie, tak sa objavilo kopec ďalších noviniek. Takže som sa rozhodla počkať do ukončenia európskeho turné a s Chrisovou pomocou sa nám potom podarilo dať dohromady čo najviac informácií, ako len bolo možné. Bohužiaľ, pôvodné otázky, ktoré sme v máji posunuli skupine sú už dnes neaktuálne, tak som sa rozhodla publikovať iba tie, ktoré sa naozaj hodili.

Takže… čo všetko sa udialo?

15.decembra minulého roka si VJ MTV Ray Cokes vybral osobne The Cure do svojej poslednej „Most Wanted“ šou. S Chrisom sme boli pozvaní takisto a zaradili sme sa do malého štúdiového publika. Spolu s Rayom, hral na príšernej gitare, odohrali The Cure skadby „Mint Car“ a „Friday I´m In Love“. Ray urobil s Robertom neskôr ešte rozhovor, zatiaľ čo Jason s Perrym sa vybrali spolu spať!!

Rok 1996 odpálila skupina odletom do Južnej Ameriky, kde 21. a 26.januára odohrala dva koncerty v Brazílií. Chopili sa šance a z výletu natočili niekoľko videí, vrátane ich hysterického nastupovania do lietadla. Zviezli sa spolu so Supergrass, keďže boli takisto na zozname účinkujúcich. Natáčanie bolo naozaj zábavné, obzvlášť v momente, kedy sa Perry s Darylom pokúšali opiť celú posádku lietadla, vrátane pilotov!!! Po prílete sa im dostalo úžasného privítania, niekoľko fanúšikov postávalo celý čas pred hotelom a akonáhle tento skupina opustila, okamžite sa okolo nich strhla totálna hystéria.

V marci sme boli s Chrisom pozvaní na St. Catherine´s Court (veľkolepé rodinné sídlo herečky Jane Seymorovej neďaleko Bath na juhu Anglicka), kde si skupina zriadila dočasné štúdio pre nahratie albumu. Bol nám odprezentovaný celý album, diskutovali sme o informačnom servise, pozreli si množstvo fotografií, celé hodiny pozerali na nezverejnené videá z Južnej Ameriky a pozreli sme si aj prvú podobu webovskej stránky skupiny, o ktorú sa stará Roger. Boli to úžasné chvíle aj napriek tomu, že sme dorazili deň po tom, čo skupina usporiadala večierok s kompletným osadenstvom produkcie a všetci sa liečili z neskutočnej opice!

Spomenuté osadenstvo sa však veľmi rýchlo dalo dohromady a 21.marca sme boli zasa pozvaní do filmových štúdií vo východnom Londýne, kde sme sa zúčastnili natáčania videoklipu k singlu „The 13th“. Bola to naozaj zábava a skupina si pozvala kopec priateľov, ktorí vytvorili „štúdiové publikum“. Takisto tu boli prítomní ľudia z MTV. O réžiu sa postarala Sophie Muller z produkčnej spoločnosti Oil Factory. Výsledná verzia bola podľa mňa brilantná. Hoci boli natečené dve verzie, v televízií sa nakoniec objavila len jedna. Veľká škoda, že nebolo použitých množstvo záberov mimo kamery, pretože to bola naozaj veľká sranda.

V apríli a máji skupina absolvovala množstvo šialených promo aktivít, vrátane niekoľkých vystúpení na európskych TV kanáloch, ako aj vystúpenie v relácií „later with jools holland“, natáčaného 23. apríla (vysielaná 11.mája), kde The Cure odohrali skladby „Club America“, „This Is A Lie“ (so sláčikovým kvartetom), „Gone!“ (so skutočnými dychovými nástrojmi) a brilatnú verziu „Mint Car“.

Robert urobil s Jools rozhovor, v ktorom priznal, že je pravidelným divákom predajného kanála QVC. Neskôr skupina absolvovala dve samostatné vystúpenia v šou Chrisa Evansa (26.4.) a a TFI Friday (31.5). 26. apríla odohrali „Friday I´m In Love“ a „The 13th“. 31.mája zasa „Mint Car“ a následne kvôli londýnskemu dopravnému kolapsu dorazili neskôr na koncert v Earls Court. So skladbou „The 13th“ absolvovali aj dve vystúpenia v The Top Of The Pops.

Dlhoočakávaný album „Wild Mood Swings“ bol odohratý 7.mája na tajnom koncerte v malom nočnom klube „the adrenaline village“ v Chelsea, v Londýne. Publikum bolo zostavované osobne skupinou a labelom Fiction/Polydor a celý koncert bol vysielaný naživo prostredníctvom MTV. Informačný servis disponoval na poslednú chvíľu 60 vstupenkami a tie boli rozposlané náhodným výberom, ospravedlňujem sa, ak ste namali toľko šťastia a neboli vyžrebovaní. Na koncerte nám bola dopriata live podoba albumu, po ktorej nasledoval prídavok v podobe najväčších hitov.

Noc predtým skupina odohrala obdobný tajný koncert v parížskej L´Opera Bastille, kde v dôsledku technických problémov odohrali trochu kratší set. Týždeň na to skupina odletela do New Yorku kvôli ďalším promo akciám, rádio vystúpeniam a vystúpeniu v „Saturday Night Live“ šou.

„The Swing Tour“ chalani odštartovali 21. mája v Aberdeen, v Škótsku. Bohužiaľ, kvôli technickým problémom s osvetlením boli prvé termíny presunuté, následne Robert po návrate z NY ochorel a celý zvyšok úvodnej časti turné bol presunutý na december tohto roka. Následné turné začalo až 31. mája a 1.júna (na Simonove narodeniny) v Earls Court. Oba koncerty boli veľmi rozdielne, no rovnako príjemné.

6.júna sme boli opäť pozvaní do londýnskych Bow štúdií, kde sa pod režisérskou taktovkou Richarda Heslopa z Oil Factory natáčal videoklip k singlu „Mint Car“. Aj tentoraz sme boli navlečení do kostýmov a mali z toho obrovskú srandu, obzvlášť pri scéne zo 60-tych rokov, z čoho sme mali zábavu ešte aj po skončení natáčania. Najkrajšiu spomienku mám na moment, kedy sa Robert plazil pod skleneným stolom a vylialo sa naň všetko pivo, aby sa dosiahol efekt neskorej nočnej párty!!!

6.júla bola oficiálne spustená web stránka www.thecure.com. Odprezentoval ju Robert Goodlae, ktorý je výkonným producentom stránok The Rolling Stones a Davida Bowieho. Domovská stránka skupiny je graficky postavená na vile „St. Catheine´s Court“ a obsahuje v sebe sedem rozdielnych miestností s rôznym prístupom a každá z nich je venovaná inej téme. Dúfam, že v blízkej budúcnosti budete mať možnosť čítať online aj curenews-y. Stránky horlivo navštevuje aj skupina a chatuje s fanúšikmi, takže ju navštevujte pravidelne a dajte mi vedieť, keď sa vám podarí „nadviazať kontakt“!!

The Swing Tour ´96
(prosím, majte na pamäti, že jednotlivé termíny sa môžu zmeniť. Takže pred vycestovaním si ich overte v miestnej tlači alebo priamo v mieste konania koncertu)

may

fri /31 – earls court-london-england

june

sat/1 – earls court-london-england
tue/4 – the point-dublin-ireland
sat/8 – provinssirock festival-semajoki-finland
tue/13 – hulsfred festival-hultsfred-sweden

july

tue/2 – the centrum-worcester-ma-usa
thu/4 – molson centre-montreal-quebec-canada
mon/8 – continental arena-east rutherford-nj-usa
tue/9 – nassau coliseum-uniondale-ny-usa
wed/10 – the spectrum-philadelphia-pa-usa
fri/12 – eden musicfestival-mosport park-clarke-ontario-canada
sat/13 – palace of auburn hills-auburn hills-mi-usa
sun/14 – riverfront coliseum-cininnati-oh-usa
tue/16 – gund arena-cleveland-oh-usa
wed/17 – civic arena-pittsburg-pa-usa
sat/20 – rosemont horizon-il-usa
mon/22 – bradley convention centre-milwaukee-il-usa
tue/23 – taget centre-minneapolis-usa
thu/25 – riverport ampitheatre-maryland heights-mo-usa
sat/27 – mcnichols arena-denver-co-usa
tue/30 – hult centre-engene-or-usa
wed/31 – arlene schitzer concert hall-portland-or-usa

august

thu/1- queen elizabeth threatre-vancouver-canada
sat/3 – george ampitheatre-george-wa-usa
mon/5 – san jose arena-san jose-ca-usa
tue/6 – cal expo ampitheatre-sacramento-ca-usa
thu/8 – delta centre-salt lake city-ut-usa
fri/9 – thomas & mack centre-las vegas-nv-usa
sat/10 – great western forum-inglewood-ca-usa
sun/11- great western forum-inglewood-ca-usa
sat/17 – irvine meadows-irvine-ca-usa
sun/18 – america west arena-phenix-az-usa
mon/19 – tingley coliseum-albuquerque-nm-usa
wed/21 – reunion arena-dallas-tx-usa
thu/22 – frank irwin centre-austin-tx-usa
fri/23 – the summit-houston-tx-usa
sun/25 – lakefront arena-new orleans-usa
thu/29 – usf sundome-tampa-fl-usa
fri/30 – miami arena-miami-fl-usa
sat/31 – orlando arena-orlando-fl-usa

september

thu/5 – stephen c.o connell centre-gainesviolle-fl-usa
fri/6 – coca cola ampitheatre lakewood-atlanta-ga-usa
sat/7 – starwood ampitheatre-antioch-tn-usa
mon/ 9 – varsity arena-toronto-canada
wed/11 – knockerbocker arena-albany-ny-usa
thu/12 – great woods centre-mansfield-ny-usa
sat/14 – patriot centre-fairfax-va-usa
sun/15 – meadows music threatre-hartford-ct-usa
mon/16 – radio city music hall-ny-usa
tue/17 – radio city music hall-ny-usa

october

sat/12 – ahoy-rotterdam-holland
mon/14 – le zenith-orleans-france
tue/15 – bercy-paris-france
thu/17 – hallenstadion-zurich-switzerland
fri/18 – palaverde-treviso-italy
sat/19 – palaeur-rome-italy
mon/21 – palasport-florence-italy
tue/22 – palasport-porli-italy
wed/23 – forum-milan-italy
fri/25 – palastampa-turin-italy
sat/26 – halle toni garnier-lyon-france
sun/27 – arena-geneva-switzerland
mon/28 – le dome-marseille-france
wed/30 – palacio deportes-barcelona-spain
thu/31 – velodromo-valencia-spain

november

fri/1 – plaza de toros-zaragoza-spain
sun/3 – palais des sports-toulouse-france
tue/5 – salle omnisport-rennes-france
wed/6 – tbc
fri/8 – galaxie amneville-france
sat/9 – flanders expo-gent-belgium
sun/10 – zenith-lille-france
tue/12 – musichalle-hannover-germany
wed/13 – deutschlandhalle-berlin-germany
fri/15 – spodekhalle-katowice-poland
sat/16 – staddhalle-vienna-austria
sun/17 – sporthalle-prague-czech republic
tue/19 – hm schleverhalle-stuttgart-germany
wed/20 – messehalle-leipzig-germany
thu/21 – zenith-munich-germany
sat/23 – sportshalle-hamburg-germany
sun/24 – ostseehalle-kiel-germany
mon/25 – grugahalle-essen-germany
tue/26 – augustscharttnerhalle-hannau-germany
thu/28 – forum-copenhagen-denmark
sat/30 – issadion-stockholm-sweden

december

wed/4 – arena-newcastle-england
fri/6 – secc-glasgow-scotand
sat/7 – e&cc-aberdeen-scotland
mon/9 – arena-cardiff-wales
tue/10 – arena-wembley-london-england
fri/13 – arena-sheffield-england
sat/14 – nynex-manchester-england
mon/16 – nec birmingham-england

otázky a odpovede

r – robert, o – roger, s – simon, p – perry, j – jason

Vaše pocity po dokončení albumu? Bolo nakoniec nahrávanie frustrujúce alebo radostné?
r: úľava / šťastie / smútok / hrdosť / prázdnota. Ako vždy išlo o zmesku frustrácie, radosti, bolesti, horkosti, mánie a …
o: zmeska oboch pocitov, hoci kvôli hudbe sa tým vždy oplatí prejsť. A vďaka tomu, že sme spolu boli tak dlho k sebe máme omnoho bližšie.

Vaša najobľúbenejšia skladba z nového albumu?
r: buď „want“, prípadne „bare“, či „treasure“ alebo „jupiter crash“, „this is a lie“ alebo „trap“… hmmmm. „jupite crash“ mám vážne rád! Podľa mňa je to skvelá pieseň.
o: „bare“ – proste klasická kjúrovka, rovnako ako „jupiter crash“. Tá je po textovej stránke asi tou najlepšou záležitosťou, akú Robert kedy napísal, slová do seba prilantne zapadajú.

Ako k tomu došlo, že ste k produkcií albumu prizvali Steva Lyona?
r: to vďaka jeho kreditu, ktorý získal v práci s Depeche Mode – v kreditoch albumu je uvádzaný ako koproducent, to preto, že som veľkorysý!

Nejaké spomienky na Južnú Ameriku?
r: pláž, koncerty a šialené davy
o: stretol som sa s Vivien, sestrou môjho hrdinu, Ayrtona Sennu. Bolo to pre mňa veľmi emotívne a asi na to nikdy nezabudnem …

Stretol si sa s Ronnie Boggsom? (tak ako aj Supergrass)
r: správne… nie.

Bolo čosi z tých koncertov nafilmované?
r: koncert z Ria bol prenášaný naživo na MTV a bude neskôr vysielaný znova v editovanej forme.

Ako ste si užívali prítomnosť v poslednom vydaní šou „Most Wanted“?
r: neskutočne!
o: no áno, ray cokes je fakt milý chlapík, bola tam zábava a mám autogram od Bjork.

Jason, vedel si v čase, keď si reagoval na inzerát hľadajúci nového bubeníka, že za ním stoja The Cure?
j: no, bol to inzerát v plátku s názvom Melody Maker a ten znel: „veľmi slávna kapela potrebuje bubeníka, nie metalistu“. tak som naň odpovedal. Vyplnil som všetko potrebné a pri odosielaní som si všimol obálku, na ktorej bola uvedená adresa Charlotte House, Fiction. vtedy mi došlo, že môže ísť iba o jedinú slávnu kapelu. nebol som si tým úplne istý, ale keď som prešiel prvým výberovým kolom, tak mi môj predpoklad potvrdili.

Ako sa pripravovali demá skladieb z „wild mood swings“?
s: proces komponovania a nahrávania bol zvyčajný. každý si pripravil, prípadne doma nahral svoj nápady. neskôr sme sa spoločne zišli, všetko si prehrali, selektovali…
p: obyčajne to býva tak, že keď sa u roberta nazbiera dostatočné množstvo skladieb, s ktorými je spokojný, tak vám zavolá: „napísal som zopár skladieb, mali by sme sa stretnúť, máš niečo prichystané aj ty?“ a vy len dodáte „áno, zopár vecí mám!“ no a potom si spoločne prehrávame svoje nápady.

Ako pokračuje biografia?
r: tento rok bude definitívne dokončená!

Neuvažujete o malom koncerte pre členov fanklubu?
r: s tým by sa dalo niečo urobiť.

Prečo ste sa rozhodli zrušiť prvé britské koncerty swing tour?
r: bol som chorý, chytil som nejakú ušnú infekciu, chytili to aj oči a hrdlo, ale ku koncu roka odohráme všetky zrušené koncerty.

Sú The Cure čisto pánskou skupinou alebo by ste si medzi sebou vedeli predstaviť aj ženu?
r: zo skúseností (nie takých veľkých) viem, že mať v skupine ženu znamená zmenu „dynamiky“ (myslím v tom dobrom slova zmysle) – hudobne by to bolo iste fájn, ale nemyslím si, že by sme sa v tomto smere potom mali čím chváliť…

Nemáš obavu, že mladí ľudia môžu the cure považovať za starých a nudných?
r: nepoznám nikoho, kto na nás takto hľadí a nemám ani taký pocit, takže ani žiadnu obavu!

Pred rokmi si uviedol, že najväčší strach máš zo starnutia. V akom veku budeš podľa teba starý?
r: 101

Necítiš sklamanie, prípadne hnev, keď rádio alebo tv dokumenty častou zaraďujú the cure do scény 80ties?
r: asi neplatíme drinky tým správnym ľuďom

Odkiaľ pochádzajú tie obrátené zvuky v „babble“ a „pornography“?
r: z telky

Váš názor na curenews?
r: príde mi to zaujímavé (obzvlášť názory iných)
o: skvelé! (dúfam, že si to janie všimne!)

Zneužili ste niekedy svoje členstvo v The Cure?
r: možno? hmmm… premýšľam o tom už niekoľko minút, ale asi ne to jednoducho neviem odpovedať.
o: jasné, robím to pravidelne

Je Mary hudobne založená – ovplyvnila ťa niekedy v tomto smere?
r: áno, je hudobne založená – opýtam sa aj jej na názor – no ovplyvnenie nie je to, čo hľadám.

Sú Oasis najlepšou kapelou na svete?
r: nielen na svete, ale vo všetkých svetoch. ako sme vôbec bez nich mohli doteraz žiť?
o: nie, možno tak najsračkovejšou.

Váš najobľúbenejší singel roku 1995?
r: „alright“ od supergrass
o: „army of my“ od bjork

Najväčšia hudobná „bomba“ roku 1995?
r: britpop (samozrejme)

Ak by ste mohli jednu osobnosť poslať do pekla a druhú kanonizovať, o koho by šlo a prečo?
o: v také miesta ja neverím

Dokážete v sebe ľahko vyvolať pocit žiarlivosti?
r: nikdy
o: z fleku!

Ako reagujete na konflikty a kedy ste sa naposledy do nejakého zaplietli?
r: bohužiaľ pred nimi nikdy neutečiem, dejú sa neustále
o: veľmi zle.

Váš názor na francúzske jadrové testy? Nemáte pocit, že občania Francúzska by mohli v tomto smere viac tlačiť na svoju vládu, aby svoje pokusy zastavila?
r: a ako? tak ako občania UK by mali tlačiť na svoju vládu, aby za tie pokusy Francúzsko odsúdila? začali sme bojkotovať francúzske jedlá a tým to všetko skončilo. tak to už na svete chodí, bohužiaľ.
o: oui.

Čo by ste si do budúcnosti želali?
r: mier, lásku a šťastie, ako aj nástup globálneho matriarchátu
o: damon hill majstrom sveta

Je niečo, čo ste vždy chceli urobiť, ale doteraz sa vám to nepodarilo?
r: cesta do vesmíru, mať víziu s bohom, hrať za qpr!
o: nie

Ktoré obdobie života ste si zatiaľ užívali najviac?
r: minulý rok (a potom keď som mal 13)
o: rozhodne nie posledných 12 hodín (príšerný poopičný stav!)

Máte doma nejaké zviera? Ak áno, aké ste im dali mená?
r: nie, ale ak by som mal raz mať veľkú nádhernú záhradu, tak bude plná králikov.
o: keď som sa sťahoval do Londýna, musel som sa zbaviť svojej mačky, volala sa „lollipop“

Máš služobnú?
r: mám celý personál otrokov, ktorý spáva pri mojej posteli…. hmmm.. nie… nemáme tak veľký dom, aby v ňom žili traja ľudia.

Dohovoríte sa aj v cudzom jazyku? Ako dobre?
r: francúzsky: comme ci comme ca! – a potom už len táram nezmysly
o: ja, si, oui a ne pas bien

Nakoniec, nejaký osobný odkaz fanúšikom…
r: dúfam, že si užívate koncerty – je možné, že je to naposledy! (musel som to povedať, či nie?)

zdroj: curenews 17, www.thecure.com