Robert Smith

Robert Smith, Tour 2016

/ nar. 21.4.1959, Blackpool, England /

Hoci sa Robert narodil v Blackpoole, detstvo, a vlastne aj celý život, strávil v Crawley. Tu začal navštevovať aj Základnú školu sv. Františka, kde sa po prvýkrát stretáva s Lolom Tolhurstom. V 13-tich rokoch mu však otec kupuje prvú elektrickú gitaru, a tu začína večný sen, ktorý s Robertom všetci snívame. Robert s bratom Richardom a sestrou Janet zakladá svoju prvú skupinu The Crawley Goat Band. V tesnom závese za ňou zasa The Group, Malice (s Porlom Thompsonom), Easy Cure, a pred vydaním prvého oficiálneho singla vzniká názov „The Cure“. Robert je dušou a srdcom The Cure, je jediným, kto v tejto skupine pôsobí od samého začiatku. Hoci bolo niekoľko období, kedy The Cure neexistovali, vždy sa niekde s Lolom objavil a zahrali zo svojej tvorby kúsky, ktoré nedovolili na skupinu zabudnúť. Okrem toho, že je spevák, je autorom všetkých skladieb skupiny a ovláda hru na väčšinu nástrojov, ktoré kapela používa, no najviac používa svoju six-stringovú bassgitaru.
Jeho charakteristickou črtou, okrem typického účesu a make-upu je fakt, že jeho názory treba brať s rezervou. Typickým príkladom je pravidelné ohlasovanie ukončenia činnosti The Cure od roku 1983. Vždy sa však s nimi vráti a nahrá nový album. Stále však platí, The Cure je Robert Smith a Robert Smith je The Cure. S týmto sa stotožňujú aj všetci členovia skupiny.
Robert je ženatý so svojou manželkou Mary, ktorú stretol vo svojich 14-tich a o ďalších 14 rokov sa vzali. Deti nemajú, ale ako Robert pred pá rokmi priznal, keby Mary chcela, dieťa mať mohli…

Okrem spomenutých skupín spolupracoval Robert na projektoch The Cult Heroes, The Gloove a vypomáhal v sólovej kariére Tima Popeho. Začiatkom 80-tych rokov pôsobil ako gitarista v Siouxsie And The Banshees, s ktorými nahral dva albumy, „Nocturne“ a „Heyna“.

Prehľad Robertových spoluprác mimo The Cure